Sedmica u svetu: Likvidacija vodećih ljudi i zaoštravanje situacije na Bliskom istoku, F-16 u Ukrajini i predizborna Amerika
Venecuela se oduprla pokušaju državnog udara, a Velika Britanija je bila na ivici građanskog rata
U nedelji za nama (29. jula - 4. avgusta) na Bliskom istoku je bilo napetije nego ikada, prvi vojni avioni F-16 stigli su u Ukrajinu, a SAD su se vodile borbe pred izbore, do kojih je ostalo tri meseca. Venecuela se oduprla pokušaju državnog udara, a Velika Britanija je bila na ivici građanskog rata.
Likvidacija za likvidacijom i dovođenje tenzija na Bliskom istoku do usijanja
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da je Izrael pretnja ne samo Palestini i Libanu, već čitavom čovečanstvu i svetu, a nedugo zatim Izrael je gađao prestonicu Libana Bejrut, ciljajući lidera libanske grupe Hezbolah Muhsina Šukra, čije je telo izvučeno iz ruševina tek u sredu.
U sredu ujutru u Teheranu je ubijen lider Hamasa Ismail Hanije, koji je bio na čelu političke stranke koja vlada Gazom, a tim povodom odmah se oglasila Rusija, koja je osudila likvidaciju, dok su Iran i SAD pretili.
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da Sjedinjene Američke Države nisu umešane u ubistvo lidera Hamasa, vrhovni vođa Irana ajatolah Ali Hamnej naredio je direktan napad na Izrael, dok je premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da je njegova zemlja "spremna za svaki scenario".
Hiljade propalestinskih demonstranata protestovalo je u centru Istanbula zbog ubistva političkog lidera Hamasa, ceremoniju njegove sahrane predvodio je Hamnej, a piloti su počeli da odbijaju da lete za Izrael iz bezbednosnih razloga.
Na sve to, izraelska vojska saopštila je u četvrtak da je Mohamed Deif, komandant Hamasovog vojnog krila, ubijen u izraelskom vazdušnom napadu na jug Pojasa Gaze prošlog meseca, a zamenik predsedavajućeg Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev sugerisao je da je sveobuhvatni rat na Bliskom istoku jedini put do klimavog mira u regionu.
Iranski zvaničnici održali su sastanak sa predstavnicima saveznika iz Libana, Iraka i Jemena kako bi razgovarali o mogućim merama protiv Izraela, sedam avio-kompanija otkazalo je letove za jevrejsku državu, dok je Bajden razmatra raspoređivanje vojske u Izraelu.
U petak je u Gazi ubijen lider palestinskog Islamskog džihada Muhamed Al Džabari, Francuska je tražila od svojih građana da napuste Iran što pre, a SAD su upozorile na napad Teherana u narednim danima.
Ministarstvo spoljnih poslova Republike Turske poručilo je da Izrael ne može postići mir pretnjama i eliminacijom pregovarača, u subotu su ubijeni još jedan komandant Hamasa i još jedan istaknuti član Hezbolaha, što je podstaklo nekoliko zemalja da traže od svojih građana da napuste Liban.
Iran je na televiziji najavio napad na Izrael, SAD su poslale još svojih brodova na Bliski istok, pojavili su se novi detalji o smrti Ismaila Hanijea, a Izrael je i delje terorisao Gazu, pogodivši školu i usmrtivši najmanje 17 ljudi.
Šef iranske diplomatije rekao je da je Teheran "dužan da spreči širenje agresije cionističkog režima", još 25 Palestinaca ubijeno je u napadu na drugi školu u Pojasu Gaze, a u analizi portala 24sedam možete pročitati šta ubistvo Ismaila Hanijea predstavlja za Gazu.
F-16 u Ukrajini i malo diplomatije Rusije i SAD
U susret sve većim tenzijama sa Zapadom, Rusija je nastavila da jača sve svoje sektore, pa je tako pomoćnik ruskog predsednika Nikolaj Patrušev saopštio da će biti formiran Pomorski kolegijum Ruske Federacije za unapređenje koordinacije u oblasti nacionalne pomorske politike, dok je američka vojska počela da prebacuje tenkove i borbena pešadijska vozila u Poljsku.
Nemačka je bila podeljena zbog najave raspoređivanja američkih raketa u zemlji, Rusij su uništili još jedan tenk koji je u Ukrajinu došao iz Berlina, a Ukrajina je u sredu dobila prve borbene avione F-16, da bi se kasnije ispostavilo da se radi samo o šest letelica koje je poslala Holandija.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će svi F-16 koji budu isporučeni Ukrajini biti oboreni, kao i da je Rusija spremna za pregovore, ali da se "Ukrajincima ne može verovati", a anketa je poskazala da 49 odsto Nemaca smatra da je odluka Berlina da dozvoli raspoređivanje američkih raketa dugog dometa na teritoriji zemlje pogrešna.
Rusija i Sjedinjene Američke Države sproveli su značajnu razmenu zatvorenika u četvrtak, kada su ruski i američki predsednik na aerodromima dočekali oslobođene zatvorenike, Medvedev je komentarisao da to pokazuje da Rusija svoje ne ostavlja na cedilu, sličan komentar imala je i Zaharova, a ko je sve oslobođen u istorijskoj razmeni možete pročitati u zasebnom tekstu.
Zelenski je rekao da predstojeći predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama i njihov mogući ishod predstavljaju izazov i rizike za Ukrajinu, ispostavilo se da skoro 60 odsto Ukrajinaca veruje da bi Kijev trebalo da započne pregovore sa Rusijom radi okončanja sukoba, a penzionisani nemački general Harald Kujat rekao je da ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski navodno želi intenziviranje sukoba Rusije i NATO-a kako bi sačuvao svoju poziciju.
Britanski ekspert Aleksandar Merkuris smatra da će nakon pada Pokrovska, Časova Jara i Konstantinovke početi nova etapa ukrajinskog sukoba, a Tramp je čestitao Putinu zbog istorijskog sporazuma o razmeni zatvorenika.
Britanski bes
U Sautportu, na severozapadu Engleske, došlo je do napada nožem kada je tinejdžer uleteo u školu plesa, ubivši tri devojčice i ranivši nekoliko osoba, što je pokrenulo lančanu reakciju u Britaniji.
Na severozapadu Engleske došlo je do ozbiljnih nereda u kojima su povređene desetine policajaca, objavljene su fotografije brutalno ubijenih devojčica, a društvenim mrežama su kružili snimci haosa.
Napeto je bilo i u četvrtak, kada je objavljen i identitet maloletnog napadača, a u nedelju je izgledalo kao da je Birtanija na ivici građanskog rata, kada je u sukobima demonstranata i policije povređeno nekoliko desetina pripadnika organa reda, dok je uhapšeno 90 učesnika protesta.
Predizborna Amerika
Snaja Donalda Trampa, Lara Tramp, uporedila je njegovu protivnicu, potpredsednicu SAD Kamalu Haris, sa dizajnerskom "kesom za smeće", dok je sam Tramp tvrdio da ona ne voli Jevreje, a Mask je optužio Gugl da je uveo "zabranu pretrage" Donalda Trampa.
Tramp se zahvalio ženi koja mu je spasila život, anketa je pokazala da većina Amerikanaca posle pokušaja ubistva ne veruje Tajnoj službi, a bivši presednik SAD i aktuelni republikancki kandidat pristao je na debatu sa Kamalom Haris pod određenim uslovima.
Afera supruga Kamale Haris ponovo se zahuktala, a kako su demokrate podmetnule potpredsednici možete pročitati u analizi portala 24sedam.
Nadmoćna Venecuela
Dosadašnji predsednik Venecuele Nikolas Maduro pobedio je na predsedničkim izborima održanim u nedelju, pošto je osvojio 51 odsto glasova, saopštila je nacionalna izborna komisija, ali je opozicija bez obzira na to tvrdila da je osvojila više glasova, što je pokrenulo nasilne proteste u zemlji.
Venecula je prekinula diplomatske odnose sa Peruom nakon što je priznao pobedu opozicionog kandidata, a za nemire u zemlji optužila je SAD, dok je i Kolumbija tražila od Madura da objavi rezultate izbora.
Maduro je na kraju zatražio od Vrhovnog suda u Karakasu da izvrši reviziju predsedničkih izbora, SAD su zvanično priznale njegovog protivnika kao pobednika, a kako je propao državni udar u ovoj državi možete pročitati u zasebnom tekstu.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari