aktuelno

Razdor u EU sve uočljiviji: Šta stoji iza nesuglasica Ursule fon der Lajen i Đorđe Meloni

03.08.2024

21:15

0

Sitni udarci sa obe strane produbili su netrpeljivost

Razdor u EU sve uočljiviji: Šta stoji iza nesuglasica Ursule fon der Lajen i Đorđe Meloni
Copyright Profimedia

Italijanska premijerka Đorđa Meloni u sukobu je sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, koji bi mogao da postane veoma nezgodan.

Meloni je besna zbog godišnjeg izveštaja Evropske komisije o vladavini prava, u kom je izražena zabrinutost zbog slobodu štampe u Italiji i nezavisnosti njenog javnog emitera Rai.

Italijanska premijerka je pokrenula sudski postupak protiv novinarke zbog klevete, što je krivično delo za koje se u Italiji dobija zatvorska kazna, a njeno navodno postavljanje lojalista na čelna radna mesta na državnoj televiziji dovelo je do odlaska nekih vrhunskih novinara. 

Otkako je izveštaj objavljen, Meloni je uputila pismo predsednici Evropske komisije Fon der Lajen, rekavši da su kritike u izveštaju dovele do "nespretnih i lažnih napada" novinara.

To je najnovija interakcija u sve lošijim odnosima između dve liderke.

U dve nedelje otkako su poslanici Evropskog parlamenta konačno potvrdili drugi mandat za Fon der Lajen, vlada Melonijeve nastavila je da se "ukršta rogove" Evropskom komisijom, što je ukazalo na problematičan odnos.

Profimedia
Ursula fon der Lajen

Visoki zvaničnici i diplomate EU doveli su u pitanje koliko mudro javno se zalagati za smenjivanje Fon der Lajen.

- Ono što je Meloni uradio bilo je jednostavno glupo. Pogazila je toliko političkog kapitala za nekoliko nedelja - rekao je jedan visoki diplomata EU posle glasanja u Parlamentu.

Uoči glasanja o njenom drugom mandatu među liderima EU u junu Fon der Lajen je provela mesece popuštajući kako bi izgradila veze sa Meloni. Njih dve su zajedno nadgledale ulaznu tačku za migrante u Italiju. Blok je izrazio saučešće poplavljenim zajednicama u Italiji, a Fon der Lajen se pridružila kada je Meloni razgovarala o svojoj proširenoj političkoj strategiji na afričkom kontinentu u Rimu.

Zatim je Meloni bila uzdržana kada su lideri EU glasali za drugi mandat za Fon der Lajen, ljuta što su je isključili iz zakulisnog dogovora koji su u Briselu sklopili centristički konzervativci Fon der Lajenove, liberali francuskog predsednika Emanuela Makrona i socijalisti nemačkog kancelara Olafa Šolca.

U to vreme se smatralo da će njena stranka Braća Italije i dalje podržati Fon der Lajen kada se bude glasalo u Evropskom parlamentu, ali nisu to uradili.

Profimedia
 

Lorenco Kasteljani, predavač politike na Univerzitetu LUISS u Rimu, rekao je da je Meloni "izgradila kredibilitet u diplomatskim i finansijskim krugovima, kao i kod Komisije, i da je imala koristi od brojnih ustupaka, uključujući fond za oporavak (EU od korona virusa) i migraciju" i da je sada to "odbacila". 

Marginalizovana Italija?

Glasanje o Fon der Lajenovoj stavilo je Meloni na raskrsnicu - bila je prinuđena da bira da li da se povinuje vladajućoj struji i učvrsti svoje mesto mejnstrim umerenog glasa u evropskim poslovima i njene želje da bude ono što jeste i ostane pri svojim desničarskim stavovima, koji su je i učinili jednim od retkih lidera u Evropi koji je trijumfovao i na izborima za Evropski parlament.

Otkako je postala premijer 2022. godine Meloni je predsedavao desničarskom vladom koja je naredila automatsko zatvaranje migranata i ograničila roditeljska i reproduktivna prava istopolnih parova.

U Evropi se njena stranka protivila Zelenom dogovoru i uključivanju prava na abortus u Povelju EU o osnovnim pravima.

Kritičari Melonijeve opisali su napetost sa Fon der Lajenovom kao dokaz marginalizacije Italije u Evropi, što ranije, dok je Rim igrao kako je Brisel svirao, nije bio slučaj.

Profimedia
 

Meloni se pokazala kao državnik koji ume da misli svojom glavom i koji ne pristaje na pritiske, što je Brisel odmah iskoristio da pokrene medijsku kampanju protiv nje, koristeći kao sagovornike njene kritičare, a ne pozivajući ikog ako o njoj ima da kaže bilo šta lepo, čime se pokazalo da ni Fon der Lajen nije baš toliko dobrodušna i puna oprosta kakvom se činila na javnim ekskurzijama.

Ipak, njih dve su potrebne jedna drugoj.

Komisija je bila zbunjena reakcijom Rima na izveštaj o vladavini prava, posebno pošto je izveštaj pripremljen u konsultaciji sa vladom. 

Tokom zvanične posete Kini ove nedelje, Meloni je pokušala da ublaži tenzije, rekavši da njeno pismo "nije dokaz tenzija, već razmišljanje o manipulaciji tehničkim dokumentom, u kom kritični akcenti ne dolaze od Komisije, već od onih koji imaju interesa" - misleći na italijansku levičarsku štampu.

Biti ili ne biti

Kratkoročno, tenzije bi mogle da utiču na vrstu portfelja koji bi mogao da dobije sledeći italijanski član Komisije. Glavno ime koje se pominje za taj posao jeste ime ministra za evropska pitanja Rafaelea Fitoa, koji je veoma cenjen u Briselu.

Profimedia
 

Ako Meloni pogura desničarsku figuru, Fon der Lajen bi mogla da je kazni simboličnim novim mediteranskim portfeljem, smatraju diplomate. Dok je Italija bila jedna od zemalja koje su tražile mediteranski portfelj, pošto su veoma zadužena zemlja, njeni evropski prioriteti su više ekonomski, pa se vlada nada ekonomskom komesaru. Takođe je i dalje nejasno koliki politički uticaj i koje će odgovornosti imati novi mediteranski portfelj.

Radi se o više od poslova. Italija ima drugi najveći javni dug u Evropi i deficit koji prelazi granice EU. Ovo može dovesti Rim u sukob sa Evropskom komisijom jer nova fiskalna pravila zahtevaju kaznu za zemlje sa velikim deficitom. 

To bi moglo da poveća pritisak na Italiju.

- Ako dođe do finansijske krize koja povećava visinu italijanskog duga, nepostojanje većine moglo bi da ima posledice, posebno ako se striktno primenjuju pravila o dugu i rokovi Plana oporavka - rekao je Kasteljani.

Profimedia
 

Mauricio Gaspari iz stranke desnog centra "Forca Italia", koja je i deo vladajuće koalicije Melonijeve i političke grupacije Fon der Lajenove u Evropskom parlamentu, umanjio je štetu nanesenu Italiji. 

- Mislim da neće biti negativnog uticaja s obzirom na dobre odnose između Fon der Lajenove i Melonijeve, centralne uloge "Forca Italia" u Evropskoj narodnoj partiji i uloge Italije kao osnivačke članice EU. Iz svih ovih razloga mislim da će Italija ostati centralna u životu EU - rekao je on. 

Drugi su naglasili da je veza na prekretnici, a da će Meloni morati da odluči kojim putem će da ide.

- Videćemo koja će Melonijeva izaći iz ovoga: ona tvrdo desna koje smo se uvek plašili ili ona pragmatična koju smo upoznali? - rekao je za "Politiko" jedan diplomata EU, koji nije imenovan.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike