Kako je propao državni udar u Venecueli? SAD su se nadale smeni Madura, a onda je narod stao uz njega
U ponedeljak i utorak pristalice opozicije započele su nasilne nerede na ulicama, a već u sredu demokratski izabrani predsednik trijumfovao je na mirnim kontraprotestima
Nacionalni izborni savet Venecuele saopštio je u ponedeljak da je aktuelni predsednik Nikolas Maduro ponovo pobedio na izborima, ali je opozicija osporila rezultat, u čemu je dobila značajnu podršku zapadnih zemalja.
Sjedinjene Američke Države su se nadale da će svrgnuti predsednika Venecuele Nikolasa Madura podržavanjem državnog udara, što im nije uspelo jer građani Venecuele podržavaju Madura i Bolivarsku revoluciju, rekao je istraživač i geopolitički analitičar Kristofer Helali za Sputnjikovu emisiju "Kritični čas".
- Naravno, već smo videli ovaj scenario, ne samo u Latinskoj Americi - videli smo ga u istočnoj Evropi, videli smo ga na Kavkazu u Gruziji, videli smo ga u celoj centralnoj Aziji. Gde god SAD osećaju da su njihovi interesi ugroženi ili da se neka zemlja ne povinuje Vašingtonu ili Briselu - kazao je Helali.
U ponedeljak i utorak pristalice opozicije započele su nasilne nerede na ulicama, koristeći molotovljeve koktele i vatreno oružje u borbi protiv policije.
Do srede je vlada povratila kontrolu i desetine hiljada Venecuelanaca iz cele zemlje otputovalo je u glavni grad Karakas i izašlo na ulice podržavajući Madura.
Predsednik im se pridružio u veseloj i mirnoj proslavi.
Zapad znao, Zapad podržao
- Zapad je već upozoravao ljude da će doći do haosa i nereda ako predsednik Maduro bude ponovo izabran. I, eto, desilo se. Oni su to rekli. Desilo se. Oni to pokušavaju da predstave kao represiju vlade, ali to nije slučaj. U stvari, vlast pokušava da održi mir i red. Opozicija je ta koja želi nered i haos, što je recept za SAD da uđu i progutaju svu venecuelansku naftu i prirodne resurse i počnu da pljačkaju zemlju kao što su to radili pre vremena Uga Čaveza - objašnjava Helali.
Iako Sjedinjene Države imaju dugu istoriju uspešnog podržavanja državnih udara u drugim zemljama, imale su niz neuspeha na ovom polju.
- Ako je zemlja izolovana i ostaje izolovana, ona je slaba i zrela da SAD i njeni zastupnici uđu i raskomadaju je. Sećamo se šta se desilo sa Čileom 1970-ih. Sada vidite da multilateralni odnosi, multipolarni svet u nastajanju jača one zemlje koje su najviše ugrožene, koje su najviše napadnute, koje su najviše sankcionisane, tako da obezbeđuje veću stabilnost, pa su na kraju ove obojene revolucije u većini zemalja propale jer vlade imaju podršku naroda. Imaju podršku svakodnevne radničke klase - analizirao je on.
Helali je napomenuo da možda nemaju podršku "elite" u zemljama koje "sanjaju da uz pomoć Zapada još jednom opljačkaju zemlje". Međutim, radnička klasa se "bori da odbrani svoj suverenitet i svoj teritorijalni integritet i sopstveni način razvoja i prosperiteta van zapadnog imperijalizma".
Na kraju, ljudi su odlučili da "neće dozvoliti da neki gringosi sa severa dođu i zauzmu Venecuelu i opljačkaju je", rekao je Helali.
Kad se Vašington okomi
Sjedinjene Države pokušavaju da sruše demokratski izabranu vladu Venecuele još od vremena Uga Čaveza, a liderka opozicije Marija Korina Mačado uhapšena je zbog primanja isplata od nevladine organizacije National Endowment for Democracy (NED), koju su SAD finansirale od početka do sredine 2000-ih, a dokaz o bliskosti sa Vašingtonom je i neuobičajen sastanak sa tadašnjim američkim predsednikom Džordžom V. Bušom 2005. godine.
Diplomatske depeše koje je objavio Vikiliks otkrile su da je sastanak prvenstveno osmišljen da ojača opoziciju i razbesni tadašnji predsednik Venecuele Ugo Čavez.
- Protivnici predsednika Čaveza pozdravili su sastanak 31. maja jer su ga isprovocirali i na trenutak su stavili po strani razlike, uživajući u tome što je jedan od njih primljen na tako visokom nivou - navodi se u diplomatskoj depeši.
Kao što je bio slučaj tokom hladnog rata, SAD i dalje očajnički žele da spreče socijalističke zemlje u uspehu, posebno na zapadnoj hemisferi, jer se plaše da bi uspeh mogao da izazove njegovo širenje.
- Zašto se Amerika plaši male Venecuele? Jer znaju da ako Venecuela postane svetionik, primer, to će biti još jedna ružičasta plima širom Latinske Amerike. Oni to ne žele. Oni ne žele da venecuelanski narod ustane i to je poenta ovoga. To je Monroova doktrina koja se nastavlja. Ovo je hemisfera Sjedinjenih Država i niko ne može ići dalje od toga - objasnio je Helali.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari