aktuelno

Berlin ide protiv sopstvenog ustava: Kako Nemačka raspoređivanjem američkih raketa radi protiv sebe

31.07.2024

09:18

0

Situacija podseća na rane osamdesete godine, kada su SAD rasporedile rakete "peršing" u Zapadnoj Nemačkoj

Berlin ide protiv sopstvenog ustava: Kako Nemačka raspoređivanjem američkih raketa radi protiv sebe
Copyright Profimedia

O odluci Vašingtona da 2026. godine u Nemačkoj počne da raspoređuje američke rakete usmerene na Rusiju, u Berlinu se nije ni razgovaralo. Javnost je bila primorana da se suoči sa svršenom činjenicom.

- To je jasna degradacija nemačkog položaja u odnosu na SAD, u poređenju sa osamdesetim godinama. Tada je slična vest naišla na proteste građana Zapadne Nemačke - piše za Sputnjik moskovskji novinar specijalizovan za međunarodne poslove.

Vlade i SAD i Nemačke potvrdile su da će 2026. američka strana početi da raspoređuje rakete dugog dometa u Nemačkoj. Ovaj potez, koji podseća na najgore godine Hladnog rata, zvanično se objašnjava potrebom da se "obuzda Rusija koja se ponovo oporavlja".

Gunar Bek, stručnjak za evropsko pravo i bivši potpredsednik grupe Identitet i demokratija u Evropskom parlamentu, napominje da u Nemačkoj nije bilo javne rasprave o ovom opasnom razvoju događaja, posebno u Bundestagu, i da nisu otkriveni nikakvi detalji dogovora.

- To je svršen čin. Nemačka i američka vlada najavile su da razmatraju ovo... Ali svi razgovori o neposrednoj ruskoj pretnji Evropi, prema mom mišljenju, samo su izgovor za opravdavanje dalje vojne i finansijske pomoći Ukrajini. I, naravno, to je izgovor za zastrašivanje evropskog stanovništva i prisiljavanje da pristane na još veće iznose vojnih izdataka - rekao je Bek.

Bek napominje da nekoliko glasova neslaganja koji se čuju u Nemačkoj pripada strankama koje Evropska unija, a posebno predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, pokušava da marginalizuju.

AP Photo/Mindaugas Kulbis
 

- Ima ljudi na desnici i na krajnjoj levici koji su kritikovali raspoređivanje. Nemačka javnost, uglavnom, ne voli rat. Ali, naravno, postoji mnogo propagande koja naglašava da je svaki napad na Ukrajinu napad na Evropu u celini - to je stav EU i nemačke vlade - izjavio je stručnjak.

Istorija se ponavlja

Situacija podseća na rane osamdesete godine, kada su SAD rasporedile rakete "peršing" u Zapadnoj Nemačkoj, verovatno suprotstavljajući se mogućoj agresiji Sovjetskog Saveza. Jedina razlika je u tome što ovog puta Amerikanci obećavaju da neće stavljati nuklearne bojeve glave na rakete SM-6, "tomahavke", pa čak i na neko "hipersonično oružje".

Ove rakete će nositi konvencionalne bojeve glave koje će i dalje činiti Nemačku metom za rusku odmazdu, počevši od 2026.

Bek je ukazao na to da su američka i zapadnonemačka propaganda te epohe koristile iste argumente kao i sada. Rečeno je da je sposobnost NATO saveznika da se zaštite najbolja garancija za mir itd., ali u oba slučaja to je bila obmanjujuća propaganda zasnovana na strahovima, a ne na činjenicama.

Profimedia
 

- Do 1987. propaganda u Zapadnoj Nemačkoj pravila je bauka od miliona sovjetskih vojnika stacioniranih u Istočnoj Nemačkoj, govoreći da će svi preplaviti Zapadnu Nemačku i okupirati zemlju u roku od tri dana - rekao je Bek za Sputnjik.

- Vrsta propagande kojoj smo sada izloženi veoma podseća na ovo. Danas znamo da je sve što su nam pričali osamdesetih bila velika glupost. Nije bilo nikakvih dokaza o agresivnoj strategiji Sovjetskog Saveza - dodao je on.

Moskva je pristala na ponovno ujedinjenje Nemačke 1990. i povukla je svoje trupe iz Istočne Nemačke 1994. bez ijednog ispaljenog metka, a sada se često zaboravlja da su ovi ustupci bili deo sporazuma "dva plus četiri", čije uslove Nemačka i još tri potpisnice sada krše.

Potpisali su ga 12. septembra 1990. godine Istočna Nemačka i Zapadna Nemačka, plus četiri zemlje: Sovjetski Savez, SAD, Velika Britanija i Francuska, bivše članice antihitlerovske koalicije.

Moskva se tada obavezala da neće sprečiti ponovno ujedinjenje Nemačke i da će povući svoje trupe do 1994. godine sa teritorije nekadašnje Nemačke Demokratske Republike. Obe obaveze je ispunila.

Profimedia
 

- U Istočnoj Nemačkoj ne može biti raspoređeno strano oružje... I obe nemačke države su se tada složile da će ujedinjena Nemačka rasporediti oružje na svojoj teritoriji samo ako to bude urađeno u skladu sa nemačkim ustavom i Poveljom Ujedinjenih nacija. Dakle, ukoliko ne postoji rezolucija Saveta bezbednosti UN, veoma je diskutabilno pitanje da li Nemačka može da dozvoli raspoređivanje novog oružja koje povećava rizik od rata - ističe Bek.

Narod se ne interesuje i ne pita se

Treba napomenuti da nemački ustav zabranjuje snabdevanje zona oružanog sukoba nemačkim oružjem. Međutim, Berlin zvanično "pumpa" režim Vladimira Zelenskog oružjem vrednim desetine milijardi evra.

Bek navodi da su kasniji događaji pokazali lažnu prirodu zapadne propagande 1980-ih: Moskva zaista nije imala nameru da napadne Evropu i povukla se iz Nemačke prvom prilikom. Nažalost, njenu dobru volju zapadni saveznici su zloupotrebili.

Sada mnogi Nemci sumnjaju na "rimejk" tog lažnog zastrašivanja: anketa koju je sproveo Institut Forsa otkrila je da 47 odsto Nemaca smatra da će planirano raspoređivanje američkog oružja samo povećati mogućnost sukoba Rusije i NATO-a.

Međutim, Bek primećuje da značajan deo nemačkog javnog mnjenja nije organizovan i da njegova volja nema šanse da utiče na Evropsku komisiju, pa ni na samu vladu Nemačke.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike