Kratki kurs: Kako da ukiselite kupus poput starih majstora

20.10.2020

17:19 >> 17:41

0

Autor: Z. A.

Potrebno je iskustvo, ali i mnogo strpljenja

Kratki kurs: Kako da ukiselite kupus poput starih majstora
Copyright Profimedia

Kiseljenje kupusa je prilično ozbiljna stvar koja se kasnije pretvara u vrhunski hedonizam. Svakome je kupus koji sam ostavi najbolji, ali najvažnije je da bude iz domaće radinosti jer je u tom slučaju ova zimska delicija ukusnija i znatno povoljnija. Ali zimske čarolije zahtevaju jesenje pripreme.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI I OVO: 10 načina da utvrdite da li kupujete pravi ili lažan med

Zbog svojih nutritivnih karakteristika ovo povrće bismo mogli da nazovemo i Dr Kupus. On je uz žitarice i krompir najčešće korišćena namirnica u ljudskoj ishrani. Postoje razne vrste kupusa: zeleni, crveni, kineski, savoj… ali svima njima zajedničko je to što imaju veliku koncentraciju vitamina C, što je inače zimi veoma važno, a ove zime, koja uz prehlade i grip donosi i koronavirus, i te kako važno. Sve koristi ovog povrća za zdravlje zaslužuju posebnu temu.

Kako se dobija kiseli kupus

Ukoliko mislite da nije lako ostaviti kupus, u pravu ste. Zato je ovo kratak kurs kiseljenja kupusa za početnike i one s malo iskustva.

Najpre je bitna zapremina bureta (koje bi pri dnu terbalo da ima i slavinu za pretakanje), pravi odnos količine kupusa, vode i soli, temperaturni režim  tokom kiseljenja i pravilan sled pretakanja. Da bi proces bio uspešan, preporučuju se sledeće proporcije: za bure bilo koje zapremine pripremi se kupus čija je težina u kilogramima jednaka polovini zapremine bureta u litrima. Tako napunjeno primiće za oko deset odsto više vode od polovine zapremine praznog.

Soli uvek treba da bude četiri odsto od količine vode kojom se bure naliva do vrha (npr. bure od 30 l napunjeno sa 15 kg kupusa naliva se sa 16 litara vode u kojoj je rastvoreno 650 g soli).

U višedecenijskom iskustvu starih majstora korišćen je sledeći postupak: bure zapremine 120 litara postavljalo bi se u ugao kuhinje ge je sa sigurnošću očekivana temperatura od 15 do 20 stepeni tokom 30 dana od početka kiseljenja.

Pixabay

Biranje kupusa

Krajem oktobra ili početkom novembra kupi se 60 kg kupusa, čvrstih glavica blagoružičaste boje. Sa glavica se odstrane spoljne liske ako ih ima. Onda se u korenu u sredini donjeg dela glavice naprave dva zareza u obliku krsta, dubine oko dva centimetra. Zatim se glavice slažu u bure, tako što se glavice što snažnije guraju jedna uz drugu. U šupljine koje se pojavljuju između njih mogu se ubaciti polovine i četvrtine. Kod slaganja prvog reda na dnu bureta valja voditi računa da ulaz u slavinu ostane između dve glavice da se ne bi kasnije zapušila pri pretakanju.

Nalivanje

U posudu od pet litara sipa se topla voda i u nju se stavi 200 g kuhinjske soli, to je rastvor od četiri odsto. Kada se so rastopi, rastvor se uliva u bure, a postupak se ponavlja dok se bure ne napuni slanom vodom. Bolje je ne sipati odjednom svu vodu, jer je teško dobiti ujednačen slani rastvor, koji je ovde najvažniji za kiseljenje.
U bure od 120 litara i sa 60 kg kupusa biće oko 65 litara vode, a to zahteva 2,6 kg soli.
Pošto kupus mora da bude stalno ispod vode, a to ćete postići tako što ukrstite letvice uz rub bureta ili stavite veći oblutak.

Pretakanje

Pretakanje je postupak da se voda koja istekne kroz slavinu vrati u bure. Ta tečnost zove se rasol, a tokom jednog pretakanja treba izmešati bar polovinu vode. Prvih 15 dana se pretače, a sledećih 15 se to radi jednom u dva dana. Kada se završi s pretakanjem, bure možete izneti na terasu, naravno tako što ćete prvo izvući rasol, pa ga onda vratiti u bure.

ČITAJTE I: Koliko dugo meso može da ostane zaleđeno i bezbedno za upotrebu?

I zimske čarolije s kiselim kupusom mogu da počnu. Sarma, podvarak, svadbarski, kupusnik… a tek salata od kiselog kupusa poprskana alevom paprikom… Mmmmm.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike