Hipokrat ju je nazvao "kovčeg zdravlja": Moćna crna zova diže iz mrtvih, leči sinuse, obnavlja oštećene ćelije

01.03.2021

09:20 >> 10:21

0

Možete je konzumirati na brojne načine i svi su neverovatni za vaš organizam

Hipokrat ju je nazvao "kovčeg zdravlja": Moćna crna zova diže iz mrtvih, leči sinuse, obnavlja oštećene ćelije
Copyright Printscreen

Postoji mnogo lekova iz prirode koje su naši preci koristili, a mi ih nepravedno zapostavili. Jedna od moćnih biljaka je i zova. Ona je samonikla listopadna biljka koja najčešće raste po šumama i na vlažnom zemljištu, blizu rečnih kanala i potoka.

Žbun ove biljke obično raste u visinu do 10 metara, a boja se kreće od bele do žućkaste.

Cveta u maju i junu, a kada procveta, nastaju zelene bobice koje se pretvaraju u tamnoljubičaste ili crne. Beru se sveže u kasno proleće kad su u punom cvartu, brzo se suše i sazrevaju krajem avgusta i tokom septembra.

A koliko je ova biljka moćna, svedoči njen sastav. Crna zova ima više procenata antioksidanasa u odnosu na malinu, kupinu ili brusnicu. Zrele bobice su prepune vitamina C i E, karotena, a najbogatije su vitaminom B1.

Njen cvet i bobice sadrže veliki broj jedinjenja koja blagotvorno deluju na ljudski organizam, te olakšavaju simptome mnogih bolesti. Najpoznatiji među pigmentima su antocijanini koji jačaju imunitet i oštećene ćelije organizma.

Lekovita svojstva

Crna zova ima moć da smanjuje stvaranje sluzi, pa je korisna i protiv peludne groznice, sinusitisa i upale srednjeg uha. Odlična je u borbi sa prehladom i gripom, leči sinuse i upale, ublažava alergije, rešava probleme sa zatvorom, smanjuje holesterol i eliminiše masti iz organizma. Brojna istraživanja su pokazala i da je efikasna u borbi sa rakom.

Cvetovi zove imaju antivirusni učinak protiv gripa A i B, te virusa herpesa simpleksa tipa 1, pokazalo je jedno bugarsko istraživanje iz 1990. godine.

Takođe, efikasna je i kao protivupalna vodica za ispiranje usta, te sredstvo za grgutanje kod bolno natečenoa zubnog mesa i upale grla.

Pročitajte još

Prevencija karcinoma

Bobice crne zove, naročito one iz Evrope, u sebi sadrže mnoga jedinjenja koja su se pokazala kao odlična u prevenciji nastanka malignih ćelija ili raka. Antocijanini imaju odlična antikancerogena svojstva koja se ispoljavaju kroz usporavanje, zaustavljanje i onemogućavanje razvijanja malignih ćelija. Ova jedinjenja napadaju kancerogene ćelije i ojačavaju odbrambenu snagu organizma, pa se mogućnost razvoja novih maligniteta i metastaza drastično smanjuje.

Istorija upotrebe bilja

Neki izvori ukazuju da je crnu zovu koristio još pećinski čovek i da je bila među najomiljenijim biljkama kod drevnih Egipćana. Rimljanke su bobice ove biljke koristile kao farbu za kosu, ali najbolji dokaz je taj što crnu zovu pominje Hipokrat, čovek koga zovemo “ocem medicine”.

Hipokrat ovu biljku naziva “kovčegom zdravlja”, zbog svojih lekovitih svojstava i jer se koristila kao lek za veliki dijapazon bolesti.

Stoga nije ni čudo što ovu biljku koristimo vekovima unazad jer je jedna od najcenjenijih i najviše korišćenih lekovitih biljaka.

U današnje vreme cvetovi zove se prže na maslacu ili ulju uvaljani u testo za palačinke. Nemci iz cvatova prave osvežavajuće penušavo piće, a postoje i likeri i vino od cveta zove.

Od njih se u Slavoniji pravi pekmez, u Engleskoj pite i sos, dok Nemci pripremaju kompot, voćni sok, vino, kašu i druga jela.

U zemljama bivšega Sovjetskog Saveza su se pripremali sirće i liker, kao i začin od zove, dok se u Švajcarskoj zova uzgaja i prerađuje u velikim količinama.

Profimedia

Sok od crne zove

Veoma je osvežavajući, slatko-kiselog ukusa. Sok od crne zove se pravi tako što se sveže crne bobice prokuvaju, a potom gnječe i melju kako bi se dobio sok koji ima veoma prijatan ukus. U sok se dodaje šećer i limun, ali gledajte da izbegnete sokove koje u sebi sadrže visok procenat dodatog šećera.

Ovaj sok ne treba mešati sa slatkim pićem koji se dobija od cveta crne zove i koji uglavnom služi kao osvežavajuće piće, a ne sok koji ima mnogostruke zdravstvene prednosti.

Zbog svojih antioksidativnih svojstava, koristi se da smanji holesterol u krvi, poboljša vid, unapredi zdravlje i snagu vašeg srca. Sok u sebi sadrži veliki broj značajnih supstanci, a neke od njih su organski pigmenti, tanin, karotenoidi, aminokiseline, vitamine A, B i C u velikim količinama.

Zahvaljujući bioflavonoidima, sok od bobica crne zove je odličan u sprečavanju i nastanku mnogih virusnih, bakterijskih i gljivičnih infekcija. Savetuje se da sok koriste osobe koje su obolele od raka ili side jer podiže i održava imuni sistem na visokom nivou.

Profimedia

Čaj od cvetova zove

Punu kašičicu cvetova zove prelije se s dva decilitra vrele vode.
Ostavite poklopljeno da odstoji deset minuta.
Popijte topao napitak, odmah lezite u krevet i dobro se pokrijte.

Sa dve vruće šoljice čaja od zove možete izlečiti prehladu i grip na samom početku. Pijte nezaslađen vruć čaj tri puta dnevno po dve šoljice.

Vino od zove

Sastojci:

20 velikih cvetova zove
1.400 grama meda
litar kvalitetnog vinskog sirćeta
3 kriške limuna

Priprema:

Sve sastojke stavite u 15 litara vode i ostavite da stoje na suncu par dana.
Nakon četvrtog dana treba da ih provetrite.
Tada procedite, a tečenost ne sme da dođe u dodir s metalom, puni se u sterilizovane flaše.

Flaše se slažu uspravno u tamnim i hladnim prostorijama, ponekad se nakratko otvore da se smanji pritisak. Nakon otprilike 42 dana (6 nedelja) spremno je za konzumiranje.

Ipak, važno je da znate da treba biti obazriv sa crnom zovom. Sveže nekuvane bobice u sebi sadrže cijanid, hemikaliju koja izaziva dijareju i povraćanje. Osim cveta i bobica, ni jedan drugi deo biljke ne treba koristiti za jelo i piće jer su toksični!

Pročitajte još

 

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike