Fizika radi za vas: Kako sušiti veš na minusu a da ne poprimi „onaj“ neprijatni miris?

16.02.2021

15:20 >> 12:25

0

Autor: Z. A.

Nismo svi džabe učili ovu lekciju kao osnovci

Fizika radi za vas: Kako sušiti veš na minusu a da ne poprimi „onaj“ neprijatni miris?
Copyright Pixabay

Zvuči potpuno logično: što je toplije, veš se pre osuši. Ali tako je samo tokom pola godine. U zimskim mesecima moramo da se dovijamo kada je reč o sušenju odeće da ne bi poprimila neprijatan miris i da ne biste morali zbog krutosti da je “lomite” kad je slažete.

Za razliku od letnje odeće laganih materijala, zimi peremo džempere i deblje tkanine koje se tokom centrifuge teško cede. Veliki problem nastaje kada je kišovito vreme, pa od predugog stajanja u vlažnom stanju veš počne neprijatno da se oseća, a onda može odmah ponovo u mašinu.

Raširiti sveže oprano rublje napolju usred zime nije baš sasvim nerazumljivo. Zapravo, ima nečega u ledenom sušenju.
Ukoliko nemate dvorište ili tavanski prostor, sačuvaćete zdravlje, disajne organe i zidove sobe ukoliko veš ne širite po kući, a posebno ne u sobi u kojoj spavate.

možda će vas i ovo zanimati

Sušenje rublja zimi u zatvorenom prostoru ima još jedan nedostatak: u nekom trenutku vazduh je zasićen vodenom parom i više ne može upiti ništa. Tada sušenje prestaje. Onda morate da provetravate prostor – to znači da vlaga izlazi, ali uz nju odlazi i toplina. Rezultat: morate više zagrevati kuću i platiti veći račun za grejanje ili struju.

Zato bi trebalo da isprobate ledeno sušenje.

Fizika suši veš

To smo svi učili u osnovnoj školi. Kad temperatura padne ispod nule, voda se smrzava. I vlažno rublje se najpre smrzava. Ali uzbudljiva stvar događa se s takozvanom sublimacijom. Kad je vazduh suv, čvrsto agregatno stanje, poput leda, prelazi u paru, a zatim nestaje. Veš je brže suv, i to ponekad brže nego kada biste ga sušili u stanu.

Ako niste spremni da se suočite s hladnoćom i da veš raširite napolju, možete ga staviti unutra, u toplini doma, na stalak za odeću, a zatim ga postaviti na terasu ili u baštu.

Pexels

Zabluda o peškirima

Mnogi misle da posebno peškiri postaju tvrdi poput daske nakon sušenja na mrazu, a njihova tkanina gruba. Ali tačno je upravo suprotno. Leti postanu prilično tvrdi i grubi kad se presuše na suncu.
Zimi vlakna postaju lepa i mekana zahvaljujući sublimaciji. Pričekajte pravi trenutak. Vrlo je važno da u pravo vreme pokupite veš. Ako se to dogodi prerano, materijal se može oštetiti. Osnovno pravilo glasi: ako je veš krut, on je još uvek zamrznut i nije suv. Tada ga još morate sušiti. Obratite pažnju na vreme. Za ledeno sušenje nije važna samo temperatura ispod nule, nego i vlaga i vetar. Vreme i vazduh moraju biti suvi kako bi upili vlagu, a vetar je tu da je odnese.

Pametno vešajte veš

Sušilica na kojoj sušite veš ne treba da bude puna. Ostavite prostor između tkanina da vazduh može nesmetano da struji. Svaki komad odeće možete da stavite na posebne vešalice, a onda njih na štrik, tako ćete ih lakše ispeglati jer će ih vlaga i hladnoća već fino ispraviti.

Pixabay

Trik s peškirom!

Stavite unutra sa vlažnom odećom i jedan suvi peškir. Peškir će upiti vlagu koja se stvara u mašini, a i on će se polako sušiti sa ostalim vešom. Ovako će vam se odeća brže osušiti i biće nežnija i mekša kada je izvadite iz mašine.

Polusuv veš peglajte odmah, nemojte čekati da se osuši u potpunosti, bolje će se popeglati. Pegla suši dodatno i dezinfikuje tkaninu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike