Daniela Skoković, bibliotekarka iz Požege o kojoj se nadaleko čulo: Za vreme karantina deci sam čitala knjige preko Fejsbuka

02.12.2020

19:30 >> 09:04

0

Prisutna sam u virtuelnom svetu u onoj meri u kojoj to novonastala situacija nalaže, kaže za 24 sedam

Daniela Skoković, bibliotekarka iz Požege o kojoj se nadaleko čulo: Za vreme karantina deci sam čitala knjige preko Fejsbuka
Copyright Privatna arhiva/Daniela Skoković

Daniela Skoković iz Požege je najbolji bibliotekar u Srbiji, po oceni i mišljenju Bibliotekarskog društva Srbije, ali i dece i roditelja koji je redovno posećuju na radnom mestu, u dečjem odeljenju Narodne biblioteke u tom gradu.

Ali dobar glas o ovoj bibliotekarki čuo se mnogo dalje od njenog rodnog grada. Priča nam i zašto.

– Za vreme karantina svakodnevno sam deci čitala knjige preko Fejsbuka, ali i obraćala se odraslima sa željom da ostanem u kontaktu sa svojim čitaocima i podstičem ih na čitanje.

Sa željom da kod dece održi kontinuitet u čitanju, Daniela je svako veče držala pažnju najmlađih preko popularne društvene mreže, punih mesec i po dana. Rezultat toga je ogromno interesovanje korisnika, kolega, ali i medija, domaćih i stranih.

– Moram da priznam da nisam očekivala takvo interesovanje. Kao bibliotekar već godinama pratim sve trendove u bibliotekarstvu, kako kod nas, tako i u svetu. Mislim da sam brzo odreagovala i među prvima prešla u virtuelni prostor kako bih bila na usluzi svojim korisnicima.

Privatna arhiva/Daniela Skoković

Prati šta je aktuelno u svetu knjiga i čitanja, posebno za decu, te je za potrebe jednog stručnog teksta istraživala kako su se bibliotekari sve snalazili za vreme karantina kako bi održavali svoje aktivnosti.

– Odgovorno tvrdim da je naša struka naučena da balansira i da se veoma brzo adaptiramo na nove okolnosti.

Daniela to dokazuje svojim primerom

– Prisutna sam u virtuelnom svetu u onoj meri u kojoj to novonastala situacija nalaže, a pre svega što se tiče stručnog usavršavanja i kreiranja jednog novog onlajn seminara koji će biti posvećen kreativnoj obradi književnih dela, pre svega.

Privatna arhiva/Daniela Skoković

Da li je knjiga spas za nas u vreme izolacije?

– Čitanje dobre literature može da bude biblioterapija, ponekad i beg od stvarnosti. Više je slobodnog vremena, došlo je do promene prioriteta i mislim da je sada važnije učiti i čitati više nego ikada. Ja sam inače zagovornik doživotnog učenja i smatram da takav stav može dovesti do napretka u svim drugim oblastima.

Ali, od nečega se mora krenuti. Zato, požeška biblioteka godinama neguje programe za najmlađe čitaoce, koji prate decu bukvalno od rođenja. Tada su ciljna grupa roditelji.

– Ističemo važnost govora i komunikacije, čitanje kvalitetnog teksta i  posmatranje umetničkih ilustracija. Nikako nije svejedno koju smo slikovnicu pružili malom detetu. Razvijanje ljubavi ka čitanju i saznavanju je proces kome se treba posvetiti i kao roditelj i kao vaspitač, učitelj… Bibliotekari su tu da svima pomognu. Forsiramo porodično čitanje, izlazimo iz prostora biblioteke, nosimo slikovnice u Dom zdravlja, u otvorene prostore… Prisutni smo i stalno potenciramo važnost čitanja od najranije dobi.

Iako to danas nije nimalo jednostavan zadatak, jer na putu stoje tehnološki konkurenti.

– U pravu ste, situacija se brzo menja, tehnologija napreduje i preuzima primat. Stil života je drugačiji, sve je brzo i nekako „instant“. Zato mi odrasli moramo da budemo u toku i da od tehnologije izvučemo najbolje za našu decu, da ih pratimo i usmeravamo i pružamo im priliku da shvate prave vrednosti. Ja sam od onih koji se ne plaše da će knjiga nestati pod naletom tehnologije.

Privatna arhiva/Daniela Skoković

Život je lep kada radite posao koji volite, ali i privilegija malog broja ljudi.

– Nije fraza. Da biste uspešno radili svoj posao mora da postoji ljubav! Kod mene je to i izražena želja za inovacijama. Uvek želim da isprobam nešto novo, da unapredim postojeće i da ispred sebe imam zadovoljnog korisnika usluga koje pružamo. Deca i knjige, to je čitav svet – iskren, primamljiv i čaroban.

Na dodeli nagrade „Najbolji bibliotekar u javnim bibliotekama Srbije“, rekla je:

– Srećna sam i zahvalna na nagradi, ali su mi najveća nagrada deca koja odrastaju u biblioteci i koja pamte moju lepu reč i osmeh. Nema veće nagrade nego kada vam se posle desetinu godina javi uspešan mlad čovek, pozdravi vas i kaže koliko mu je značajno vreme provedeno u biblioteci i koliko ste vi kao bibliotekar tome doprineli.

Biblioteka u Požegi danas radi, doduše u ograničenim uslovima. Danieli Skoković i najmlađim čitaocima ovog grada najviše nedostaju njihove uobičajene kreativne radionice kada se u prostoru biblioteke okupi veliki broj dece.

– Taj neposredni kontakt dece i knjiga, uz pomoć bibliotekara, ništa ne može da zameni, kaže nam za kraj.

Pročitajte još:

Deca i društvene mreže: Šta svaki roditelj može učiniti da zaštiti dete na internetu?

Jasminka Petrović – pisac za decu i sve one koji se još uvek tako osećaju

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike