Online zov šume

14.10.2020

19:30 >> 07:54

0

Možete i sami dati doprinos ovom projektu ukoliko snimite šumu u vašoj blizini

Online zov šume
Copyright Foto:24sedam/ Goran Sivački

Kad ne možemo da putujemo i istražujemo prirodne lepote na Zemlji, onda ćemo tehnologijom stići do nje. Ukratko, to je opis projekta koji se realizuje u Velikoj Britaniji.

Organizacija Vajld Rampus stvorila je bazu podataka sa prirodnim zvukovima 600 šuma i zelenih površina širom sveta. Svako od korisnika može dodati svoj zvuk i obogatiti „senzornu bazu podataka.

Zov šume zaista postoji. I možete ga slušati na Internetu. Britansko umetničko udruženje za zaštitu i očuvanje prirode Vajld Rampus osmislilo je i „izgradilo“ veb portal na kojem možete slušati zvuk zelenih površina i šuma širom sveta. Projekat se zove „Saunds of the forest“ i razvijen je u partnerstvu sa Britanskom nacionalnom šumskom kompanijom.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

To je baza podataka sa preko 600 snimaka prirodnih zvukova. Zvukovi dolaze iz 60 zemalja sveta. Zahvaljujući interaktivnoj mapi, korisnici stranice mogu da biraju koje će zvukove slušati. Kreću se od šume Lori do škotske šume Glen Dol, od utočišta za divlje životinje Margaret D’Lujvil u Kvebeku pa do rezervata na Papui Novoj Gvineji. Takođe možete da „posetite“ dve italijanske lokacije. Jedan snimak je ustvari snimljen u šumi u blizini Gubio u Umbriji, dok je drugi snimljen u vili Salviati u Firenci.

-Kada smo shvatili da ove godine nećemo moći da se lično sretnemo zbog pandemije, postavili smo senzorni projekat koji je bio demokratski i otvoren za što veći broj ljudi, nešto što bi moglo stvoriti emocionalne veze između ljudi i prirode, objasnila je Sara Brd, ko-direktor Vajld Rampusa.

– Opšte je poznato da vreme provedeno u prirodi može pomoći u smanjenju otkucaja srca i povećanju ukupnog blagostanja. Ako ne možemo da provedemo vreme u šumi, ovo je barem mala pomoć. Mapa takođe služi kao arhiva ekosistema, koji se vrlo brzo transformišu zbog klimatskih promena, dodaje Sara Brd.

Svaki korisnik može doprineti rastu „senzorne baze podataka“ koju je stvorio Vajld Rampus. Samo idite u šumu ili baštu u blizini i napravite jednominutni audio snimak (možete da koristite besplatnu aplikaciju Voice Record Pro). Datoteke se zatim otpremaju na mreži u mp3, vav ili m4a formatu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike