Ideja gradonačelnika Hajdelberga: Bez automobila, molim

08.03.2021

15:00 >> 12:41

0

Ovim nemačkih gradom saobraćaće autobusi na vodonik i građani će uglavnom voziti bicikle

Ideja gradonačelnika Hajdelberga: Bez automobila, molim
Copyright Pixabay

Ako ideja i plan gradonačelnika Hajdelberga Ekarta Vurznera uspe, ovaj nemački grad će uskoro postati grad s nultom stopom emisije gasova sa efektom staklene bašte, a građani će više vremena provoditi napolju, udišući čistiji vazduh. Jednostavnije rečeno, gradonačelnik planira da protera sve zagađivače iz grada, a na listi su i automobili na fosilna goriva.

Gradonačelnik Vurzner podržava kupovinu električnih automobila i daje subvenciju od hiljadu evra, uz još hiljadu ako ugrade stanicu za punjenje. A tu su i druge ideje koje bi trebalo značajno da poboljšaju kvalitet vazduha u gradu i okolini.

Pixabay

Preduzimljivi gradonačelnik je rešio da kupi ne jedan već čitavu flotu autobusa na vodonik, da izgradi mrežu „superputeva“ za bicikle koji bi povezivali grad sa predgrađem i da učini sve kako bi obeshrabrio vozače a podstakao ljude da šetaju.

Zbog sve više biciklista, grad gradi mostove i nadvožnjake kojima omogućava biciklistima da jednostavno zaobiđu područja sa saobraćajnim čepovima i da ne moraju da dele kolovoz sa automobilima.

Pixabay

Jedna od mera je da stanovnici koji se odreknu automobila, imaju pravo na godinu dana besplatnog prevoza.

– Ako vam je potreban automobil, koristite aplikacije za deljenje auta. Ako ne možete da delite automobil jer živite predaleko i nema javnog prevoza, onda koristite automobil, ali samo do tramvajske stanice, a ne do centra – poručio je Vurzner u intervjuu za „Njujork tajms“. Rezultat toga je da već sada 80 odsto građana ne koristi automobil.

Koristeći alternativne, čistije izvore, Hajdelberg je uspeo da smanji potrošnju energiju u školama i gradskim zgradama za 50 odsto u poslednjih deset godina, iako su neke od tih zgrada stare više od sto godina.

Nemački grad Hajdelberg poznat je kao univerzitetski i naučni centar bogate istorije, s najstarijim univerzitetom u zemlji, četiri Instituta “Maks Plank”, Evropskom laboratorijom za molekularnu biologiju, kao i čuvenim 800 godina starim dvorcem.

Ideja o ekološki osvešćenim gradovima se sve više širi i Evropom i američkim kontinentom, gde prednjače Ostin, Teksas i Portland u Oregonu. Prošla godina je pokazala kako gradovi mogu da funkcionišu bez saobraćajnih gužvi, kolapsa i nervoze, i mnogima se to svidelo.

Pixabay

Većina proizvođača automobila je shvatila u kom pravcu se to kreće, pa se sve više opredeljuju za proizvodnju električnih automobila. Neki evropski gradovi, poput Stokholma i Štutgarta, već su zabranili starija vozila na dizel. Rim, London i Pariz planiraju da ograniče gradski saobraćaj na vozila koja ne ispuštaju gasove u sledećih desetak godina.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike