Da li ste rob sujeverja - Zašto valja kucnuti o drvo, a nije dobro prosuti so?

31.03.2021

17:00 >> 23:30

0

Postoji mnoštvo različitih rituala za koja verujemo da nas štite od loših uticaja

Da li ste rob sujeverja - Zašto valja kucnuti o drvo, a nije dobro prosuti so?
Copyright Profimedia

Pojedina sujeverja su toliko utkana u kulturu nekih naroda da su im se svi „predali“.

Osvrnućemo se na poreklo najčešćih praznoverja.

Broj 13

Strah od broja 13 je možda jedno od najpoznatijih sujeverja i pogađa veliki procenata stanovništva iako prema statističkim podacima broj nesreća tokom „baksuznog“ dana nije ni veći ni manji nego ostalih dana u godini. Jedan od najranijih mitova oko nesrećnog broja 13 nastao je zbog činovničke greške, jer je 13. zakon izostavljen iz jednog od najstarijih pravnih dokumenata na svetu – Hamurabijevog zakonika. Međutim, petak je dan u nedelji koji je i u katoličkom svijetu izazvao naviše negodovanja, budući da se taj dan u Bibliji spominje kao dan Isusove smrti. Veruje se kako je u petak Eva navela Adama da zagrize jabuku. Osim toga, apostol Juda je kao trinaesti učenik izdao Isusa. Stari Rimljani su verovali kako se veštice uglavnom formiraju u grupama od 12 članova, dok je 13. član sam đavo.

Detelina sa četiri lista

Pixabay

Prema časopisu „Scientific American“, šanse da se pronađe detelina sa četiri lista jedna su naspram 10.000, što čini pronalazak srećom samo po sebi. Ali sreća u tesnoj vezi sa detelinom datira još od Adama i Eve, navodi howstuffworks.com. Legenda kaže da je, dok su Adam i Eva napuštali rajski vrt, Eva čuvala detelinu sa četiri lista za uspomenu. Druga teorija datira iz drevnog keltskog sveta kada se verovalo da će deteline sa četiri lista pomoći u odbijanju zlih duhova. Takođe je postojala srednjovekovna teorija da je posedovanje ove srećne biljke omogućavalo viđenje vila.

Jadac na pola

Lomljenje jadca potiče iz verovanja plemena koja su naseljavala delove antičke Italije, da ptice mogu da predskažu budućnost, a isušivanje i potom milovanje kostiju može dati moć predviđanja i ostvariti želje. Kada su Rimljani usvojili ovo sujeverje, počeli su da lome kosti na pola kako bi širili sreću. Na kraju, pucanje kosti postalo je čin koji je simbolizovao ispunjavanje želje.

Prosipanje soli

Profimedia

U stara vremena u kojima je so bilo teško i skupo nabaviti, prosipanje se smatralo užasno nesrećnim. To može nagovestiti nevolje u vezi, loš predznak ili poziv da đavo rovari u kući. Srećom, postoji brzo rešenje – jednostavno bacite malo soli preko levog ramena, gde đavo čeka. So će ući pravo u đavolje oči i zaslepiti ga.

Kucanje u drvo

Ova uobičajena i uporna navika potiče iz drevnih paganskih kultura koje su verovale da zli duhovi borave na drveću, a da drveće ima dušu, te se kucanje u drvo smatralo zaštitom od njih.

Pročitajte još:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike