Chanel broj 2: Postoji mnogo razloga zašto se vaš voljeni ljubimac valja u kaki drugih životinja
Možda smrdi, ali ima svoje prednosti
Psi imaju zbunjujuću opsesiju valjanjem u supstancama neprijatnog mirisa. To može biti deo oblika komunikacije koji tek počinjemo da razumemo.
To bi se desilo kad god bi Simon Gadbois poveo svog border kolija Zilu na istraživačko putovanje. Pratili bi divlje životinje koje proučava u krševitom pejzažu Nove Škotske, u Kanadi, kada bi Zila iznenada zastala, nosom do zemlje. Pre nego što je Gadbois uspeo da interveniše, ona bi se entuzijastično otkotrljala. Tada bi ga miris pogodio.
„U slučaju da nikada ranije niste osetili dabrov izmet, to je užasno, zaista podlo, i smrdi nedeljama nakon toga“, kaže on.
Gadbois proučava ponašanje divljih vukova, lisica i kojota u Kanadi i obučio je Zilu da mu pomogne da pronađe životinje. Ali iz nekog zbunjujućeg razloga, ona bi takođe uživala da se trlja dabrovim izmetom na ovim putovanjima.
„Uvek mi nije bilo jasno zašto bi to uradila“, kaže Gadbois. „Pomislili biste da bi to ometalo njenu sposobnost da miriše i prati druge životinje, ali zapanjujuće nije ni malo uticalo na njen učinak.
To je situacija koja će biti poznata većini vlasnika pasa - vaš voljeni kućni ljubimac vam se vraća i zaudara na oštar, mošusni smrad nakon što se uvalite u nešto strašno. Gadbois je proveo veliki deo svoje karijere pokušavajući da razume kako psi i drugi članovi porodice kanida doživljavaju svet kroz nos, ali čak i on je ponekad zbunjen njihovim ponašanjem.
Ljudi su prvi put pripitomili pse od vukova pre do 23.000 godina i od tada smo živeli rame uz rame sa njima. Ipak, uprkos ovoj dugoj zajedničkoj istoriji, postoji iznenađujuće malo istraživanja o tome zašto se čini da psi dobijaju takvu radost od valjanja u fekalijama druge životinje.
Jedna od vodećih teorija je da je sklonost ka mazanju izmetom po kaputu jednostavno evolutivni mamurluk iz dana kada su bili divlji predatori. Ako je to slučaj, iako smo ih možda naučili da sede, ostanu i leže, očigledno nismo mogli da potisnemo ovaj smrdljivi osnovni instinkt.
„Možda je u nekom trenutku davno imao veoma važnu funkciju“, kaže Gadbois. "Vremenom je ta funkcija nestala, ali oni to i dalje rade."
Mirisna kamuflaža
Svakako je tačno da će se vukovi valjati u fekalijama drugih vrsta, pa čak i u leševima mrtvih životinja. Jedan popularan razlog za ovakvo ponašanje je taj što može ponuditi oblik mirisne kamuflaže za predatore kada vrebaju svoj plen.
Ali studija iz 1986. godine, u kojoj su biolozi primetili trljanje mirisa u dve grupe zarobljenih vukova u Kanadi, može da dovede u sumnju ovu ideju. Istraživači su vukovima pružili niz različitih mirisa. Iznenađujuće, vukovi su bili najmanje zainteresovani da se trljaju u izmet biljojeda poput ovaca ili konja, a naučnici uopšte nisu videli da se životinje trljaju na ove mirise. Hrana je bila isto tako neprivlačna. Umesto toga, njihovi omiljeni mirisi bili su veštački mirisi poput parfema ili motornog ulja.
Za životinju koja možda želi da prikrije svoj miris od svog plena, izbor da miriše na nešto što je toliko strano njihovom prirodnom okruženju je u najmanju ruku iznenađujuće. Međutim, istraživači su takođe otkrili da je drugi omiljeni miris vukova izmet drugih mesoždera kao što su pume i crni medvedi.
Dakle, može li valjanje u jakim mirisima imati drugu maskirnu svrhu? Umesto da ih sakrije od plena, to bi moglo pomoći manjim vrstama da izbegnu druge predatore.
Ideja bi mogla biti podržana istraživanjem koje je 2016. objavio Maks Alen, ekolog koji je u to vreme bio na Univerzitetu Viskonsin u Medisonu, a sada se nalazi na Univerzitetu Ilinois Urbana-Šampejn. Uz pomoć daljinskih kamera, snimio je neobično ponašanje sivih lisica koje žive u oblasti Santa Kruza u Kaliforniji.
Obično povučene sive lisice redovno su posećivale mesta koja su mužjaci planinskih lavova koristili za obeležavanje mirisa. Na snimku se vidi kako lisice trljaju obraze o tlo koje su planinski lavovi sveže obeležili urinom jakog mirisa.
Alen veruje da lisice koriste miris koji ostavljaju ovi veliki mačji grabežljivci kao oblik kamuflaže mirisa, kako bi ih sakrili od drugih velikih predatora poput kojota.
Dele zanimljiv miris sa vama
Kada je u pitanju vaš kućni ljubimac, može postojati društveniji aspekt ponašanja: možda jednostavno pokušavaju da podele zanimljiv miris sa vama. Za životinje za koje se čini da doživljavaju toliko svog sveta kroz nos, to bi mogao biti koristan način da podele informacije sa ostatkom svog čopora u divljini.
Gudman kaže da je njen pokojni kolega i osnivač Volf Parka, Erih Klinghamer, predložio da motanje mirisa može biti oblik onoga što je nazvao „komunikacijom bez uvida“ gde vukovi nisu nužno svesni da prenose miris drugima na svom krznu. Ali i ona je primetila da mirisanje ima veze sa hranom.
„Gledao sam naše vukove kako jedu male komade losa. Kada su dobili veliku stranu losa, oboje su jeli i namirisali su se“, kaže Gudman. „Nagađao sam da miris hrane na vučjem dahu i na njegovom krznu ukazuje na to da ima još ostataka za čišćenje, za vukove koji su želeli da se vrate do izvora mirisa.
Opuštanje od mirisne stimulacije
Psiholog za pse Stenli Koren se takođe slaže da bi psi mogli da se opuste od mirisne stimulacije mirisa koji smrde odvratno za naše nosove. On to upoređuje sa "pogrešnim osećajem za estetiku" sličnim ljudima koji nose drečeću, šarenu odeću.
Svako ko je posmatrao radosnu reakciju svog psa nakon što se trljao u nešto odvratno, razumeće.
Svakako, delovi mozga koji su povezani sa nagradama svetle kod domaćih pasa kada naiđu na miris koji prepoznaju, kao što je poznati čovek, u poređenju sa nepoznatom osobom. Ovo bi, naravno, mogla biti uslovljena reakcija izazvana razumnom primenom poslastica.
Članovi porodice pasa takođe nisu jedine životinje koje trljaju mirise – poznato je da i mačke pokazuju takvo ponašanje. Nedavno je otkriveno da domaće svinje – još jedna vrsta sa veoma razvijenim čulom mirisa – više vole da se trljaju biljnim uljima u poređenju sa sintetičkim parfemima. Ali njihova osnovna motivacija takođe ostaje misterija.
Nažalost, ostavlja nas bez čvrstog odgovora zašto naši psi bivaju privučeni fekalijama drugih životinja. To može biti samo zato što su "poo-ches", prenosi BBC.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari