Devet najprljavijih mesta u vašoj kuhinji: Evo šta treba da očistite odmah da ne rizikujete ozbiljna oboljenja
Pogledajte naš spisak, sigurni smo da ste na nešto zaboravili
Kuhinja važu kao žila kucavica svakog doma, zbog čega je često i najprljavije mesto u kući. Tu je očigledan nered - poput korišćenog posuđa, lepljivog poda ili rerne koja je prljava. Ali često postoje oblasti i objekti koji se zanemaruju, pa se zapitajte da li postoje druga mesta koja zaboravljate da očistite?
Razmislite o područjima i predmetima koje koristite svaki dan tokom pripreme hrane. Ono što treba da vam padne na pamet jesu kuhinjski pultovi, ručke, sudopere, sunđeri, flaše za vodu za višekratnu upotrebu i još mnogo toga. Često ih dodirujemo svakodnevno, tako da je ključno dezinfikovati ih svaki dan ili nekoliko puta nedeljno kako bi se izbegle nakupljene bakterije i unakrsna kontaminacija.
Čitajte dalje da biste saznali koja su najprljavija mesta u vašoj kuhinji i kako ih pravilno očistiti.
1. Rukohvat mikrotalasne pećnice
Svi aparati u vašoj kuhinji imaju neku vrstu kontrolne table ili ručke koja se dodiruje svaki put kada se koristi. Važno je zapamtiti da svakodnevno perete sva ta dugmad i ručke jer ih često zanemarujemo kada duboko čistimo kuhinju.
Posebno ih treba čistiti ako ih dodirujete kada kuvate ili rukujete sirovom hranom. Obavezno očistite ručke aparata koristeći dezinfekcionu maramicu ili dezinfekciono sredstvo u spreju i čistu krpu ili papirni peškir.
2. Sudopera
Iako kroz vašu sudoperu teče mnogo vode, na površini verovatno vrebaju mikrobi, posebno u pukotinama gde se sudopera spaja sa pultom, oko odvoda i čepova za odlaganje smeća. Sudoperu treba dezinfikovati posle svakog pripremanja obroka, pranja sudova ili bar jednom dnevno.
Ne zaboravite na ručke i slavinu koje hvataju sve prskanje kada isperete kontaminiranu hranu. Koristite sredstvo za čišćenje sudopere koje sadrži dezinfekciono sredstvo i čistu krpu ili dezinfekcione maramice za jednokratnu upotrebu.
3. Sunđer za posuđe
Kuhinjski sunđeri i četke za čišćenje sadrže visok nivo bakterija ako nisu pravilno oprani i dezinfikovani. Ako koristite ove proizvode, treba ih oprati u toploj vodi nakon svake pripreme obroka ili sesije čišćenja.
Sunđeri i četke za ribanje povrća mogu se staviti u mašinu za pranje sudova radi temeljnog čišćenja nakon svake upotrebe.
4. Frižider
Čak i sa niskim temperaturama, neke štetne bakterije mogu rasti u vašem frižideru. Voće i povrće koje se ne opere pre skladištenja može doprineti kontaminaciji. Takođe, curenje pakovanja sirovog mesa može se akumulirati u fiokama i duž ivica polica.
Uklanjajte fioke ili police frižidera jednom mesečno i perite površine blagim deterdžentom i toplom vodom. Između temeljnih čišćenja, obrišite sve prosute površine i brzo obrišite unutrašnje površine dezinfekcionom maramicom.
5. Daske za sečenje
Daske za sečenje, posebno drvene, mogu sadržati bakterije u malim uglovima i pukotinama. Važno je imati najmanje dve odvojene daske za sečenje: jednu za voće i povrće i jednu za meso. Operite svaku ploču toplom vodom sa sapunom nakon svake upotrebe i potpuno osušite papirnim ubrusom ili čistim peškirom.
6. Blender i aparat za kafu
Čista voda koja se zadržava u toplom, vlažnom okruženju poput aparata za kafu može stvoriti savršeno okruženje za razvoj bakterija, kvasca i buđi. Rastavite i temeljno očistite male uređaje najmanje jednom nedeljno. Neke komponente su sigurne za mašinu za pranje sudova, dok druge treba oprati u vrućoj vodi sa sapunom i potpuno osušiti.
7. Kutije za ručak
Svaki put kada koristite posudu za ponovno zatvaranje, kutiju za ručak, torbu za kupovinu ili bocu za vodu, postoji mogućnost unakrsne kontaminacije bakterijama, osim ako nisu pravilno očišćene. Kutije treba potpuno rastaviti i staviti u mašinu za pranje sudova ili oprati u vrućoj vodi sa sapunom, isprati toplom vodom i potpuno osušiti.
8. Radne ploče
Kuhinjski pultovi su često mesta gde se stavljaju torbe, torbice i drugi predmeti. Uzmite dezinfekcionu maramicu ili čist peškir i sprej za dezinfekciju i očistite pre pripreme hrane ili bar jednom dnevno. Bar jednom nedeljno, očistite uglove, ispod malih aparata i duž ivica između šporeta ili frižidera i radne površine.
9. Slanik i bibernik
Posude za posluživanje soli i bibera se često koriste i dodiruju tokom pripreme hrane. Pažljivo ih obrišite dezinfekcionom maramicom nakon svake pripreme obroka i temeljno očistite svake nedelje.
Pratite ove savete za temeljno čišćenje i dezinfekciju kako biste održali vašu kuhinju čistom i sigurnom.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari