Ušli u legendu: Kultni automobili čija su imena ostala zapamćena decenijama nakon što su prestali da se proizvode
Prevazišli su svoju osnovnu funkciju i postali predmet obožavanja
Kada razmišljate o svojim potrebama kao vozača, sigurno vam odmah ne padaju na pamet aerodinamika, tradicija, snaga motora ili sposobnost vožnje van puta.
Za mnoge je automobil samo prevozno sredstvo koje treba da ih bezbedno preveze od tačke A do tačke B.
Međutim, ponekad automobil uspe da prevaziđe svoju osnovnu funkciju i postane predmet strasti, pa čak i kulturni simbol.
Evo nekoliko automobila koji su stekli kultni status širom sveta.
Volkswagen buba (1938)
Sa svojom prepoznatljivom pojavom, "volkswagen buba" postala je jedan od najpopularnijih automobila na svetu. U Nemačkoj je simbol automobilske industrije koja je prevazišla mnoge prepreke i povratila se nakon skoro potpune propasti usled rata. U Americi je postala simbol popularnosti malih, ekonomičnih automobila tokom šezdesetih i sedamdesetih godina. U Meksiku, najpoznatija je kao taksi.
"Buba" i dalje privlači pažnju. Čak i deca koja su odrasla u eri interneta često pokazuju i smeškaju se kada prođe pored njih.
Citroën 2CV (1948)
Poput "minija" i "bube", "citroën 2CV" postao je deo popularne kulture. Ovaj model obožavaju kolekcionari, smatrajući ga za više od automobila – za njih, on predstavlja način života. Vlasnici 2CV-a vole da se igraju s njim. Prošetajte bilo kojim sajmom automobila u Francuskoj i verovatno nećete naći dva ista 2CV-a.
Vlasnici ih farbaju u najrazličitije boje (ponekad sve na istom automobilu), podižu, spuštaju, menjaju delove poput prednjeg kraja u stilu Traction Avant i slično. Čak su viđeni i modeli sa četvorocilindričnim motorom iz GS-a.
Trabant 601 (1963)
Posle pada Berlinskog zida, vozači su "trabant" ostavili po strani. Istočni Nemci su odjednom dobili pristup mnogo modernijim automobilima, kao što su "volkswagen golf" i "polo". Zapadnim Nemcima nije bilo ni na kraj pameti da kupuju dvosed sa duroplast karoserijom koji je bio suprotan svim modernim standardima. Vrednost "trabanta" je brzo opala.
Danas, stanovnici Berlina rado koriste "trabant" kao simbol automobila naroda Istočne Nemačke. Nekoliko firmi ih iznajmljuje turistima, postoji muzej posvećen ovom modelu, a čak smo videli i pivske slavine napravljene od njegovog dvotaktnog, dvocilindričnog motora.
Mercedes-Benz W123 (1976)
Mnogi su do skoro smatrali "mercedes-benz W123" samo jeftinim, pouzdanim načinom prevoza, iako je ubrzavao prilično sporo. Preteča današnje E-klase pronašao je novu ulogu kao pristupačan klasik koji se može svakodnevno voziti. Njegov naslednik, W124, polako stiže na isti status.
BMW M3 E30 (1985)
Originalni M3, baziran na E30, nastao je iz BMW-ove želje da uđe u trke turističkih automobila druge generacije serije 3, i potrebe da proda najmanje 5.000 primeraka zbog homologacije.
Proširen i spušten, legalni E30 je dolazio sa motorom od 200KS zapremine 2.3 litra i četiri cilindra. Specijalni modeli za homologaciju obično teško nalaze kupce, ali kupci nisu mogli da se zasite M3. BMW je proizveo više od 17.000 primeraka originalnog M3 u roku od šest godina. Danas se BMW-ovi ljubitelji zahvaljuju ovoj „ultimativnoj vozačkoj mašini“.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari