aktuelno

Ognjena Marija 1941. godine: Pokolj u Livanjskom polju koji nikada ne smemo zaboraviti!

30.07.2024

07:15

0

Ovi događaji su dugo bili u senci zbog političke situacije nakon Drugog svetskog rata, ali danas je važno da se sećamo žrtava i održavamo uspomenu na njih živom

Ognjena Marija 1941. godine: Pokolj u Livanjskom polju koji nikada ne smemo zaboraviti!
Jasenovac logor Wikimedia - Copyright Wikimedia/Ustaški stražari ubijaju zatvorenike u logoru Jasenovac

Danas, 30. jula, podsećamo se na tragične događaje iz 1941. godine, kada su ustaške snage, sprovodeći politiku genocida, počinile stravične zločine na prostoru Livanjskog polja. Ovi zločini, koji su odneli veliki broj nevinih života, uglavnom su bili usmereni protiv srpskog stanovništva, ali su takođe stradali i Hrvati i muslimani koji nisu podržavali ustašku ideologiju.

Prethodnica tragedije

Kraljevina Jugoslavija, prva južnoslovenska država, stvorena nakon Prvog svetskog rata, našla se pod velikim pritiskom tokom 1930-ih godina zbog porasta nacizma i fašizma u Evropi. Nakon potpisivanja protokola između Jugoslavije i nacističke Nemačke u martu 1941. godine, dolazi do vojnog puča u Beogradu, što dovodi do Hitlerove odluke da napadne Jugoslaviju. Nakon brze kapitulacije, teritorija Jugoslavije je raskomadana, a najveći deo pripašće Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH).

Zločini u Livanjskom polju

Odmah po formiranju NDH, ustaške snage su započele genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima. U Livanjskom polju, veliki broj Srba je bio uhapšen, mučen i bacan u kraške jame. Najveće gubilište bila je jama Bikuša, u koju su 29. jula 1941. godine ustaše bacile veliki broj Srba, uglavnom muškaraca. Preživeli su svedočili o stravičnim uslovima i mukama koje su žrtve preživljavale pre nego što su bačene u jamu.

Druga gubilišta

Pored Bikuše, postojale su i druge jame poput Ravnog Dolca, Tušnice, Samograda, Propunte, Provalije, Suhače i Borova Glave, u kojima su ustaše likvidirale srpsko stanovništvo. U tim jamama su najčešće završavale žene i deca, a njihovi ostaci su godinama kasnije izvučeni i sahranjeni u spomen-kosturnicama.

Ognjena Marija Livanjska

Budo Simonović je u svojoj knjizi „Ognjena Marija Livanjska“ na osnovu iskaza preživelih i malobrojnih svedoka detaljno opisao muke žrtava i zločine koji su počinjeni. Ova knjiga je važan istorijski dokument koji svedoči o stravičnim događajima iz 1941. godine.

Značaj sećanja

Ovi događaji su dugo bili u senci zbog političke situacije nakon Drugog svetskog rata, ali danas je važno da se sećamo žrtava i održavamo uspomenu na njih živom. Na ovaj dan, podsećamo se na stradanja i tragedije koje su zadesile naš narod, sa nadom da se takvi zločini više nikada neće ponoviti. 

Bonus video: 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike