Popisivači će sutra tačno u osam sati zakucati na vaša vrata: Evo koje su njihove obaveze i u kojim situacijama mogu biti kažnjeni!
Oko 15.000 popisivača će od vrata do vrata metodom intervjua unositi podatke pomoću laptopa u elektronske obrasce
Popis stanovništva počinje sutra i trajaće mesec dana. Popisivači će već u osam sati zakucati na vrata vašeg domaćinstva gde će vam postaviti 69 pitanja, od kojih na tri niste u obavezi da date odgovor, a to su pitanja o maternjem jeziku, veroispovesti i nacionalnoj pripadnosti.
Građani koji odbiju da učestvuju u popisu mogu biti kažnjeni sumom od 20.000 do 50.000 dinara. Iz Republičkog zavoda za statistiku su na naše pitanje - na koji način će se određivati visina kazne ako neko odbije da učestvuje u popisu - odgovorili da će visinu kazne određivati nadležni sud (Prekršajni sud), u zavisnosti od vrste prekršaja.
Takođe, pitali smo u kojim sve situacijama popisivači mogu biti kažnjeni.
- Prema članu 33. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine, novčanom kaznom, od 30.000 do 50.000 dinara, kazniće se popisivač, instruktor i drugo lice koje je zaduženo za obavljanje poslova u vezi s popisom ako ne obavlja poslove popisa blagovremeno i na propisan način, ne vodi računa o tačnosti upisa podataka koje su dali davaoci podataka, odnosno o tačnoj obradi podataka prikupljenih popisom, protivno volji lica obuhvaćenog popisom zahteva da se to lice izjašnjava o nacionalnoj pripadnosti ili veroispovesti - odgovorili su nam iz Zavoda.
Koje su sve obaveze popisivača tokom popisivanja na terenu?
Iz Republičkog zavoda za statistiku su nam kazali da se obaveze popisivača mogu pročitati i na sajtu "Popisa 2022" u okviru odeljka "Vodič za popisivače"
- Osnovni zadatak popisivača je da na teritoriji popisnih krugova za koje je zadužen, idući "od vrata do vrata", prikupi podatke o svim popisnim jedinicama (licima, domaćinstvima i stanovima), u skladu sa popisnom metodologijom i prema instrukcijama dobijenim na obuci, odnosno dodatnim instrukcijama koje dobije od svog instruktora - navodi se u „Vodiču za popisivače“ i dodaje:
- Od popisivača se očekuje da tokom rada na terenu bude prikladno odeven, čime ukazuje poštovanje ispitanicima sa kojima stupa u kontakt i u čije domove ulazi. Iako će većina građana biti unapred obaveštena o popisu putem medija, dužnost popisivača je da prilikom prvog kontakta sa građanima koje treba da popiše pokaže svoju identifikacionu karticu sa ovlašćenjem za rad (obrazac P-4), da se predstavi i ukratko objasni cilj svoje posete.
- Popisivač treba da bude pristojan, ozbiljan i profesionalan i da se potrudi da ostavi utisak savesne osobe kojoj se može verovati. Ne sme da iznosi svoje političke stavove i religijska ubeđenja i nikako ne sme da na bilo kakav način sugeriše ili utiče na odgovore ispitanika na pitanja o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti i maternjem jeziku.
Od koga popisivač treba da traži podatke?
Odgovore na pitanja iz popisnih upitnika treba tražiti od svakog odraslog lica pojedinačno, a
ukoliko to nije moguće, od onog člana domaćinstva kojem su podaci najviše poznati.
Za decu mlađu od 15 godina podatke daje roditelj, usvojitelj ili staratelj, a za dete u hraniteljskoj porodici podatke daje lice koje vodi brigu o tom detetu. Popisivač je dužan da obilazi svaki stan dok ne pronađe odgovarajućeg sagovornika od kojeg će prikupiti podatke.
Ako popisivač u nekom stanu nikoga ne zatekne, a od komšija dobije obaveštenje da su stanari samo trenutno odsutni, ili ukoliko zatekne samo lica koja nisu u stanju da pruže potrebne podatke (na primer, decu ili odrasla lica koja zbog bolesti ne mogu da odgovore na postavljena pitanja), on treba da se potrudi da sazna kada će u stanu biti neko ko može da mu da podatke i da dođe ponovo u tom terminu (na primer, ako su članovi domaćinstva pre podne na poslu i obično dolaze kući posle 17 časova, treba doći na datu adresu u popodnevnim satima).
- Takođe, popisivač treba da se uzdrži od svih negativnih reakcija na stavove koje iznose ispitanici tokom popisivanja. U razgovoru s licima koja daju podatke popisivač treba da bude ljubazan i strpljiv, da se trudi da sa njima uspostavi odnos poverenja i razumevanja. Ukoliko je neophodno, treba pročitati pitanje više puta, dodatno ga objasniti ili malo duže sačekati na odgovor. Posebno treba biti pažljiv u
komunikaciji sa starijim i nemoćnim licima.
- Popisivač treba da izbegava konfliktne situacije na terenu. Ako naiđe na ispitanike koji pokazuju sumnju prema radu popisivača i popisu uopšte, ili odbijaju saradnju, popisivač treba da im još jednom objasni svrhu posete.
Obavezno treba naglasiti da se podaci prikupljeni u popisu koriste
isključivo u statističke svrhe i da je popisivač dužan da čuva kao tajnu sve informacije do kojih dođe tokom popisivanja.
- Takođe treba informisati građane da su dužni da daju tačne i potpune podatke koji se u popisu od njih traže i da se podaci koji se unose u popisne upitnike ne mogu upotrebljavati u svrhu utvrđivanja obaveza građana. Ako i pored toga ispitanik ne dozvoljava da se obavi popisivanje, popisivač treba da se ljubazno zahvali i udalji, te da evidentira odbijanje popisivanja u obrascu P-33.
Takođe, popisivač je dužan da poštuje epidemiološke mere.
- Dužan je da popunjene elektronske upitnike redovno šalje u centralnu bazu podataka. Smatra se da je popisivač završio rad na terenu tek kada završi popisivanje u svim popisnim krugovima koji su mu dodeljeni za rad i popuni evaluacioni list popisivača, odnosno kada od svog instruktora dobije povratnu informaciju da je materijal pregledan i da nisu potrebne dopune i korekcije - piše u Vodiču za popisivače.
Bitne informacije za građane
Šta ako su članovi domaćinstva odsutni tokom oktobra?
- Ako su svi članovi domaćinstva privremeno odsutni iz mesta popisa i neće se vratiti do
kraja oktobra, popisivač treba da pokuša da od lica koja žive u neposrednoj blizini prikupi makar
osnovne informacije o odsutnim licima (npr. starost, pol, da li lice radi, da li dete pohađa školu i dr.) i stanu u kojem žive (npr. površina stana, instalacije u stanu i dr.). Osnovne informacije o odsutnim domaćinstvima i njihovim stanovima mogu se, eventualno, potražiti i od upravnika zgrade (ako je formirana stambena zajednica).
Važno je i da građani znaju da nisu u obavezi da popisivaču daju na uvid lična dokumenta, zato što se podaci u popisu prikupljaju na osnovu izjave.
Jedno od najčešćih pitanja je da li će na osnovu podataka koji će biti uneti u popisne upitnike građani moći da ostvare neka prava, odgovor je da neće, jer po Zakonu o popisu 2022. prikupljeni podaci se ne mogu upotrebljavati u svrhu utvrđivanja obaveza građana, niti se mogu koristiti kao dokaz za ostvarivanje prava građana.
Podsetimo, među pitanjima za popis stanovništva 2022. godine biće osnovni podaci: ime, prezime, pol, starost, mesto stanovanja, podaci o migratornim, etnokulturalnim, obrazovnim i ekonomskim karakteristikama, bračnom statusu i fertilitetu, načinu putovanja na posao / u školu i funkcionalnoj i socijalnoj integrisanosti.
Biće potrebno da odgovori na pitanja vezana za domaćinstvo, ukupan broj članova domaćinstva, srodnički i porodični sastav, osnov po kome domaćinstvo koristi stan u kojem se popisuje i da li se članovi domaćinstva bave sopstvenom poljoprivrednom proizvodnjom.
Za ljude koji žive u stanovima: adresa, vrsta stambenog prostora, korišćenje stana, oblik svojine, površina stana, broj soba, opremljenost instalacijama i pomoćnim prostorijama, vrsta energenta koji se koristi za grejanje, sprat na kojem se stan nalazi, kao i podaci o osnovnim karakteristikama zgrade u kojoj se stan nalazi.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari