Ko je bio srpski patrijarh Irinej: Po završetku gimnazije odredio svoj put

20.11.2020

06:46 >> 12:30

0

Patrijarh Irinej primljen je 4. novembra u vojnu kovid bolnicu na Karaburmi, gde je prvo bio u dobrom stanju, da bi se ono kasnije pogoršalo

Ko je bio srpski patrijarh Irinej: Po završetku gimnazije odredio svoj put
Copyright Tanjug/Andrija Vukelić

Njegova svetost patrijarh srpski Irinej preminuo je danas od posledica koronavirusa, u 91. godini. Bolovao je od kardiovaskularnih bolesti.

Srpski patrijarh Irinej je poslednje dane, od 4. novembra, proveo u Vojnoj bolnici “Кaraburma”, zbog pozitivnog nazofaringealnog brisa na SARS- CoV-2, a zbog lečenja i kliničkog praćenja njegovog zdravstvenog stanja.

O njemu se brinuo konzilijum lekara specijalista, koji je predvodio komandant bolnice, pukovnik docent dr Ivo Udovičić.

Pre bolesti, patrijarh je prisustovao 1. novembra sahrani mitropolita Amfilohija u kripti Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici. Tri dana kasnije, testiran je na koronavirus, a PCR test pokazao je da je zaražen. Patrijarh Irinej je tada primljen u kovid bolnicu u Beogradu.

– U sklopu redovne procedure testiranja, a nakon epidemiološke procene, učinjeno je PCR testiranje na koronavirus kojim je potvrđeno da je Njegova svetost patrijarh srpski Irinej pozitivan bez simptoma i odličnog opšteg stanja – naveli su tada na sajtu SPC.

Foto: 24sedam/Goran Sivački

Takođe, iz Mitropolije crnogorsko-primorske, ogranka SPC u Crnoj Gori, tada je saopšteno da je PCR test pokazao da je i vladika Joankije pozitivan na koronavirus, ali da je on u dobrom zdravstvenom stanju.

Ovako je govorio o koronavirusu

S pojavom koronavirusa, patrijarh Irinej je poručio da se svakodnevno moli Bogu da se epidemija zaustavi.

– Pomno pratim šta se dešava i kod nas i u svetu, koliko obolelih ima, ali daće Bog da to stane. Nadam se da hoće i molim se za to – naveo je u martu poglavar SPC.

Pročitajte još:

Patrijarh Irinej na aparatima za održavanje životnih funkcija

Patrijarh Irinej čeka drugi negativan test: Na korak od pobede nad koronavirusom

U aprilu, dok je u Srbiji na snazi bilo vanredno stanje, tokom uskršnje liturgije, koju je patrijarh služio u ponoć u Hramu Svetog Save bez prisustva vernika, poželeo je da Gospod sve blagoslovi, da bude milostiv i otkloni veliko iskušenje koje se naziva epidemija.

On je tom prilikom istakao da je epidemija opomena da se svako zamisli nad sobom, kao i o onome što se dešava u svetu, dodajući da su mnogi ljudi zaboravili na Boga.

A. K./ATAImages.

O životu patrijarha

Patrijarh srpski Irinej bio je 45. vrhovni poglavar Srpske pravoslavne crkve i episkop niški.

Rođen je 28. avgista 1930. godine u selu Vidova, kod Čačka, kao Miroslav Gavrilović. Osnovnu školu završio je u rodnom selu, a gimnaziju u Čačku. Potom se upisao na Bogosloviju u Prizrenu, a zatim je upisao i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Po završenom fakultetu, otišao je da služi vojni rok.

Po povratku iz vojske, zamonašen je u manastiru Rakovici, a zamonašio ga je tadašnji patrijarh srpski German, koji ga je rukopoložio u čin jerođakona i jeromonaha, dodelivši mu monaško ime Irinej.

Šest decenija živeo kao monah

Patrijarh Irinej je 45. po redu poglavar SPC. Šest decenija bio je mohah, 45 godina je bio episkop, a 10 godina na čelu Srpske pravoslavne crkve. U Bogoslovskoj školi u Prizrenu je bio i đak, i nastavnik, i rektor.

Bio je profesor Prizrenske bogoslovije do 1968. godine. Završio je postdiplomske studije u Atini, nakon čega je bio postavljen za upravnika Monaške škole u Ostrogu.

Ipak, zvanju profesora ponovo se vratio, a do 1974. godine ujedno je bio i rektor Bogoslovije u Prizrenu.

Iste godine izabran je za episkopa moravičkog, vikara patrijarha Germana, a na tron episkopa niške eparhije ustoličen je u Sabornoj crkvi u Nišu naredne godine.

Više puta bio je član Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Dana 22. januara 2010. godine, odlukom Izbornog sabora Srpske pravoslavne crkve, izabran je za patrijarha.

ATA Images

Priznanja

Patrijarhu je 2012. uručena Povelja Udruženja književnika Srbije. Godinu dana kasnije, za zasluge učinjene prema Kraljevskom domu, za narodno i opšte dobro, princ Aleksandar II Karađorđević ga je odlikovao kraljevskim Ordenom Karađorđeve zvezde na velikom krstu. U Zemunu je bio počasni građanin.

Akademija Svetog Vladimira u Njujorku mu je u septembru 2015. godine uručila počasni doktorat. Naredne godine je od Eparhije šabačke dobio Orden Svetog vladike Nikolaja.

Takođe, prisustvovao je svečanosti 2016. u Australiji povodom sakupljanja pomoći u iznosu od 10.000 dolara za crkvenu kuhinju u Beogradu i najmlađe na Kosovu i Metohiji, od parohijana Crkve Svetog Georgija iz Sent Albanasa. Iste godine je održao besedu u Katedrali Svetog Pavla u Londonu.

Pravoslavnu crkvu u Kipru je posetio u novembru 2016. godine, a 2018. mu je uručena nagrada Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda u Moskvi.

Zbogom, Vaša svetosti.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike