Investitori nisu „zaboravili“ Srbiju: U 2020. ulaganja 2,3 milijarde evra

17.12.2020

10:24 >> 10:41

0

Ministar finansija Siniša Mali kaže da će do kraja godine priliv stranih direktnih investicija u Srbiju dostići 2,3 milijarde evra, što je, ocenjuje, never

Investitori nisu „zaboravili“ Srbiju: U 2020. ulaganja 2,3 milijarde evra
Copyright Profimedia

Ministar naglašava da nijedan strani investitor nije odustao od ulaganja u Srbiji, uprkos pandemiji virusa korona koja je poremetila mnoge planove u svetu.

Mali je na TV Pink podsetio da je pre nekoliko dana u Inđiji postavljen kamen temeljac za fabriku guma kompanije „Tojo tajers“, najveću japansku investiciju u Srbiji vrednu 382 miliona evra, a koja će omogućiti 560 novih radnih mesta.

U 2021. BDP plus šest odsto

Pad BDP-a u Srbiji, kaže, ove godine biće najmanji u Evropi, i iznosiće ispod jedan odsto, i naglašava da je Srbija ubedljivo najbolja i da je naša privreda pokazala koliko je otporna na krizu. Naveo je da finansijsko zdravlje i stabilnost najbolje ocenjuju agencije za kreditni rejting, među kojima je “Standard end Purs”, koji je potvrdio ocenu kreditnog rejtinga Srbije na nivou „BB+“. Kaže da je Srbija je jedna od retkih zemalja kojoj tokom ove godine nije umanjen kreditni rejting. Mali očekuje se da će iduće godine rast BDP-a u Srbiji biti šest odsto, po projekcijama i Evropske komisije i MMF-a, a za naredne dve godine u proseku i kumulativno stopa rasta našeg BDP-a biće najveća u Evropi.

Napomenuo je da više od 60 odsto svih stranih direktnih investicija koje dolaze u region, dolaze u Srbiju.

– Strani investitori koji ulažu novac očekuju da imaju partnera u državi, da imaju na koga da se oslone – dodao je Mali.

Povodom incijative “mali Šengen”, ministar je rekao da očekuje da će se poslanici u Skupštini Srbije danas izjasniti o potvrđivanju sporazuma koji se odnosi na liberaliziciju putovanja između Albanije i Srbije, a koji podrazumeva da se granica prelazi sa ličnom kartom.

– To je još jedan korak ka realizovanju i “mini Šengena” i Vašingtonskog sporazuma koji je predsednik Aleksandar Vučić potpisao u SAD. Cela ta ideja polako kreće da živi. Što je brži  promet robe, kapitala, ljudi, to ceo region ide napred, a od toga najveću korist ima Srbija kao dominantna najveća ekonomija u regionu – rekao je ministar finansija.

Osvrnuo je na podršku države privredi i građanima od šest milijardi evra, uključujući šest minimalnih zarada za mikro, mala i srednja preduzeća, koju je iskoristilo više od 1,05 miliona zaposlenih u Srbiji.

Pročitajte još

– To je ogromna pomoć države. Zato je Srbija izbegla te crne scenarije koje ste imali priliku da vidite u drugim zemljama. Nemate zatvaranje fabrika, masovna otpuštanja – rekao je Mali.

Pored dosad najvećeg budžeta za kapitalne investicije u 2021. od 330 milijardi dinara za infrastrukturu, navodi da je predviđeno i povećanje plata naredne godine u javnom sektoru od pet odsto i penzija od 5,9 odsto, kao i povećanje minimalne zarade za 6,6 odsto.

Najvažnije je, kaže, u krizi sačuvati zaposlenost i proizvodne pogone, i dodaje da se sada očekuje vakcina i smirivanje situacije kada je koronavirus u pitanju.

– Potpuno smo spremni za start i za to da počnemo da se vraćamo na one stope rasta koje smo imali – kaže Mali.

Poručio je da je je finansijski sistem Srbije stabilan, da je sve urađeno tako da javni dug ne pređe 60 odsto i da imamo najmanji pad u Evropi, a da je budžet za narednu godinu razvojni i dobar.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike