Studentske muke: Do pristojnog stana negde za 250, a negde i za 400 evra
Iznajmljivanje stana ubedljivo je najveći trošak studiranja za većinu budućih akademskih građana u Srbiji, a ponuda je tu vrlo oskudna
Provesti četiri ili pet godina studiranja u pristojnom smeštaju najveća je muka za veliku većinu studenata u Srbiji. A ne radi se o maloj populaciji, budući da je u školskoj 2022/23. godini u zemlji na studije na svim godinama upisano gotovo 250.000 ljudi.
I ako nisu srećnici koji su dobili mesto u studentskom domu, a za takve ima tek 17.270 mesta (od toga više od polovine u Beogradu), jedino rešenje im je da nađu smeštaj kod rođaka ili da iznajme stan. A ova poslednja pomenuta, i u praksi najzastupljenija varijanta, jeste i najskuplja, ali i pored toga najteže izvediva.
Problem je jednostavan – malih stanova nema dovoljno na tržištu ni u Beogradu, kao najvećem univerzitetskom centru, ni u drugim velikim gradovima u unutrašnjosti.
Cene pod oblake
Zbog male ponude, u kojoj se za garsonjere, „jednosobne“ i „dvosobne“ stanove bore i studenti i zaposleni i male porodice, cene su poslednjih godina otišle “pod oblake“. To konkretno znači da se u Beogradu pristojan smeštaj, a to znači bez raspalog nameštaja iz zlatnog doba YU socijalizma i sa svim pločicama u kupatilu, ne može naći po ceni manjoj od 300 evra mesečno. A i tada se u Beogradu radi o garsonjerama veličine dvadesetak kvadrata koje su više pandan „tri u jedan“ proizvodima nego funkcionalni stambeni prostori.
Za 300 evra, na Ledinama se trenutno može naći novija garsonjera od 23 kvadrata, ili od 27 kvadrata na Karaburmi.
Pregledanjem ponude na oglasima, kao što se portal 24sedam uverio na specijalizvanoj platformi za oglašavanje nekretnina 4zida.rs, mogu se doduše naći i oglasi za garsonjere po ceni od 250 evra, ali kvalitet je tu pod velikim znakom pitanja. Po toj ceni može se iznajmiti garsonjera sa TA grejanjem od 30 kvadratnih metara u Jajincima, na 20 kilometara od Terazija, upola manja (16 kvadrata) u Vojvode Šupljikca na Vračaru, ili prihvatiti ponuda za sobu od 20 kvadrata u Drinčićevoj kod Bitef teatra. Bez obzira na lokaciju, sudeći po, uz oglase, priloženim fotografijama, ne očekujte iole pristojan smeštaj.
Ako su vam standardi baš niski, u kategoriji „daj šta daš“ postoje ponude i za 180 evra za 25 kvadrata u Kotežu ili za 20 na Miljakovcu.
Da bi se ipak učilo i živelo za vreme studija u pristojnim uslovima, potrebno je imati prostor normalnije veličine, a to znači i znatno veću cenu. Ukoliko pod „normalnim“ smatramo životni prostor veličine četrdesetak kvadrata, to je u Beogradu red veličine 400 evra.
U tom slučaju realnija je varijanta deljenja troškova, tj. da student iz unutrašnjosti ima cimera. Sa deljenjem troškova stanarine od 400 evra, ali i komunalija (što u srpskoj prestonici nije iznos za potcenjivanje), u Beogradu se trenutno može naći stan sa dve „sobe“ (famozni srpski „jednoiposobni stan“) na Košutnjaku od 40 kvadrata, 35 kvadrata na Bulbuderu, ali i 56 kvadrata u Mirijevu.
U Novom Sadu i Nišu pristojnije ponude
Mnogo je bolja situacija u „unutrašnjosti“ Srbije, jer za 250 evra mesečno u niškoj Medijani se dobije 35 kvadrata, doduše, takođe sa TA grejanjem, ali sa vizuelno mnogo primamljivijom ponudom.
Slično je i u Novom Sadu, gde se po toj ceni nudi garsonjera s grejanjem na gas od 22 kvadrata u Novom naselju ili od 25 kvadrata u Ulici Jovana Boškovića u Starom gradu.
Ponuda u Novom Sadu i Nišu ne samo da je, generalno, „izdašnija“ po kvadraturi u istom cenovnom rangu, već su i stanovi bolje opremljeni, ako se može suditi na osnovu nekoliko fotografija koje se prilože uz oglas.
Tako se na primer za 400 evra u Kragujevca blizu hotela „Zelengora“ dobije savremeno opremljen stan sa novim nameštajem, centralnim grejanjem, veličine 50 kvadrata, a u Nišu za 350 evra sličan od 45 kvadrata.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari