Evo kako su Ameri zamislili da se zamrzne cena ruske nafte

04.10.2022

10:57

0

SAD se zalažu za ograničenje cena ruske nafte i goriva i predlažu tri faze uvođenja novih sankcija

Evo kako su Ameri zamislili da se zamrzne cena ruske nafte
Evropa bez ruske nafte - Copyright AP Photo/Thanassis Stavrakis

Nove sankcije zemalja Grupe sedam najrazvijenijih ekonomija sveta (G7) prema Moskvi biće usmerene na rusku naftu i derivate u tri faze, izjavio je danas visoki zvaničnik američkog Ministarstva finansija Ben Haris na evropskoj konferenciji o sirovoj nafti u Ženevi, u organizaciji medijske kuće „Argus“.

Haris, pomoćnik za ekonomsku politiku ministarke finansija Dženet Jelen, rekao je da će sankcije G7 biti usmerene na rusku sirovu naftu, da će se kasnije proširiti na dizel i konačno na proizvode niže vrednosti poput naftnih destilata, prenosi Rojters.

G7 pokušava da nađe načine da ograniči rusku zaradu od izvoza nafte nakon napada na Ukrajinu, ali se takvom administriranju cenom na tržištu protive i OPEK i OPEK+.

Mnoge zemlje su zabranile uvoz ruske sirove nafte i goriva, ali je Moskva uglavnom održala nivo tih prihoda povećanjem prodaje u Aziji, pre svega izvozom u Kinu i Indiju, ali i „curenjem“ nafte na sivom tržištu.

Haris je naveo da još nije odlučeno o nivou gornje granice prodajne cene ruske nafte, ali tvrdi da će ona biti dovoljno visoka da obezbedi održanje proizvodnje i da će biti iznad graničnih troškova proizvodnje na najmanje ekonomičnoj ruskoj naftnoj bušotini.

Prvo zabrana sirove nafte brodovima, pa...

Nove sankcije G7 i Evropske unije trebalo bi da startuju 5. decembra.

EU će zabraniti pomorske isporuke ruske nafte od 5. decembra, a od 5. februara i isporuke drugih naftnih proizvoda, čime će prekinuti balansiranje između zabrane pružanja finansijskih usluga i potencijalnog zaustavljanja trgovanja širom sveta.

Predložene nove sankcije imaju za cilj da gornja granica cena nafte u EU bude usklađena s dogovorom G7, rekla su trojica evropskih diplomata.

Prema rečima Harisa, industrija bi trebalo da gleda na sankcije G7 kao na način za nastavak trgovine, jer se omogućava da ruska nafta i dalje teče.

- Ograničenje cena se može smatrati izduvnim ventilom za paket sankcija (EU). Ono (ograničenje cene) transformiše zabranu iz apsolutne u uslovnu zabranu - rekao je on.

Zapadne sankcije imaju značajan uticaj na prodaju ruske nafte i derivata u svetu ali daleko manje nego što je to u SAD i EU priželjkivano i očekivano. Prvi razlog su cene, zbog čijeg je skoka profit Gaspromnjefta i drugih ruskih kompanija bio izuzetno veliki.

Drugi razlog je što ni ta fizička ograničenja za isporuku na terenu „ne rade“ jer je sasvim legalno mešati rusku naftu sa drugim vrstama i prodavati je tako ako je njeno učešće u mešavini manje od 50 odsto. To nije popularno na Zapadu ali se više-manje potajno uveliko radi.

Treći razlog je što se određene količine, i to ne male, ruske nafte pretaču iz velikih tankera u male i „na crno“ izlaze na tržište Bliskog istoka.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike