Evropskim svinjarima se crno piše: Cena pala više od trećine

05.02.2021

10:16

0

Evropskom svinjogojstvu dolaze još crnji dani zbog niske cene i s njom poveznog pada proizvodnje

Evropskim svinjarima se crno piše: Cena pala više od trećine
Copyright Foto: Promo/EFSA

Iako u svetu generalno raste i proizvodnja i cena u Evropskoj uniji je trend suprotan. Otkupna cena je u decembru 2020. godine za žive svinje pala za katastrofalnih 36 odsto u odnosu na isto razdoblje godinu prem piše "Agroklub".

Zbog toga se u EU očekuje za jedan odsto niža proizvodnja svinjskog mesa a cene bi mogle da ostanu niske i pored smanjene ponude jer postoje znatne zbog količine koja ostaje na tržištu EU, a nema ni mnogo izgleda za povećanje spoljne trgovine.

U Srbiji cena do 1,36 evra

Prosečna cena u EU po kilogramu svinje bila je 1,34 evra, što je oko 160 dinara. Prema izveštaju Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS), cena tovljenika, do 120 kg, trenutno se kod nas kreće od 130 dinara u Mačvi do 160 dinara u Pčinjskom okrugu.

Doduše, nisu sve zemlje EU u istoj poziciji. Profitirale su one koje izvoze u Kinu, poput Španije, gde je cena iznosila 1,55 evra, dok je na primer u Belgiji jedan evro.

Nemačka je u EU najveći izvoznik ove vrste mesa, a nakon što je potvrdila slučajeve zaraze “afričkom kugom”, Kina i Japan su obustavile uvoz iz te zemlje. Meso planirano za azijsko tržište ostalo je u EU pa je jeftin uvoz narušio tržište u Poljskoj, ali je situacija slična i u ostalim državama članicama.

Na primer, Mađarska je negodovala zbog toga jer im je cena pala sa 1,27 na 1,19 evra po kilogramu, a stanje sa uvozom svinjetine, svinja i cenom istih u Srbiji je poznat.

 

Pročitajte još:

 

Zbog svega ovoga Evropska komisija čak razmatra prijedlog uvođenja potpora za privatno skladištenje svinjetine.

EU kontra sveta i kod živine

Kada je reč o mesu živine, očekuje se da će proizvodnja na globalnom nivou da raste kao i potražnja. Ali, u Evropi bi moglo doći do pada u odnosu na prošlu godinu, dok bi potražnja trebalo da ostane ista. U EU su prošle godine pali izvoz, ali i uvoz piletine.

Sektoru preti i ptičji grip jer treće zemlje i izvozna tržišta nameću ograničenja kako bi se sprečio uvoz zaraženog mesa. Poslednji slučaj ove bolesti registrovan je na živinarskoj farmi, treći u nekoliko nedelja u nemačkoj saveznoj zemlji Bradenburg gde je usmrćeno oko 14.000 ćurki.

Sveukupno, oba sektora suočavaju se sa značajnim padom potražnje jer se turizam i ugostiteljstvo smanjilo zbog ograničenja koja je nametnula pandemija virusa korona.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – 24sedam.rs

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agroklub

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike