Državni revizor pretresao i razvoj sela: Pare otišle a paori još stariji

03.02.2021

08:35

0

Za razvoj sela izdvojeno najmanje 26 milijardi dinara a učinak tog novca se ne može ni izmeriti, ocenjuje Državna revizorska institucija

Državni revizor pretresao i razvoj sela: Pare otišle a paori još stariji
Copyright RINA

Nemoguće uje proceniiti koliko je efikasan bio plan “Podsticaji merama ruralnog razvoja”, za period od 2017. do 2019. godine. zbog manjkavosti planskih akata i postavlja se pitanje svrsishodnosti politike ruralnog razvoja, za koju je u Srbiji izdvojeno 26 milijardi dinara podsticaja, prenose “Novosti”.

DRI ističe da planska akta nisu blagovremeno doneta i ne sadrže očekivane rezultate pojedinih mera. A sami rezulatiti su sve nego dobri.

Pročitajte još:

– Prosečna starost nosioca gazdinstva je 61 godina i u odnosu na 2012. povećana je za dve godine. Poljoprivredna mehanizacija smatra se zastarelom, jer je više od 80 odsto traktora i kombajna strarije od 20 godina. Strategijom poljoprivrede i ruralnog razvoja planirano da više nosilaca poljoprivrednih gazdinstava bude do 35 godina starosti i da ih bude 20 odsto u ukupnom broju to se nije dogodilo nego je taj procenat smanjen – rekao je Duško Pejović, predsednik DRI.

Poslednjih godina u Republici Srbiji je usvojen veliki broj dokumenata, strategija, zakona, kao i podzakonskih akata, koji regulišu oblast ruralnog razvoja, ipak stanje još nije zadovoljavajuće, istakao je prvi čovek DRI. Kako je dodao, sredstva za podsticaje merama ruralnog razvoja, u trogodišnjem revidiranom periodu, iznosila su 26 milijardi dinara. Od toga, iz republičkog budžeta je bilo skoro 78 odsto.

Vođa tima revizora Đurđa Kovačević, rekla je da Nacionalni program ruralnog razvoja nije blagovremeno donet, pa je teško utvrditi da li su programi podrške opština, gradova i Vojvodine bili usklađeni sa nacionalnim programom.

Spora birokratija

Vreme obrade zahteva je dugo, a česte su izmene obima, uslova i načina ostvarivanja prava na republičke podsticaje. Uz to, iako su bili uredno i na vreme podneti zahtevi za subvencije, Uprava za agrarna plaćanja neke je obrađivala za manje od 30 dana dok su drugi čekali 500 dana.

Rang lista podnosilaca nije objavljena na zvaničnim internet stranicama Uprave za agrarna plaćanja i Ministarstva poljoprivrede, a ne vodi se ni Registar podsticaja, samo su neke od zamerki DRI.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Novosti

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike