Od zakrčene šume do raznovrsnog vrta: Omeđana bukom trolejbusa i autobusa, u srcu Beograda, podignuta je Botanička bašta

13.04.2021

17:03 >> 14:54

0

Prva Bašta podignuta je 1855. u dvorištu konaka knjeginje Ljubice Obrenović, a na molbu srpskog prirodnjaka Josifa Pančića, Ministarstvo prosvete Srbije je

Od zakrčene šume do raznovrsnog vrta: Omeđana bukom trolejbusa i autobusa, u srcu Beograda, podignuta je Botanička bašta
Botanička bašta - Copyright Facebook/Botanička bašta "Jevremovac"

U samom srcu Beograda, među ulicama koje podrhtavaju od buke trolejbusa i autobusa, nalazi se jedna oaza – Botanička bašta, čije je uređivanje počelo 1890. godine na današnji dan.

Prva Bašta podignuta je 1855. u dvorištu konaka knjeginje Ljubice Obrenović, a na molbu srpskog prirodnjaka Josifa Pančića, Ministarstvo prosvete Srbije je 1874. odredilo mesto za Botaničku baštu na kraju Dunavske ulice.

Međutim, ona je uništena 1888. prilikom izlivanja Dunava.

Profimedia

Tada je kralj Milan Obrenović poklonio gradu imanje na Paliluli, pod uslovom da Botanička bašta bude nazvana “Jevremovac”, u znak sećanja na njegovog dedu Jevrema Obrenovića, velikog ljubitelja narodne prosvete.

Uređivanje Botaničke bašte nije mali posao, stoga je trebalo srediti veliki prostor raskrčenih šuma starih hrastova lužnjaka, cera, poljskog jasena i bukava. Neki od sačuvanih primeraka, koji su se zadržali do danas, stari su preko 120 godina i jedini su ostaci vegetacije iz 19. veka.

Wikipedia

Zastakljena bašta podignuta je 1892. “Jevremovac” je ostao trajna, do danas očuvana zadužbina Kralja Milana Obrenovića.

Kada je uređena i otvorena za posetioce, prvi upravnici bili su prirodnjaci i botaničari, profesori Velike škole, Stevan Jakšić i Živojin Jurišić, a nakon Prvog svetskog rata, Nedeljko Košanin, čiji spomenik i danas svedoči o tim starim danima.

Sažeta je od preko 300 vrsta drveća

Botanička bašta “Jevremovac” danas je deo Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i u njoj se nalazi preko 300 vrsta drveća, kao i na stotine biljaka iz naših, evropskih, ali i dalekih, egzotičnih krajeva sveta.

Pročitajte još

Budući da je jedini vrt koji je nastao zahvaljujući naporima čuvenog prirodnjaka Josifa Pančića, kao da i unutar nje postoji veliki broj raznovrsnih biljaka, herbarijum iz 1860, biblioteka iz 1853. i veoma zanimljiva arhitektonska rešenja, ima izuzetno veliki kulturno-istorijski značaj i proglašena je za Spomenik prirode od velikog značaja.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike