aktuelno

Američki ministar rata najavio nove operacije: Tramp je iscrtao stratešku mapu od Grenlanda do "Američkog zaliva" (VIDEO)

06.03.2026

11:46

0

Autor: Vladimir Tanacković

U obraćanju je predstavio širi koncept bezbednosne politike SAD

Američki ministar rata najavio nove operacije: Tramp je iscrtao stratešku mapu od Grenlanda do "Američkog zaliva" (VIDEO)
Copyright Tanjug/AP Photo/Rebecca Blackwell

Američki ministar odbrane Pit Hegset izjavio je da predsednik SAD Donald Tramp menja način na koji Vašington posmatra bezbednost u zapadnoj hemisferi. Prema njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države trenutno oblikuju novu geopolitičku strategiju koja obuhvata prostor od Grenlanda pa sve do Panamskog kanala.

Hegset je o tome govorio na konferenciji "Americas Counter Cartel Conference", održanoj u sedištu Južne komande američke vojske u Doralu u Floridi.

U obraćanju je predstavio širi koncept američke bezbednosne politike u zapadnoj hemisferi. Iako je govor održan u trenutku kada traje sukob SAD i Irana, Iran nije bio pomenut.

Govoreći o novom pristupu, Hegset je naglasio da Tramp menja definiciju bezbednosnog prostora SAD.

- Predsednik Tramp nacrtao je novu stratešku kartu od Grenlanda preko "Američkog zaliva" do Panamskog kanala i zemalja koje ga okružuju - rekao je Hegset.

Prema njegovim rečima, Pentagon ovaj prostor naziva "šira Severna Amerika" i smatra ga ključnim bezbednosnim pojasom za SAD. On je objasnio da Vašington kao deo neposrednog bezbednosnog okruženja vidi sve teritorije severno od ekvatora - od Grenlanda do Ekvadora, kao i od Aljaske do Gvajane.

 

 

Hegset je dodao da se nova strategija oslanja na drugačije tumačenje Monroove doktrine iz 1823. godine, prema kojoj spoljne sile ne bi trebalo da šire svoj uticaj u zapadnoj hemisferi. Kako je rekao, Trampova administracija želi da oživi tu ideju i spreči rivale Sjedinjenih Američkih Država da steknu vojno ili infrastrukturno uporište u regionu.

U tom kontekstu upozorio je da bi kontrola važnih trgovinskih tačaka, poput Panamskog kanala ili prisustvo neprijateljskih snaga blizu američke teritorije moglo predstavljati direktnu pretnju bezbednosti SAD.

Tramp je i ranije govorio o tome da bi Sjedinjene Američke Države trebalo da preuzmu kontrolu nad Grenlandom i Panamskim kanalom, tvrdeći da su oba mesta ključna za nacionalnu bezbednost. Međutim, takve izjave izazvale su kritike vlada Danske i Paname, koje su poručile da se radi o njihovim suverenim teritorijama.

U obraćanju je Hegset takođe istakao da američka vojska sve intenzivnije učestvuje u borbi protiv narko-kartela i krijumčarskih mreža, koje je nazvao "narko-terorističkim organizacijama". Naveo je da su američke snage raspoređene i duž južne granice SAD, kao i da Vašington želi da u saradnji sa državama regiona sprovodi operacije protiv kriminalnih grupa koje, kako je rekao, destabilizuju zapadnu hemisferu.

Na kraju je poručio da SAD žele "hemisferu suverenih, sigurnih i prosperitetnih država" i dodao da će Vašington, ukoliko bude potrebno, delovati i samostalno kako bi zaštitio svoju bezbednost i interese u tom delu sveta.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike