aktuelno

Dok je svet gledao u Rusiju, Ukrajinu i Izrael, Kina je pokazala moć: Nove letelice fascinirale sve, ni SAD se nekih stvari nisu dosetile

01.12.2024

21:06

0

Autor: Vladimir Tanacković

Događaj u južnom gradu Džuhaju dao je redak uvid u vojnu i industrijsku moć rastuće supersile

Dok je svet gledao u Rusiju, Ukrajinu i Izrael, Kina je pokazala moć: Nove letelice fascinirale sve, ni SAD se nekih stvari nisu dosetile
Copyright Profimedia

Dok je svet pratio sukob Rusije i Ukrajine koji se intenzivirao zbog odluke SAD da se odobri napade na rusiju zapadnim oružjem dugog dometa, Kina se pohvalila svojom vojnom tehnologijom, što je Vašington takođe ispratio sa oprezom.

Na najvećem aeromitingu u zemlji koji je održan sredinom novembra mogla se videti kineska vojna tehnologija koja brzo napreduje otkrivanjem niza najsavremenijeg hardvera.

Događaj u južnom gradu Džuhaju dao je redak uvid u vojnu i industrijsku moć rastuće supersile, istovremeno pružajući međunarodnim stručnjacima priliku da procene njene sposobnosti.

Stručnjaci smatraju da su mnoga nova kineska oružja razvijena tako da mogu da pariraju oružju Sjedinjenih Američkih Država, dok Peking pokušava da modernizuje svoje oružane snage i potvrdi rastuće vojno prisustvo u Aziji.

Na ovogodišnjem događaju predstavljen je niz novih sistema naoružanja, uključujući borbene avione i rakete. Takođe su prvi put posebno predstavljeni dronovi zbog sve važnije uloge na ratištima, uključujući rat u Ukrajini.

Šestodnevna izložba privukla je skoro 600.000 posetilaca i više od 280 milijardi juana (39 milijardi dolara) globalnih porudžbina, kao bivšeg šefa odbrane Rusije, navode državni mediji.

U nastavku navodimo neke od najznačajnijih novih sistema naoružanja koji su predstavljeni.

J-35A stelt lovac

Nakon više od decenije razvijanja, dugo očekivani novi kineski stelt borbeni avion, J-35A, naširoko se smatra delom nastojanja Pekinga da parira sposobnostima stelt lovca SAD.

J-35A je drugi kineski stelt lovac, nakon što je J-20 ušao u upotrebu 2017. Njegova proizvodnja čini Kinu drugom zemljom pored SAD koja ima dva tipa stelt borbenih aviona.

Neki posmatrači su primetili sličnost u izgledu između J-35A i američkog F-35. Međutim, za razliku od F-35, koji ima jedan turboventilatorski motor, J-35A je opremljen sa dva motora.

Njegova maksimalna težina pri poletanju verovatno će se približiti 30 tona, rekao je Song Ksindži, kineski vojni stručnjak i bivši istraživač u Vazduhoplovnim snagama Narodnooslobodilačke armije Kine (NOAK) , za državnu televiziju CCTV, pozdravljajući to kao "proboj" za novu generaciju kineskih stelt lovaca srednje veličine.

On je dodao da je J-35A vazdušna varijanta lovca.

- Takođe, ima dvostruku mornaričku varijantu, za koju se očekuje da će uskoro biti predstavljena javnosti - rekao je Song.

Vei Dongku, vojni komentator, tvrdi da je ključna karakteristika J-35A njegova svestranost.

- Ne samo da može da obavlja vazdušne borbene misije, već i da izvodi precizne udare i na kopnene i na pomorske ciljeve - rekao je on za CCTV, napominjući da mlaznjak može da nosi širok spektar precizno vođene municije unutar svog unutrašnjeg odeljka za oružje, uključujući male krstareće rakete sa vazdušnim lansiranjem.

Sistem protiv balističkih raketa HQ-19

Dok je svet gledao u Rusiju, Ukrajinu i Izrael, Kina je pokazala moć: Nove letelice fascinirale sve, ni SAD se nekih stvari nisu dosetileProfimedia
 

Stručnjaci su brzo uporedili HQ-19, kineski raketni sistem zemlja-vazduh nove generacije, sa američkim sistemom vazdušne odbrane na velikim visinama (THAAD).

Postavljen na visoko pokretno vozilo 8k8, HQ-19 nosi šest projektila presretača i koristi mehanizam za "hladno lansiranje" koji smanjuje stres na lanseru i omogućava mu da brzo prerasporedi presretače, navode državni mediji.

Kina nije otkrila tehničke specifičnosti sistema i ostaje nejasno da li može da odgovara operativnom dometu ili brzini udara THAAD-a. U godišnjem izveštaju američkog Ministarstva odbrane o kineskoj vojsci za 2020. navodi se da je presretač HQ-19 prošao testove kako bi se potvrdila njegova sposobnost protiv balističkih projektila dometa 3.000 kilometara.

Kineski vojni stručnjaci kažu da ima zadatak da presreće balističke rakete izvan atmosfere, što značajno proširuje domet presretanja prethodnih modela poput HQ-9.

Kineski stručnjaci i državni mediji takođe su tvrdili da je HQ-19 sposoban da presreće hipersonične klizne letelice u atmosferi.

Takvo oružje je "izazovno zbog svoje nepredvidive putanje", rekao je stariji pukovnik NOAK Du Venlong sa Akademije vojnih nauka NOAK.

- Naš radarski sistem, međutim, može da prati ove složene putanje i da vodi projektile do konačnog udara. Mnoge zemlje rešavaju hipersonične bojeve glave tako što postavljaju više brzih bojevih glava, obezbeđujući bar jedan pogodak. Ali kombinacijom projektila HQ-19 i našeg radarskog sistema rešili smo ovaj problem sa jednim radarom i jednom raketom - rekao je on za CCTV.

Dron "Jetank"

Masivni matični dron nosivost do šest tona, "Jetank", ima raspon krila od 25 metara i maksimalnu težinu od 16 tona pri poletanju, prema državnim medijima, što ga čini najvećim takvim oružjem u kineskom arsenalu.

Bespilotna letelica za napad i izviđanje na mlazni pogon (UAV) ima osam spoljnih uporišta za nošenje projektila i bombi, kao i brzo zamenljivi modul koji može da nosi različite tipove manjih dronova.

- Ima funkciju nosača aviona u vazduhu, omogućavajući raspoređivanje brojnih dronova na bojno polje lansiranjem u vazduh - rekao je kineski vojni stručnjak Du Venlong, ocenivši to kao značajnu inovaciju.

Stelt dron "Orka"

Poznat kao "Orka", JARI-USV-A je brzi bespilotni borbeni brod bez posade.

Plovilo od 500 tona dizajnirano je da bude veoma otporno na radar i ima jedinstvenu strukturu trimarana koja mu daje stabilnost u nemirnim morima, navode državni mediji.

Duga 58 metara, široka 23 i duboka 4 metra, "Orca" može da radi pri brzinama do 40 čvorova sa dometom od 4.000 nautičkih milja, što omogućava produžene misije bez dopune, prema China Military Online, zvaničnoj veb-stranici kineske vojske na engleskom jeziku.

- Kao autonomni borbeni brod, on je poput mobilne tvrđave na moru koja je sposobna da obavlja zadatke kao što su vatreni udar izvan vizuelnog dometa, vazdušna i protivraketna odbrana, kao i potraga za podmornicama i napad na njih - tvrdi China Military Online u članku.

- Takve platforme mogu redovno da izvode nevojne i vojne operacije niskog do srednjeg intenziteta, kao što su patroliranje i čuvanje oko strateških tačaka, baznih luka, ostrva i grebena i ključnih plovnih puteva - dodaje se.

Opremljen sa četiri radara i sistemom za vertikalno lansiranje, brod je navodno sposoban da nosi rakete, protivbrodske rakete, rakete protivvazdušne odbrane i stanice za oružje na daljinsko upravljanje. Takođe ima platformu za poletanje i sletanje za bespilotne helikoptere u zadnjem delu i mali pristanišni prostor na krmi, koji se može koristiti za lansiranje malih podvodnih uređaja ili senzora za otkrivanje podmornica, navodi se u članku.

Raketa vazduh-vazduh PL-15E

Kina je takođe predstavila novu verziju svoje rakete vazduh-vazduh dugog dometa PL-15E. Dolazi sa preklopnim repnim perajima, dizajnom koji omogućava kompaktnije odlaganje kako bi se uklopio u ostale kineske stelt borbene avione.

Na aeromitingu PL-15E je prikazan pored modela borbenog aviona J35-A.

PL-15 je jedna od najmoćnijih kineskih raketa vazduh-vazduh, sa dometom od oko 200 kilometara i maksimalnom brzinom koja je pet puta veća od brzine zvuka, prema Međunarodnom institutu za strateške studije.

Često se poredi sa američkom AIM-120 naprednom raketom vazduh-vazduh srednjeg dometa.

Stelt lovac Su-57

Dok je svet gledao u Rusiju, Ukrajinu i Izrael, Kina je pokazala moć: Nove letelice fascinirale sve, ni SAD se nekih stvari nisu dosetileProfimedia
 

Na sajmu je takođe bio izložen i Su-57, najnapredniji ruski borbeni avion, koji se prvi put pojavio van zemlje u kojoj je razvijen.

Prekomorski debi Su-57 u Džuhaju poslao je nedvosmislenu poruku o bliskoj vojnoj saradnji Kine i Rusije.

Sergej Šojgu, bivši ruski ministar odbrane koji je boravio u Kini radi godišnjih strateških bezbednosnih konsultacija, svratio je na aeromiting kako bi pogledao izloženi Su-57, navodi kineski portal "Global Times".

Na sajmu su potpisani prvi ugovori za Rusiju za izvoz Su-57 u inostranstvo, javila je ruska novinska agencija Tass, iako nije otkrila identitet kupaca.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike