Zubi mogu da nas bole na različite načine, a nekad je bol znak za uzbunu

19.12.2020

15:28 >> 13:54

0

Autor: Z. A.

Važno je reagovati na vreme

Zubi mogu da nas bole na različite načine, a nekad je bol znak za uzbunu
Copyright Profimedia

Zimsko vreme donosi određene promene u organizmu, a između ostalog, osetljiviji su nam i zubi. A ta osetljivost može da se manifestuje na razne načine, od kojih neki mogu biti bezezleni, ali neki moraju da vas odvedu zubaru. Budući da se poslednjih meseci retko ko usudi da poseti zubara zbog pandemije, trebalo bi da znate kada vam zub šalje znak za uzbunu.

Koliko često osetite bol u zubu dok pijete hladnu vodu? Ako bol prođe za nekoliko sekundi, verovatno se radi o preosetljivosti zuba, ali ako je još uvek osećate nakon dva minuta, vreme je da posetite ordinaciju dentalne medicine.

Uzroke i lečenje različitih vrsta boli u zubima objasnio je doktor dentalne medicine dr Dean Cekić.

možda će vas i ovo zanimati

Bol ili samo preosetljivost

Bol je signal koji nam organizam šalje i kojim nam pokazuje da nešto nije u redu i nikada je nije pametno ignorisati, pogotovo ako se ona intenzivira i postaje jača. Doktor dentalne medicine Dean Cekić objašnjava da kada zub boli spontano sam od sebe, bez ikakvog podražaja, to u većini slučajeva zahteva odlazak doktoru dentalne medicine.

Kada pak bole svi zubi ili nekoliko njih, obično se radi o preosetljivim zubnim vratovima, a specifično za takvu vrstu boli je da ona varira pa npr. zubi bole dve nedelje, a sledeće dve nedelje bol se smanjuje i prestaje. Danas postoji cela industrija pasta za preojetljive zube jer je to prilično čest slučaj. U ordinaciji takođe postoje zahvati koji mogu poboljšati stanje uzrokovano preosetljivošću zuba, ali to nije stanje koje nužno zahteva posetu doktoru dentalne medicine, objašnjava.

Pexels

Znakovi koje nam šalje zub

*Kada zubi bole na slatko i kiselo, taj signal često može biti simptom karijesa, pogotovo ako se radi o pojedinačnom zubu. U tom slučaju zub nas na vreme upozorava da posetimo doktora dentalne medicine.

*Kada se radi o bolu na termičke nadražaje, najučestalija je bol na hladno. Postoje dve vrste boli: jedna koja može proći sama od sebe, pa traje nekoliko sekundi i prestaje nakon što je nestao podražaj i druga bol kada zub nakon nadražaja na hladno, još reaguje i boli nakon minut, dva. To je simptom upale zubne pulpe i zahteva lečenje zuba jer u protivnom može doći do komplikacija.

*Bol na toplo je simptom uznapredovalog procesa u zubnoj pulpi, a karakteriše je intenzivna bol, pa pacijenti najčešće sami potraže pomoć.

*Oštra, tupa i pulsirajuća bol: Dijagnoze koje su povezane s upalom same zubne pulpe karakteriše oštra bol, a kada se radi o upali okolnog tkiva, na primer lokalna upala mesa između dva zuba uzrokovana komadićem hrane, tada se javlja obična tupa bol. Pulsirajuća bol najčešće je povezana sa upalom živca. Ako se takve boli intenziviraju i svakim danom postaju sve jače i jače, tada zahtevaju posetu stomatologu.

Refleksni bolovi

Doktor Cekić navodi kako postoje još i bolovi koji su neurološkog porekla i refleksne boli uzrokovane poremećajima u žvakaćoj muskulaturi.
– Bol koja potiče iz žvakaćeg mišića može se reflektovati i pacijent tada oseća da ga boli zub. Takođe, često je bol refleksivna i reflektuje se u susedni zub ili dva-tri zuba do onog bolnog, a može da se reflektuje čak i u suprotnu vilicu.
U tom slučaju pacijenti često ni ne znaju koji ih zub boli.  – Takođe, bol u žvakaćem mišiću se može reflektovati tačno u zub, pa može da se dogodi da pacijenta boli čvor u mišiću, a prema boli koju oseća izgleda kao da ima upalu živca. Iako takvi slučajevi nisu česti, tu je jako važna pravovremena i dobra dijagnostika doktora dentalne medicine.

Pixabay

Bolni zub zbog upale sinusa

– Specifična bol koja nema veze s dentalnom medicinom jeste upala sinusa, a pacijenti se javljaju u ordinaciju zbog bola cele serije zuba u gornjoj vilici. Iako se čini da ih bole zubi, zapravo ih boli maksilarni sinus – objašnjava dr Cekić i dodaje kako je jedna specifična bol zapravo bol celokupne sluznice, odnosno preosetljivost sluznice se manifestuje pečenjem unutar usne duplje, a najčešće se javlja kod žena koje su u menopauzi i povezana je s promenama na sluznici usled hormonskih promena.

U svakom slučaju, svaka bol koja traje, koja je intenzivna i pojačava se iz dana u dan ozbiljan je simptom i u slučaju da je osetite, svakako što pre posetite stomatologa.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sata.hr

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike