Vreme je osa, pčela i stršljena: Šta ako našeg psa ili mačku ujede neki od ovih insekata

11.07.2021

16:20 >> 16:23

0

Ljudi se najčešće trude da izbegnu ova stvorenja, ali naši voljeni ljubimci su nekada isuviše radoznali

Vreme je osa, pčela i stršljena: Šta ako našeg psa ili mačku ujede neki od ovih insekata
Copyright Pexels

Kuce i mace tokom celog svog života imaju potrebu za igrom. Na taj način stiču nova iskustva u kojima neizmerno uživaju. Ovim životinjama je u prirodi da hvataju i proganjaju plen, bilo da se igraju u kući ili na otvorenim travnjacima. Oni su lovci, te tako i vrlo znatiželjani, žele da procenjuju, otkrivaju i istražuju. Jedna od super-interesantnih igara je vrebanje i hvatanje insekata i to je izazov kom naši četvoronošci ne mogu da odole. Međutim, ova igra ima i svoju lošu stranu.

Pčele, ose, stršljene i ostale insekte bi bilo najbolje ostaviti na miru, ali ponekad se insekti samo nađu na putu nosa ili šape životinje koja istražuje. U svakom slučaju, posledica uboda ili ugriza nekog insekta može da bude blaga neprijatnost, ali i situacija koja može da ugrozi život ljubimca.

Pročitajte još

Ujedi insekata mogu izazvati lokalne ili sistemske reakcije u organizmu. Lokalne reakcije organizma na ujed insekata manifestuju se na koži i obično se javlja crvenilo, otok i bol koji nastaju kao posledica otrova insekata.

Za razliku od pčela, ose i stršljeni ne ostavljaju žaoku nakon uboda pa mogu ubosti i više puta. Ovi insekti često su agresivni, pa napadaju i kada nisu uznemireni, naročito u kasno leto ili jesen. Alergijske reakcije na ubod ose i stršljena puno su teže i mogu se javiti i nakon prvog uboda.

Pixabay

Pčele, kao odbrambeni mehanizam, imaju žaoku kojom mogu da ubrizgaju otrov. Otrov je lokalno iritantan za tkivo i izaziva otok i svrab , a u nekim slučajevima može izazvati i sistemsku reakciju. Za blage reakcije, antihistaminici mogu pomoći da se smanje simptomi.

Kao posledica uboda žaoke pčele u nos javlja se otok njuške. Otok se može širiti i zahvatiti sluznicu grla, što dovodi do otežanog disanja, pa se zato preporučuje profilaktički tretman.

Pexels

Sistemska alergijska reakcija se manifestuje koprivnjačom po celom telu (urtikarijom), oteklinama, povraćanjem i dijarejom.

U težim slučajevima životinja otežano diše, guši se i otežano guta najčešće zbog nateknuća jezika. Kao najteži oblik preosetljivosti na ujed insekata može nastati anafilaktički šok, koji se ređe javlja, ali kog prati pad krvnog pritiska, kolaps, gubitak svesti, cijanoza sluzokože i na kraju, ishod može biti fatalan.

Otrovi ose i stršljena sadrže hemijski aktivnije supstance, pa su i alergijske reakcije teže naročito kod ujeda stršljena.

Nakon ujeda pčela potrebno je što pre pincetom ili noktima odstraniti žaoku iz kože životinje. Na mesto uboda insekta staviti hladne obloge i mesto uboda premazati antihistaminicima (hloropiramin-sinopen mast).

Pexels

Ukoliko se javi koprivnjača, otežano disanje, gušenje, oticanje kapaka neophodno je što pre zatražiti pomoć veterinara.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike