Naučnici upozoravaju: Evo zašto nikad ne bi trebalo da ubijate pauke u svom domu

19.03.2021

14:55 >> 14:16

0

Autor: Z. A.

Izgledaju jezivo, a u stvari su male bezopasne mace

Naučnici upozoravaju: Evo zašto nikad ne bi trebalo da ubijate pauke u svom domu
Copyright Pexels/ Egor Kamelev

Ukoliko vam je prvi poriv da, kada vidite pauka, zgrabite novine ili metlu i zalepite ga na zid – zaustavite se, kažu naučnici, i ističu njihovu važnost i predlažu da ih, ako već ne možete da ih gledate, samo izbacite napolje.

Stručnjaci vas uveravaju: nemojte ubiti sledećeg pauka kog vidite u svom domu.

Zašto? Oni su važan deo prirode i našeg unutrašnjeg eko-sistema, a kao takvi su veoma korisni i važni, piše „IFL Science“.

Ljudi vole da razmišljaju o svojim stanovima kao o sigurnoj izolaciji od spoljnog sveta, ali unutra se mogu naći razne vrste pauka. Neki su slučajno zarobljeni, dok su drugi kratkotrajni posetioci. Neke vrste čak uživaju u zatvorenom i srećno žive svoj život i razmnožavaju se.

A ti tajni podstanari nisu ni agresivni ni opasni. A pružaju vam uslugu poput jedenja štetočina – neki čak jedu i druge pauke.

Eliminišu veće štetočine od sebe

Iako su generalno grabjivci, sposobni da jedu sve što ulove, pauci redovno hvataju štetočine, pa čak i insekte koji prenose bolesti – na primer, komarce. Postoji čak i vrsta pauka skakača koja u afričkim domovima radije jede komarce ispunjene krvlju. Dakle, ubistvo pauka ne košta samo pauka života, već može odvesti važnog grabjivca iz vašeg doma.

Svi pauci sveta godišnje pojedu između 400 i 800 tona insekata i malih životinja. Do tog zaključka je došao tim nemačkih, švedskih i švajcarskih naučnika. U svom istraživanju objavljenom nedavno u stručnom časopisu „The Science of Nature“, naučnici su zaključili da maleni pauci u svojoj mesožderskoj trci iza sebe ostavljaju čak i kitove koji godišnje pojedu „tek“ između 400 i 500 tona planktona, račića, riba i mekušaca.

Odnedavno je poznata i važnost osmonožnih stvorova i po ekološki sistem.

– Naši proračuni su pokazali globalnu važnost pauka za smanjenje populacije insekata i održavanje prirodne ravnoteže – kaže naučnik Martin Nejfeler.

Jednostavno rečeno, da se smanji broj pauka, znatno bi se povećao broj insekata koji su njihov plen, što može doneti pretnju u obliku smanjenog roda, većeg prenosa bolesti, neravnoteže koja posledično može ugroziti i druge vrste…

Pexels

Čarolija paukove mreže

* Pomoću predivih žlezda pauci mogu da stvore čak do osam vrsta svile.

* Prosečna debljina niti svile je 0,15 mm, a najmanja zabeležena svega 0,002 mm. Paukova nit je tako tanka da je ljudsko oko ne može videti s udaljenosti veće od deset centimetara – primećujemo je jedino zahvaljujući odsjaju sunčeve svetlosti i česticama prašine koje se na njoj nakupe.

* Svila paukove mreže ima veliku elastičnost i čvrstoću. Nit pauka krstaša može izdržati dvostruko veće opterećenje od čelične niti iste debljine, a i dvostruko je elastičnija i čvršća od veštačkog vlakna koje se koristi u vojne svrhe za izradu zaštitnih prsluka i šlemova. Tajna nastanka paukove niti još nije otkrivena.

* U tradicionalnoj medicini paukova mreža se koristila za zaceljivanje rana i smanjivanje krvarenja. Moderna nauka je otkrila i zašto: bogata je antiseptikom vebicilinom, te koagulacijskim vitaminom K koji ima važnu ulogu u zgrušavanju krvi. Paukova svila se koristi i pri transplantaciji jer ne izaziva negativne imunološke reakcije. Koristi se čak i njegov otrov u istraživanjima insekticida, lečenju srčane aritmije i Alchajmerove bolesti.

Pexels

Strah je prirodan, ali može se savladati

Prirodno je bojati se pauka. Imaju puno nogu i gotovo su svi otrovni – premda većina vrsta ima otrov preslab da izazove probleme kod ljudi, ako nam njihovi očnjaci uopšte mogu probiti kožu. Čak i sami entomolozi mogu postati žrtva arahnofobije. Pauci nisu opasni za vas i zapravo više vole da izbegavaju ljude; mi smo za njih mnogo opasniji.

Ako zaista ne možete podneti pauka u svojoj kući, stanu, garaži ili bilo gde drugde, umesto da ga ubijete, pokušajte da ga uhvatite i pustite napolje. Pronaći će mesto negde drugde, a obe strane će biti srećnije zbog takvog ishoda.

možda će vas i ovo zanimati

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike