Beli trio zdravlja: Ulje, brašno i mleko od kokosa promeniće vam život

04.03.2021

13:59 >> 14:50

0

Autor: Z. A.

Hokus pokus neka se odmah pojavi jedan kokos

Beli trio zdravlja: Ulje, brašno i mleko od kokosa promeniće vam život
Copyright Pexels/ Tijana Drndarski

Plod kokosove palme je nešto sasvim posebno. Od njega se dobijaju najzdravije ulje, mleko i brašno, koje bi valjalo da unesete u vašu kuhinju.

Ove tri prepađevine kokosa su veganska zamena za poslastice na biljnoj bazi i mlečne proizvode poput sladoleda i jogurta, dodaju se jelima, a kad je reč o nezi tela, tu je takođe poduža lista dobrobiti.
Stručnjaci za ishranu i dijetetičari dr Suzan Hjulings i dr sci. Keli Springer za „Real Simple“ objašnjavaju kako ih već danas valja uvrstiti u jelovnik.

možda će vas i ovo zanimati

1. Kokosovo ulje

Kokosovo ulje dobija se postupkom hladnog ceđenja mesa ploda kokosove palme. Mnogi ga smatraju jedinim od najzdravijih ulja zbog čega se danas svestrano primenjuje u celom svetu. Za početak važno je da kupite hladno ceđeno ulje koje dobija se mehaničkim ceđenjem semena ili ploda, a kao takvo u potpunosti zadržava sve hranljive sastojke, pre svega masne kiseline kojima seme ili plod prirodno obiluje.

Ulje ima veliku nutritivnu vrednost i bogato je laurinskom kiselinom koja ima snažno antivirusno i antibakterijsko dejstvo. Osnovna vrsta masti u kokosovom ulju su trigliceridi srednje dužine lanca, zbog čega ga naš organizam lako usvaja. Upotreba kokosovog ulja ima brojne benefite, neki od kojih su: jačanje imuniteta, bolji metabolizam, održavanje zdravlja creva poboljšanje rada mozga i memorije.

– Kao deo uravnotežene ishrane, kokos pokazuje antioksidativno dejstvo zbog sadržaja polifenola. Devičansko kokosovo ulje (VCO) bogat je izvor fenolnih jedinjenja. Budući da ti polifenoli imaju antioksidativna svojstva, mogu pomoći u ublažavanju oksidativnog efekta slobodnih radikala koji vode do upale – objašnjava Hjulings i preporučuje da konzumirate svež, neprerađeni sirovi kokos ili hladno ceđeno nerafinisano kokosovo ulje kako biste izvukli najveću korist iz te namirnice.

Važno je znati da se sastoji od zasićenih masnih kiselina srednjeg lanca, koje se razlikuju od dugolančanih po tome što se ne skladište u masnom tkivu nego ih organizam brzo apsorbuje, te dobro utiču na varenje i rad creva. Najzastupljenija zasićena masna kiselina kokosovog ulja je laurinska.

Zanimljivo je da je kokosovo ulje, posle majčinog mleka, najbogatiji izvor laurinske kiseline. S obzirom da laurinska kiselina u majčinom mleku igra presudnu ulogu u razvoju imunološkog sistema deteta, kokosovom ulju se, pored antibakterijskog i antimikotičkog, pripisuje i imunološko dejstvo.

Na temperaturama ispod 24 stepena, kokosovo ulje prirodno prelazi u čvrsto stanje, a to ne utiče na kvalitet ulja.

Bolje je od maslaca i masti

Kokosov orah sadrži zasićene masnoće, a nedavna istraživanja pokazala su da sadrži prvenstveno masne kiseline srednjeg lanca. Hjulings objašnjava da se one različito apsorbuju i imaju kvalitetniji lipidni profil u poređenju s masnim kiselinama dužeg lanca, poput onih koje se nalaze u životinjskim mastima poput mesa i maslaca. Zbog visoke tačke ključanja (180 °C) idealno je za prženje, kuvanje i pečenje. Posebno je pogodno za pripremu istočnjačkih jela, ali je i odlična zamena za margarin u pripremi peciva i kolača jer ne sadrži hidrogenizovane masti, kao ni transmasti, a daje posebnu sočnost i slast jelima.

Kokos sadrži značajnu količinu vlakana koja pomažu mikrobiomu pružajući hranu za dobre crevne bakterije. Kokosov orah takođe ima relativno puno masnoća, što pomaže telu u apsorpciji vitamina D, E, A i K topivih u masti. Snažniji crevni mikrobiom znači bolju probavu, imunitet i celokupno zdravlje.
Pokušajte za doručak dodati nekoliko kašika usitnjenog kokosa u ovsene pahuljice ili jogurt.

Takođe, poboljšava kognitivne funkcije. – Među primarnim obeležjima Alchajmerove bolesti jeste smanjena sposobnost mozga da koristi glukozu kao gorivo, što može započeti otprilike 10-15 godina pre dijagnoze. Kad mozak ne može koristiti glukozu kao primarni izvor goriva, telo će kao alternativu koristiti ketone.

Kokosovo ulje bogato je prekursorima za ketonska tela. Stoga se smatra da kokosovo ulje kao deo sveukupne zdrave prehrane koristi kognitivnom zdravlju pružajući alternativni izvor energije mozgu – objašnjava Hjulings.

Pexels

Kozmetika i oralna higijena

Budući da kokosovo ulje ima značajnu količinu masti, Springerova dodaje da će i vašem telu pomoći u boljoj apsorpciji vitamina E i A koji su antioksidansi zaduženi za zaštitu i obnavljanje kože. Pritom imajte na umu da je kokosovo ulje komedogeno, što znači da može začepiti pore, pa bi trebalo da ga izbegavate ako ste skloni aknama.

Kao jedno od najpopularnijih ulja za negu, ovo ulje ne samo da regeneriše i hidrira kožu nego ima i prijatan miris. Posebno se preporučuje trudnicama jer pomaže u prevenciji nastanka strija. Najbolje ga je naneti na vlažnu kožu posle tuširanja jer se na taj način koža dodatno hidrira, a ulje lakše upija. Nije potrebno topiti ulje, ukoliko je u čvrstom stanju, jer će se u kontaktu sa kožom samo brzo istopiti.

Kokosovo ulje može se koristiti za detoksikaciju usne duplje, na način na koji se koriste suncokretovo i susamovo ulje. Kašiku kašika ulja držati u ustima i blago mućkati najmanje 15 minuta. Pošto se ulje ispljune, važno je dobro isprati usta i oprati zube. Mućkanje ulja u ustima je jedna od ajurvedskih detoks metoda koja doprinosi zdravlju ne samo zuba i usta, već i celog organizma. Za mućkanje idealno je hladno ceđeno kokosovo ulje, zbog laurinske kiseline koja ima moćan antibakterijski efekat.

2. Kokosovo brašno dobro je i za zdravlje i za mršavljenje

Pored kokosovog mleka, još jedan veoma koristan proizvod koji se dobija od kokosa je kokosovo brašno. Tačnije, ovo brašno se dobija od osušene kokosove pulpe prilikom proizvodnje kokosovog mleka. Kao i kokosovo ulje, i kokosovo brašno je veoma zdrava namirnica, odlična alternativa drugim vrstama brašna, ali ovaj proizvod nema karakteristike tradicionalnog brašna. Interesantno je da kokosovo brašno sadrži 10 puta više vlakana od pšeničnog brašna.

Pri pravljenju kokosovog mleka presuje se pulpa od koje ostaju krupni komadi. Ti komadi se suše na visokoj temperaturi, zatim se melju i tada se dobija kokosovo brašno. Ono je dobro za mršavljenje, zbog čega je deo mnogih dijeta.
Ovo brašno se smatra lekovitim pre svega zato što ne sadrži gluten koji mnoga druga brašna poput pšeničnog sadrže. Takođe, brašno od kokosa, koje se dobija na potpuno prirodan način, odlično je za smanjenje rizika od srčanih oboljenja. Ono takođe snižava nivo holesterola u krvi i pomaže kod raka i dijabetetesa. Brašno od kokosa se između ostalog koristi kao lijek jer je bogato dijetetskim vlaknima koja pozitivno utiču na čitav organizam.

Kokosovo brašno dosta dobro sakuplja suvišne masti u organizmu, a na taj način i čisti krvne sudove. Ovu funkciju ima jer se dobija od kokosa koji je inače odličan prečišćivač krvi.

Nutritivna vrednost kokosovog brašna je velika jer sadrži proteine, vlakna, malo šećera i najviše ugljenih hidrata, ali onih dobrih koji ne goje. U svega 28 grama ovog brašna ima 128 kalorija.

Kokosovo brašno je bogato manganom i laureanskom kiselinom. Prvi sastojak utiče na smanjenje nivoa šećera u krvi dok drugi utiče na jačanje imunološkog sistema i normalno funkcioniranje štitne žlezde. Ovo brašno dosta pozitivno utiče i na kosti i izgled kože.

Kako se koristi? Važno je zapamtiti da kokosovo brašno ne poseduje svojstva pšeničnog brašna. Najbolje je koristiti ga u sledećim razmerama: 75% pšeničnog brašna i 25% kokosovog brašna. Kokosovo brašno upija više vode nego pšenično brašno. Zato ćete morati dodati malo više vode receptu. Najbolje je da se čuva u hermetički zatvorenoj posudi, na suvom i tamnom mestu, ili u frižideru šest do 12 meseci.

Pexels

3. Najbolje biljno mleko je domaće kokosovo mleko!

Kokosovo mleko je egzotičan proizvod koji se dobija od mesnatog dela dobro uzrelih kokosovih oraha. Ne treba ga mešati sa kokosovom vodom u unutrašnjosti oraha, to je slatka i mlečnobela smesa koja se izvlači iz mesa ploda. Kokosovo mleko je odlična zamena za životinjsko mleko, što ga čini pogodnim proizvodom kako za vegane, tako i za ljude koji pate od netolerancije na laktozu.

U njemu se nalaze vitamini iz grupe B, vitamini C i E. U napitku ima velikih količina fosfora, kalijuma, magnezijuma i gvožđa.

U 100 ml kokosovog mleka ima 154 kalorije, 15 g masti, 1, 4 g proteina i oko 3 g ugljenih hidrata. Zaista u njemu ima velika količina masti, ali to ne treba da brine privrženike zdrave ishrane jer su to korisne masnoće.
Kao veoma popularna alternativa svežem mleku, korisi se u kuhinjama država južne i jugoistočne Azije, na Havajima, u Indiji i delovima zapadne Afrike. Karakteriše se prijatnom aromom kokosa i ima blago sladak ukus koji se ne gubi pri termičkoj obradi proizvoda.

Kokosovo mleko može da se konzumira direktno ili da se koristi za kuvanje različitih jela. Čudesni je dodatak raznim zdravim smutijima, kao i vegetarijanskim receptima. Kokosovo mleko može da se pije svakodnevno.

Budući da je kokosovo mleko proizvod koji nije mnogo rasprostranjen kod nas, predlažemo vam recept po kome svako može da ga napravi kod kuće. Na prvom mestu treba da se snabdete dobro uzrelim i svežim kokosovim orahom, protresite ga da osetite i čujete tečnost u njemu. Najbolja i najzdravija biljna alternativa mleku koju možete da imate (pored domaćeg bademovog koje ume da bude skupa opcija). Ne samo da može da stoji nekoliko dana u frižideru – već je i poptuno prirodno, bez dodatih šećera i aditiva, kao većina biljnih mleka iz tetrapaka.

Dovoljno je da ga izvadite iz frižidera da malo bude na sobnoj temperaturi i da ga promešate. Jako je ukusno, super je za napitke poput smoothija, biljnih milkšejkova ili kuvanog kakao praha.

Pixabay

Recept za domaće kokosovo mleko

Potrebno je:

  • 1 kesica (100g) rendanog kokosa
  • 2–3 šolje vrele vode
  • blender
  • cediljka
  • gaza (kupite u apoteci)

Sipajte vruću vodu preko rendanog kokosa i ostavite da stoji u šerpici oko dva sata. Pre blendovanja ponovo zagrejte na ringli, ali nemojte da kuvate – dovoljno je da bude toplo. Prespite u blender i blendujte nekoliko minuta.

Veću cediljku stavite u šerpu, prekrijte gazom i sipjate izblendovanu masu. Kad se malo prohladi, rukama pokupite krajeve gaze i dobro je iscedite. Mleko će ostati u šerpici.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike