Partizan je gazda u Beogradu! Kaminski uništio Zvezdu u ABA derbiju! (FOTO/VIDEO)

22:17

0

Samo četiri dana posle evroligaškog duela, beogradski večiti rivali sastali se u Areni i na regionalnom koloseku

Frenk Kaminski na duelu sa Crvenom zvezdom - Copyright MN Press

Partizan je potvrdio trenutnu dominaciju u odnosu na Crvenu zvezdu. Samo četiri dana pošto su izabranici Željka Obradovića odneli dramatičnu pobedu u evroligaškom okršaju, crno-beli su večeras u regionalnom derbiju ponovo bili bolji od najvećeg rivala -  98:87 (17:25, 30:11, 25:27, 26:24).

Pribojavali su se mnogi kojima je crno-bela boja na srcu kako će Valjak izgledati bez povređenog kapitena Kevina Pantera, ali su "grobari" večeras dobili novog velikog mezimca u liku Frenka Kaminskog, koji je u potpunosti opravdao svoj nadimak "Frank the tank" sa 22 ubačena poena i dominacijom, posebno, pod košem Zvezde.

Za razliku od nedavnog evroligaškog duela, crveno-beli su večeras mnogo bolje ušli u meč pred punim tribinama Partizanovih navijača. Ekspresno su, posle samo sedam minuta igre stigli i do 10 poena viška, ali potom potpuno stali i dozvolili Partizanu da sa minus 10 u narednih 13 minuta ode na plus 11, koliko je bilo prilikom odlaska na veliki odmor.

Nije Željko Obradović mogao da računa na Kevina Pantera, ali je večeras, pogotovo u prvom poluvremenu, dobio Pi Džej Doužera. Nekadašnji košarkaš Denvera osetio je momenat da preuzme odgovornost, pa je u momentima kada je Valjak krenuo u furiozan preokret uzeo loptu u ruke i na kraju bio najzaslužniji za to što je Partizan na poluvreme otišao sa dvocifrenim plusom.

Kako je završio prvo, Partizan je počeo i drugo poluvreme. Krenula je rafalna paljba crno-belih van linije 6.75 i za tili čas razlika je otišla na maksimalnih 66:47 sredinom treće deonice. Ali, kada se očekivalo da Partizan dotuče grogiranog rivala Valjak je neshvatljivo povukao ručnu, ušao u napadački kontra ritam i praktično poklonio Zvezdi ekspresan povratak u meč.

Probudio se Šabaz Nejpir u momentima kada je utakmica klizila u jednosmernu ulicu, dao Zvezdi "veštačko disanje" i na krilima svoje ofanzivne minijature povukao sa sobom Davidovca, Jaga, Tobija... Ipak, razlika se na kraju ispostavila kao prevelika... Iako su crveno-beli u završni kvartal ušli sa jednocifrenim minusom, iako su sredinom četvrte deonice prišli na minus šest, nisu imali snage da ozbiljnije ugroze crno-bele koji su se konsolidovali i na leđima Frenka Kaminskog izneli još jedan važan trijumf.

PARTIZAN: Vukčević -, Ledej 13 (4sk), Avramović 15 (6as, 3uk), Koprivica -, Smailagić 8 (4sk), Jaramaz 6, Naneli 5, Trifunović 6 (3sk), Anđušić 11, Doužer 12 (8as, 4sk, 1uk), Kaminski 22 (3sk).

CRVENA ZVEZDA: Lazarević -, Teodosić 10 (3as, 3sk, 4iz), Davidovac 7, Mitrović 12 (5sk, 3as), Simonović -, Nejpir 23 (8as, 3sk, 4iz), Tobi 5 (5sk), Bolomboj 10, Ilić -, Kuzmić -, Dos Santos 7 (3as).

Partizan - Crvena zvezda 98:87

39. MINUT - Na ulasku u 39. minut Nejpir ubacuje 2+1 - 91:84. Ledej ubacuje izuzetno važnu trojku za Partizan na isteku napada - 94:84. Na drugoj strani Nejpir je polovičan sa linije penala. Istekao je napad crno-belim, do kraja je 57 sekundi. Nejpir ide na liniju penala, precizan je Amerikanac oba puta. Do kraja je 50 sekundi, Partizan ima napad i vodi 94:87. Smailagić na drugoj strani, 34.6 sekundi pre kraja, ubacuje jedno od dva bacanja - 95:87. Giedraitis promašuje trojku. KRAJ! Partizan je pobedio Zvezdu 98:87.

37. MINUT - Anđušić promašuje otvorenu trojku posle tajm auta Obradovića, a potom Avramović krade loptu Nejpiru. Kaminski postiže nove poene, ubacuje svoj 22. poen i na tri minuta pre kraja četvrte deonice donosi Partizanu plus devet - 87:78. Sferopulos traži minut odmora. Nejpir promašuje trojku, ali Zvezda dolazi do ekstra poseda u kojem Teodosić greši u dodavanju, a Avramović posle presečene lopte poentira u kontri. Nejpir ubacuje trojku za kakvu takvu nadu Zvezde, ali je najverovatnije gasi Avramović poenima uz faul, ali i promašenim dodatnim penalom - 91:81.

36. MINUT - Burno je reagovala klupa crveno-belih posle jednog faula dosuđenog za Kaminskog, ali su crno-beli ubcili samo jedno od tri slobodna bacanja - 83:76. Posle promašenih napada sa obe strane, Jago pravi faul u napadu, posle čega Doužer ubacuje dva penala - 85:76. Teodosić promašuje trojku, potom i Kaminski šut za dva. Nejpir na drugoj strani pogađa dva bacanja i vraća Zvezdu na minus sedam na isteku 36. minuta.

34. MINUT - Pukla je Partizanova odbrana posle čega Davidovac ubacuje trojku - 76:69. Trifunović je potpuno sam u reketu Zvezde, na drugoj strani Davidovac poentira iz brzog napada. Novi laki poeni za Kaminskog - 80:71, 33. minut. Giedraitisu lopta izlazi iz koša posle šuta za tri poena, promašuje na drugoj strani i Avramović šut van linije 6.75. Lakim poenima Tobija Zvezda prilazi na 80:73. Kaminski postiže nove poene sa linije penala - 82:73. Na isteku 34. minuta, posle trojke Jaga, Zvezda prilazi na 82:76.

32. MINUT - Četvrti kvartal je otvoren trojkom Teodosića - 72:66. Jaramaz greši u dodavanju posle čega Teodosić promašuje trojku. Ispravlja se Jaramaz poenima sa poludistance. Davidovac promašuje otvorenu trojku, a potom Kaminski sa linije penala vraća crno-belima dvocifreni plus u 32. minutu - 76:66.

30. MINUT - Ušao je Partizan u veliki ofanzivni prazan hod, Kaminski pravi korake, posle čega Nejpir popravlja svoj promašaj. Ekspresno se Zvezda vratila na jednocifreni minus. Kaminski zakucava i prekida seriju Zvezde 11:0 - 70:60. Ledej pravi četvrtu ličnu grešku u finišu treće deonice. Na kraju treće četvrtine Parttizan vodi 72:63.

28. MINUT - Posle poena Ledeja, dva bacanja ubacuje Nejpir - 68:51, 27. minut. Posle promašene trojke Anđušića, Nejpir na isteku 27. minuta postiže prve poene iz igre, a potom ubacuje i prvu trojku. Brzo Zvezda pravi 7:0 i prilazi na minus 12 - 68:56. Obradović traži minut odmora, posle kojeg Ledej promašuje svoj karakteristični šut jednom rukom, posle čega pravi faul pod košem Zvezde za dva bacanja koje ubacuje Luka Mitrović. U završna dva minuta treće deonice Partizan ulazi sa plus 10 - 68:58.

26. MINUT - Trojkama Anđušića i Nanelija Partizan ide na ogromnih plus 18 na polovini treće deonice - 64:46. Posle polovičnog učinka Nejpira sa linije penala Jaramaz poentira na drugom obruču - 66:47. Na isteku 26. minuta, posle zakucavanja Bolomboja, Partizan vodi 66:49.

24. MINUT - Posle tajm auta Sferopulosa Nejpir je izgubio loptu, ali Smailagić nije poentirao iz prodora. Mini seriju Partizana 6:0 poenima posle ofanzivnog skoka Mitrovića prekida Davidovac. Posle poena Nanelija, Mitrović sa 2+1 smanjuje prednost Valjka - 58:44.

22. MINUT - Drugo poluvreme je otvoreno izgubljenim loptama na obe strane i trećom ličnom greškom za Bolomboja. Anđušić ubacuje trojku i podiže prednost Partizana na 50:36. Giedraitis vraća trojku i postiže važne poene za Zvezdu. Ide trojka Smailagića na drugoj strani - 53:39. Gube loptu crveno-beli, a potom u kontri Avramović ubacuje novu trojku za Valjak, koji na isteku 22. minuta vodi 56:39.

20. MINUT - Davidovac pravi grešku u koracima, Avramović ubacuje na drugoj strani pogađa dva penala. Partizan je u 19. minutu na, dosad najvećih, plus osam - 42:34. Još jedna izgubljena lopta za Teodosića, posle čega Jaramaz promašuje trojku. Kažnjava to na drugoj strani Jago sa dva ubačena penala - 42:36. Novi laki poeni Avramovića, a potom Giedraitis pravi faul u napadu, to mu je treća lična greška - 44:36. Trojkom Doužera Partizan ide na dvocifreni plus - na kraju prvog poluvremena Partizan vodi 47:36.

18. MINUT - Posle promašene trojke Nejpira, Kaminski zakucava za najveće vođstvo Partizana dosad - 33:30. Mini seriju Kaminskog 4:0 poenima iz prodora prekida Mitrović, ali na drugoj strani Avramović zakucava i čuva Valjku tri poena viška - 35:32. Sferopulos traži još jedan tajm aut posle kojeg Giedraitis dolazi do dva bacanja iz ekstra poseda Zvezde. Kaminski je tom prilikom napravio treću ličnu grešku. Litvanac crveno-belih ubacije oba penala - 35:34. Doužer sa 2+1 povećava plus crno-belih 38:34.  U završna dva minuta prvog poluvremena Partizan ulazi sa plus šest posle poena Ledeja - 40:34.

16. MINUT - Luka Mitrović na ulasku u 5. minut druge deonice postiže prve poene za Zvezdu iz igre i vraća crveno-belima minimalnu prednost - 28:27. Doužer na polovini druge četvrtine poentira iz prodora. Bolomboj zakucava na isteku napada. U ovim momentima meča je potpuna rezultatska klackalica. Na isteku 16. minuta Partizan vodi 31:30 posle dva ubačena bacanja Kaminskog.

14. MINUT - Avramović udara rampu Nejpiru, potom Ledej ubacuje trojku i približava Partizan na minus tri - 25:22, 13. minut. Zvezda je na ulasku u 13. minut meča več izašla iz bonusa, a Sferopulos traži minut odmora, posle kojeg Jago promašuje trojku, a Trifunović poentira na obruču - 25:24. Seriju Partizana 7:0 polovičnim učinkom sa linije penala prekida Luka Mitrović - 26:24. Kaminski ubacuje trojku za prvo vođstvo Partizana večeras - 27:26. Lazarević prvi faul u napadu, ali potom Avramović promašuje otvorenu trojku.

12. MINUT - Drugu deonicu poenima sa poludistance otvara Doužer - 25:19. Simonović promašuje trojku, na drugoj strani je neprecizan sa iste udaljenosti Smailagić. Izgubili su loptu crveno-beli, ali crno-beli još jedan napad nisu uspeli da iskoriste da smanje minus. Na isteku 12. minuta Zvezda vodi 25:19.

10. MINUT - Prokockao je Partizan napad na minus šest, pa Tobi na drugoj strani pontira iz reketa - 23:15. Trifunović daje koš na drugoj strani posle ofanzivnog skoka. Na kraju prve četvrtine Zvezda vodi 25:17.

8. MINUT - Jaramaz promašuje dva bacanja i odmah to trojkom kažnjava Teodosić. Zvezda je u 7. minutu ponovo na plus sedam - 18:11. Posle Ledejove promašene trojke, ubačen šut van linije 6.75 ubacuje Giedraitis za prvi dvocifreni plus Zvezde - 21:11. Seriju crveno-belih 10:0 trojkom prekida Smailagić. U završna dva minuta prve deonice Zvezda ulazi sa plus šest posle polovičnog učinka Smailagića sa linije penala - 21:15.

6. MINUT - Posle prvog promašaja Bolomboja, Kaminski na drugoj strani zaukucava - 11:8. Na isteku 5. minuta, posle trojke Anđušića iz ekstraposeda, crno-beli odgovaraju serijom 7:0 za izjednačenje - 11:11. Crveno-beli vezuju četiri poena i posle zakucavanja Bolomboja odbijaju nalet Partizana - 15:11.

4. MINUT - Zvezda je u seriji 7:0. Posle trojke Giedraitisa iz drugog napada, Mitrović na poentira na obruču i u 3. minutu donosi crveno-belima prvu osetniju prednost na meču - 11:4. Obradović traži minut odmora. Imali su crveno-beli napad na plus sedam, ali su izgubili loptu pa na drugoj strani to kažnjava poenima iz prodora Anđušić - 11:6.

2. MINUT - Meč počinje poenima Giedraitisa na obruču. Na drugoj strani odgovara Ledej. Laki poeni Bolomboja, Kaminski sa linije penala poravnava rezultat. Crveno-beli iz ofanzivnog skoka dolaze do novog vođstva, preko Bolomboja - 6:4.

- U Areni je večeras i fudbaler Totenhema Ivan Perišić, u društvu hrvatskog trenera Ace Petrovića.

24sedam/P. K.

- Košarkaši Partizana su izašli na zagrevanje uz ovacije sa tribina.

- Partizan će večeras u sastavu imati 11 igrača, pošto je Željko Obradović odlučio da niko ne popuni mesto izostankom kapitena Kevina Pantera.

- Spekulisalo se da bi za večerašnji meč u sastav Zvezde mogao da se vrati Nemanja Nedović. Ipak, od toga nema ništa, plus će crveno-beli večeras biti oslabljeni i za Adama Hangu. Takođe, Sferopulos ne može još da računa ni na kapitena Branka Lazića.

- Jedna zanimljiva informacija stigla je nekoliko sati uoči regionalnog derbija. Doskorašnji trener Zvezde Duško Ivanović ima novi klub i debitovaće već u petak protiv Partizana.

- Željko Obradović je pred novi okršaj sa večitim rivalom apostrofirao jednu želju koju ima za posle meča.

- Trener Zvezde Janis Sferopulos u najavi meča je istakao da očekuje potpuno drugačiji duel od nedavnog evroligaškog.

- Partizan će večeras igtati bez kapitena Kevina Pantera.

- Dan uoči meča rukovodstvo regionalnog takmičenja objavilo je imena sudija prvog ABA derbija u sezoni.