Sve što treba da znate o meču Srbija - Litvanija! Istorija okršaja, kao i ko je najopasniji kod nas, a ko kod njih

07:16

0

Ukoliko bi pobedili, naši Orlovi bi išli na Slovence ili Kanađane

Copyright Profimedia fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Srbije odigraće danas od 10.45 prvu utakmicu četvrtfinala na Mundobasketu. Protvnik našeg nacionalnog tima na Filipinima biće Litvanci koji su u nedelju pobedili Amerikance i tako obezbedili prvo mesto u novoformiranoj grupi.

Do borbe za plasman u polufinale selekcija nekadašnje sovjetske republike upisala je svih pet pobeda, koje su uglavnom bile ubedljive. Egipat su pobedili sa 93:67, Meksiko sa 96:66, Crnu Goru sa 91:71, a onda u drugoj fazi takmičenja i Grčku sa 92:67. Od SAD su bili bolji za šest poena - 110:104.

Upravo o toj utakmici pričao je i selektor Srbije Svetislav Pešić.

- Ovo što su oni odigrali protiv Amerike nije za nas toliko bitno, čak nismo ni gledali tu utakmicu, jer gledali smo druge utakmice, sa evropskim protivnicima. Ta utakmica protiv SAD je samo pokazala da je to jedan čvrst tim, koji je do sada dobio sve utakmice, pokazao izvanrednu košarku. Biće veoma zahtevna, izazovna utakmica. Potrebna je maksimalna koncetracija. Jer igramo četiri utakmice, svaka po 10 minuta. Posle svakih 10 minuta, počinje nova utakmica - kazao je Pešić uz dodatnu analizu protivnika.

- Igramo protiv fizički vrlo jakog protivnika, koji svoju igru pre svega bazira na čvrstoj, fizički jakoj odbrani. Igraju veoma agresivno, i na spoljne igrače, i na unutrašnje… Tako da, ja kažem, protiv ekipa kakva je recimo Dominikanska Republika, dovoljno je sa dobrom odbranom i prosečnim napadom da se dobije utakmica. Ali, protiv Litvanije je potrebno da bude izvanredna odbrana i izvanredan napad, tako da moramo da odigramo jednu od naših najboljih utakmica koje smo odigrali do sada da bismo mogli da pobedimo - zaključio je Pešić uoči meča sa Litvancima, koji je samo nastavak višedecenijskog rivalstva.

Posle raspada SFRJ i SSSR, prvi meč (tadašnje) Jugoslavije i Litvanije, na Evropskom prvenstvu odigrane su dve utakmice, jedna u grupnoj fazi, a druga u finalu. Tada smo i postali prvaci "Starog kontinenta".

Susreli smo se zatim i na Igrama u Atlanti, u polufinalu, a onda i u četvrtfinalu Evrobasketa. U ta dva duela je slavio naš tim, da bi na Olimpijskim igrama 2000. godine bio prekinut naš pobednički niz. U četvrtfinalu su nas Litvanci pobedili sa 76:63.

Zatim smo igrali još šest puta sa Litvancima, što na evropskim, što na svetskim prvenstvima. I ako uzmemo u obzir samo ove mečeve, imamo negativan učinak od 2:4.

Istorija okršaja sa Litvanijom:

Evrobasket 1995 (grupa) Jugoslavija - Litvanija 70:61 i finale Jugoslavija - Litvanija 96:90

Statistika i Milutinov vs Valančijunas

Kada je reč o današnjem meču, veoma zanimljiv bi mogao da bude duel Nikole Milutinova i Jonasa Valančijunasa. Naš centar je u dosadašnjem delu turnira imao prosečan učinak od 14 poena, 9,6 skokova i jedne blokade za 25 minuta po meču.

Na drugoj strani imaće Valančijiunasa, sa učinkom od 13.6 poena, 9.2 skokova i 1,2 blokade, Na terenu je u proseku provodio 20.6 minuta.