Zvezdinoj pobedi raduje se i Partizan! Rušenje Baskonije pokvarila povreda Vildoze!

20:49

0

Crveno-beli u dvorani Aleksandar Nikolić savladali španski tim

Nemanja Nedović - Copyright MN Press

Iako su prošlonedeljnim porazom od Barselone košarkaši Crvene zvezde plasman u plej-of Evrolige sveli su na puku teoriju, izabranici Duška Ivanovića večeras su, pred punim tribinama dvorane "Aleksandar Nikolić, pokazali šampionski karakter.

U sjajnoj atmosferi beogradskog hrama košarke, Nedović i drugovi srušili su Baskoniju, napravivši tako najveću uslugu svom najvećem rivalu Partizanu, kojem je španski tim jedan od glavnih konkurenata za plasman u Top 8 Evrolige - 74:63.

Ipak, nije sve bilo tako sjajno večeras za crveno-bele, koji su sredinom druge deonice ostali bez Luke Vildoze, koji je prema prvim procenama obnovio povredu zadnje lože, zbog koje je krajem prošle godine već bio van parketa nekoliko nedelja.

Početak meča nije obećavao ništa dobro srpskom i regionalnom šampionu. Gosti su ekspresno uspostavili dominaciju na terenu, gotovo bez problema rešetali koš Zvezde iz svake pozicije, ubacivši za 13 minuta neverovatnih 35 poena. Posle četiri vezana poena Vanje Marinkovića Baskonija je u tom trenutku imala ogromnih 12 poena prednosti, ali od tog momenta sve se okrenulo za 180 stepeni.

Koš crveno-belih kao da je neko začarao. Sedam minuta gosti nisu uspeli da postignu nijedan poen, pa je Zvezda serijom 14:0 napravila veliki preokret i u finišu prvog poluvremena preuzela vođstvo koje nije ispustila do poslednjeg zvuka sirene. Međutim, cena te "jurnjave" bila je previsoka. Sredinom druge deonice Vildoza je povukao jednu polukontru, ali se na centru uhvatio za zadnju ložu, istog momenta napustio parket i otišao u svlačionicu, iz koje se na drugo poluvreme vratio "u civilu".

Ono što svakako može da raduje sve na Malom Kalemegdanu jeste činjenica da su ovu utakmicu dobili dvocifrenom razlikom bez poenterskog učinka Fakunda Kampaca. Ipak, izostanak poena, sjajni Argentinac je nadomestio zapanjujućom angažovanošću u fazi defanzive, čija je zarazna agresivnost bila odlučujuća za veliki kambek crveno-belih, čiju su malu krizu u drugoj polovini završnog kvartala, koju je pokušao da materijalizuje Tompson, odlučujućim trojkama razbili Kampaco i Nedović, koji se na kraju izrastao u meč vinera.

CRVENA ZVEZDA: Vildoza 3, Lazarević -, Kampaco 3 (7as), Mitrović 8 (7sk, 5as), Martin 10 (8sk), Dobrić 11, Ilić -, Nedović 20 (4/8 za tri), Marković 3, Kuzmić -, Petrušev 4 (9sk), Bentil 12 (5sk).

BASKONIJA: Hauard 3 (1/10 za tri), Hajdeger 2, Rajeste 3, Marinković 7, Dijez -, Tompson 15 (6as, 5sk), Kocar 9, Inok 2, Kostelo 6, Gijedraitis 10 (5sk, 4iz), Homes 6, Kuruc -.

40. MINUT - Na minut i po pre kraja Luka Mitrović zakucava za plus 10, Zvezda je nadomak pobede. KRAJ! Zvezda je pobedila Baskoniju 74:63.

38. MINUT - Posle Kampaca, trojku pogađa i Nedović - 68:59, 37. minut. Gedraitis poenima posle ofanzivnog skoka - 68:61. Gosti su pobesneli posle dosuđenog faula Homesa, trener Penjaroja je dobio tehničku grešku. Jedno bacanje je pogodio Nedović, a potom je Mitrović promašio oba slobodna bacanja - 69:61. Tompson pravi korake, Zvezda je u idealnoj situaciji na dva i po minuta pre kraja s napadom na plus osam. Dobrić promašuje zicer, ali i Homes na drugoj strani otvorenu trojku.

36. MINUT - Posle promašaja Lazarevića van linije 6.75 Tompson još jednom ide do kraja i polaže loptu u koš Zvezde, koja na polovini četvrte četvrtine vodi 62:55. Ivanović traži minut odmora. Zvezda u 35. minutu izlazi iz bonusa, a Tompson, posle promašene trojke Petruševa, nastavlja da probija defanzivu crveno-belih. Seriju gostiju 6:0 trojkom prekida Kampaco (njegovi prvi poeni na meču u 36. minutu) - 65:57. Na isteku 36. minuta, posle ubačenih bacanja Kostela, Zvezda vodi 65:59.

34. MINUT - Dva promašena bacanja Nedovića kažnjava Tompson, ali se iskusni bek ekspresno iskupljuje trojkom za plus 11 - 62:51, 33. minut. Martin pravi faul u napadu na plus 11 za crveno-bele, posle čega Tompson ponovo poentira iz prodora - 62:53.

32. MINUT - Zvezda otvara četvrtu deonicu poenima Petruševa iz ofanzivnog skoka - 59:49. Na plus 10 za crveno-bele Dobrić promašuje trojku. Gosti su ponovo bez poena dva minuta na startu četvrtine, a Nedović promašuje dva bacanja da podigne vođstvo domaćih.

30. MINUT - Gosti su imali tri napada posle trojke Marinkovića na minus šest, ali ih nisu iskoristili. To poenima iz reketa kažnjava Martin - 57:49. Na kraju treće deonice Zvezda vodi 57:49.

28. MINUT - Sada je Zvezda ušla u malu napadačku krizu, više od dva minuta su bez poena, ali gosti to nisu iskoristili da uhvate rezultatski priključak. Odmah su kažnjeni trojkom Nedovića za vraćanje crveno-belih na dvocifreni plus - 53:43.

26. MINUT - Posle poena Mitrovića iz ofanzivnog skoka za plus sedam, Bentil ubacuje trojku za plus 10 Zvezde na polovini treće deonice - 50:40. Laki poeni Kocara prekidaju seriju crveno-belih 5:0. Posle 26 minuta Beograđani vode 50:43, posle novih poena Kocara, ovoga puta sa linije penala (1/2).

24. MINUT - Gosti nastavljaju ofanzivnu krizu, ali crveno-beli promašuju tri napada na plus pet. Iz trećeg napada, preko Dobrića, Zvezda ide na, svojih najvećih, plus sedam - 45:38. Posle skoro četiri minuta igre prve poene za goste u nastavku meča postiže Tompson - 45:40.

22. MINUT - Drugo poluvreme otvoreno je sa dva od tri ubačena bacanja Nedovića - 41:38. Bentil popravlja svoj promašaj i donosi Zvezdi plus pet na isteku 22. minuta - 43:38.

20. MINUT - Više od šest minuta Baskonija je bez poena, Zvezdin koš kao da je začaran, pošto su gosti promašili i nekoliko zicera u tom periodu. Crveno-beli preko Bentila (1/2 sl. b) i Nedovića (poeni iz prodora) prave potpuni preokret - 37:35 (19. minut). Propustili su zvezdaši priliku da uvećaju plus posle promašaja Bentila u kontri, na drugoj strani Hauard ubacuje trojku posle ofanzivnog skoka gostiju, prekida seriju domaćina 14:0 i vraća svom timu minimalnu prednost - 38:37. Poenima Dobrića uz zvuk sirene za kraj poluvremena, iz ofanzivnog skoka, Zvezda na veliki odmor odlazi u plusu 39:38.

18. MINUT - Kampaco je agresivnom odbranom potpuno razbio napad gostiju, koji su bez poena od polaganja Marinkovića za plus 12. Na drugoj strani, crveno-beli preko Martina i Dobrića prilazi na samo minus jedan u 17. minutu - 35:34. Propustili su crveno-beli priliku da naprave potpuni preokret, Kampaco je na isteku napada promašio težak šut.

POVREDA VILDOZE!

Argentinac se ponovo uhvatio za zadnju ložu i odmah je otišao u svlačionicu.

16. MINUT - Više od dva minuta gosti su bez poena, pa Zvezda posle poena Bentila u kontri spušta minus na jednocifren broj - 35:27. Sada već poenterski post Baskonije ide na tri minuta, a Bentil sa 2+1, posle ofanzivnog skoka, vraća crveno-bele na "samo" minus pet 35:30.

14. MINUT - Ide serija Baskonije na 10:0 posle novih lakih poena Marinkovića - 35:23, 13. minut. Veliki nalet gostiju poenima sa penala (1/2) prekida Nedović. Potencijalni problem za crveno-bele mogla bi da bude treća lična greška Lazarevića posle manje od 13 minuta igre. Na isteku 14. minuta gosti vode 35:25 posle polovičnog učinka Bentila sa linije penala.

12. MINUT - Posle poena Petruševa sa poludistance na otvaranju druge deonice, gosti odgovaraju sa sedam vezanih poena i posle poena Marinkovića iz prodora stižu do prve dvocifrene prednosti 33:23. Ivanović traži minut odmora.

10. MINUT - Seriju gostiju 5:0 trojkom prekida Marković - 24:19. Posle 10 minuta igre Baskonija vodi 26:21 posle poena Nedovića sa poludistance.

8. MINUT - Crveno-beli mini serijom 4:0, posle zakucavanja Dobrića u kontri prilazi na minus tri. Taj nalet, barem zasad, prekida Kocar novim poenima iz reketa - 19:14. U poslednja dva minuta uvodne deonice ulazi se s vođstvom gostiju 22:16 posle trojke Homesa.

6. MINUT - Posle nekoliko promašaja na obe strane, gosti prave mini seriju 4:0 i vode 15:7. Dobrić pogađa otvorenu trojku - 15:10.

4. MINUT - Posle dva i po minuta prve poene za Zvezdu postiže Martin posle efektnog zakucavanja, prethodno je Baskonija vodila 7:0. Na isteku 4. minuta igre gosti su u prednosti - 11:7. Posle četiri poena Martina, trojku je pogodio Vildoza.

2. MINUT - Bolje su gosti otvorili meč, posle dva minuta vode 5:0.

- U dvorani je i legendarni košarkaš Crvene zvezde i Baskonije Igor Rakočević.

- Trener crveno-belih Duško Ivanović dobio je gromoglasan aplauz prilikom izlaska na teren.

- Ovo je trenutak kada su ekipe istrčale na zagrevanje.

- Košarkaši Baskonije nameštaju "nišanske sprave" pred duel sa crveno-belima.

- Iako mu u poslednje vreme baš "ne cvetaju ruže" na parketu, Luka Vildoza se baš uvukao pod kožu Zvezdinih navijača, koji koriste svaku priliku za autogram ili fotografiju sa argentinskim superstarom.

Posle duela sa Studentskim centrom treneru crveno-belih Dušku Ivanoviću nimalo se nije dopao jedan detalj. O njemu je, na konferenciji po završetku meča, govorio prilično direktno.

Košarkaši Crvene zvezde su mini predah između mečeva sa Studentskim centrom i Baskonijom iskoristili za svojevrsni tim bilding. Nedović je ovako okupio saigrače i njihove lepše polovine!

- Trener Baskonije Đoan Penjaroja istakao je pre meča kako je Zvezda tim boraca, otkrivši u najavi meča i recept za trijumf u Beogradu.