Prosidba po kulturama: U mnogim zemljama veridba nema mnogo veze sa romantikom

12.03.2021

19:30 >> 14:06

0

Ljubav je svuda oko nas, ali je način na koji se formalizuje drugačiji od kulture do kulture

Prosidba po kulturama: U mnogim zemljama veridba nema mnogo veze sa romantikom
Copyright Profimedia

Veridba, tačnije traženje ruke voljene žene, pa i sama ceremonija braka, izvodi se na različite načine, u skladu sa državom i njenom kulturom. Stoga, iako postoje neke sličnosti između običaja ili tradicije, svaki narod ima svoje posebnosti.

Ljubav je prisutna širom sveta, ali je način na koji se formalizuje bitno drugačiji od kulture do kulture.

Donosimo vam neke od zanimljivih tradicija iz različitih zemalja.

Rusija

Predlog veridbe daje se tokom malog porodičnog okupljanja, obično na večeri na kojoj se upoznaju članovi „obeju strana“. Tom prilikom potpisuje se ugovor u kojem se precizira datum venčanja. Prsten može da bude pokazan tokom tog zvaničnog predloga – u suprotnom, vereni par ga odabira zajedno.

Grčka

U grčkoj kulturi muškarac mora od oca neveste da traži dozvolu za brak. Zatim se par sastaje sa sveštenikom, od koga će dobiti savete za brak. Jednom kada se svi blagoslovi obave, obično se održava ogromna proslava veridbe.

Profimedia

Pročitajte još:

Kina

Kao deo udvaranja, roditelji neveste dobijaju niz poklona od mladoženjine porodice. Ako se udvarač smatra dobrim kandidatom, oni predstavljaju takozvani rad koji sadrži pre svega datum i sat rođenja neveste. Porodica mladoženje mora da ga postaviti na oltar na tri dana. Ako se za to vreme ne dogodi ništa loše, mlada i mladoženja se smeju venčati, piše brightside.me.

Ujedinjeni Arapski Emirati

Tradicija u ovoj zemlji je prilično stroga i mora se poštovati niz protokola i pravila. Mladoženja mora da izrazi svoja osećanja i namere sopstvenoj majci, koja će potom prići nevestinoj majci i zatražiti ruku devojke. Kada predlog bude prihvaćen, majke se dogovaraju o mirazu koji će nevesta dobiti kako bi organizovala venčanje i kupila nakit.

Japan

Ceremonija na kojoj se par zvanično zaručuje naziva se yuino i sastoji se od sastanka obeju porodica. Tokom tog okupljanja razmenjuju devet poklona umotanih u pirinčani papir. Oni simbolizuju njihova osećanja i dobre namere za budući brak.

Profimedia

Pročitajte još:

Meksiko

Predlozi za venčanje u Meksiku usredsređeni su na traženje pristanka oca neveste. Štaviše, sasvim je uobičajeno da udvarač održi kratak govor o ljubavnoj priči i njegovim željama i očekivanjima od budućeg braka, ali i tazbine.

Vijetnam

Prema vijetnamskoj tradiciji, veridba para je mnogo više od intimne prosidbe, koja se dogodi kada žena to najmanje očekuje. Zapravo, romantika nema mnogo veze s tim. Odobrenje porodice je ključni faktor. U mnogim slučajevima se brak neće dogoditi ni bez blagoslova obeju porodica.

Tajland

U tajlandskoj kulturi uobičajeno je da jedan od najboljih mladoženjinih prijatelja traži od oca neveste ruku devojke i taj čin se naziva „zlatna veridba“. On dodatno obogaćuje miraz, koji se nekada sastojao od velike količine nakita, uglavnom od zlata.

Profimedia

Indija

Indijski običaji nalažu da porodica neveste bude zadužena za prihvatanje predloga veridbe. Događaj poznat kao mangni, kome prisustvuju članovi obeju porodica, podrazumeva i izvođenje nekoliko rituala i razmenu zaveta kojijma se par i formalno vezuje. Takođe je prilično često, kao deo veridbe, da nevesta dva ili tri dana pre venčanja napravi seriju tetovaža kanom.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike