Počelo veliko istraživanje klimatskih promena na ostrvu gde se spajaju tri mora

30.09.2020

16:00 >> 10:59

0

Projekat Pangea počeo je na Antikiteri, ostrvu sa samo 22 stanovnika

Počelo veliko istraživanje klimatskih promena na ostrvu gde se spajaju tri mora
Copyright Pixabay

Grčko ostrvo Antikitera nalazi se između Krita i Kitere i smešteno je na mestu gde se spajaju tri mora. Na njemu može da se istovremeno pronađe pesak iz Sahare, vulkanski pepeo iz Etne i žar iz kanadskih šumskih požara. Te čestice su putovale 15 dana i zatim se spustile na Antikiteru, piše BBC.

Većina meštana ovog ostrva živi u selu Potamos. Ili da budemo precizniji, na Antikiteri živi samo 22 ljudi. Ali to bi moglo da se promeni zbog plana pretvaranja ostrva u meteorološku stanicu.

Pixabay

Projekat Pangea je započet 2017.godine sa ciljem da privuče naučnike iz celog sveta kako bi se formirala globalna naučna zajednica za borbu protiv klimatskih promena.

– Antikitera se nalazi na raskršću vazdušnih masa sa svih kontinenata. To znači da se tačno iznad ovog grčkog ostrva mogu pronaći čestice vazduha sa svih kontinenata. Zato se Antikitera smatra meteorološkim „melting potom“ , odnosno „loncem za topljenje“. Uz to, na ostrvu nema svetlosnog zagađenja, što znači da naučnici mogu bez problema da posmatraju nebo, kaže klimatski naučnik iz Nacionalne opservatorije u Atini, Vasilis Amiridis.

Pixabay

To je jako važno jer se na jednom mesto skupljaju čestice s različitih mesta na svetu i to govori puno o procesu transporta tih čestica, što može pomoći razumevanju fenomena ekstremnog vremena. Cilj je da se stvori rani sistem upozorenja na takve situacij i da se objasne klimatske promene koje utiču na vreme.

– Ovo ostrvo je poput prirodne laboratorije u kojoj se može proučavati kako čestice aerosola stvaraju oblake, što je ključan fenomen za razumevanje i usporavanje klimatskih promena, kaže Amiridis.

Projekt Pangea nedavno je dobio pomoć od Evropske unije u iznosu od 25 miliona dolara koji će biti iskorišćen za instaliranje 40 najsavremenijih instrumenata u naredne tri godine. Tim se trenutno sastoji od 30 naučnika, većinom inženjera i fizičara.

Pixabay

Trenutno naučnici dolaze na ostrvo u grupama od po pet ljudi, jednom mesečno. Plan je da istraživači žive na ostrvu u posebno izgrađenim hostelima i to tokom dužeg vremena.

Na ostrvu nema benzinskih pumpi, trgovina odećom, kao ni pekara. Postoje samo dve kafane, od kojih jedna služi i kao mini pijaca i pošta. Od 22 stalna stanovnika ostrva, oni mlađi od 65 godina su u manjini.

Prošle godine je Grčka pravoslavna crkva ponudila da plati ljudima koji bi se doselili na to slabo naseljeno ostrvo ali ta ideja nije zaživjela. Preostali stanovnici se nadaju da će projekt Pangea promeniti njihovo ostrvo, piše BBC.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: BBC

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike