Kako je nastao „Napoleonov kompleks“: Da li je slavni vojskovođa stvarno bio nizak?

11.04.2021

18:30 >> 13:01

0

Britanski karikaturista Džejms Gilrej je francuskom caru dao nadimak Mali Boni

Kako je nastao „Napoleonov kompleks“: Da li je slavni vojskovođa stvarno bio nizak?
Copyright Napoleon/Profimedia

Na slikama je Napoleon uglavnom prikazan sa jednom rukom u prsluku i uvek se stiče utisak da mu iz očiju sevaju munje i gromovi. Uz to, uvek se naglašava da je slavni vojskovođa bio niskog rasta i da su njegov nizak rast i vatrena narav bili inspiracija za pojam „Napoleonov kompleks, verovanje da niski muškarci imaju tendenciju da svoj nedostatak visine kompenzuju dominantnim ponašanjem i agresijom. Ali, da li je baš tako, da li je Napoleon stvarno bio nizak?

Prema dostupnim podacima, on je zapravo bio prosečne visine za to doba: oko 170 centimetara. Sada se postavlja drugo pitanje: zašto se onda stalno govori da je Napoleon bio malog rasta?

Na početku svoje vojničke karijere je imao zvanje kaplara, što je bio nizak rang u vojsci, pa su ga svi zvali „Mali kaplar“. Ni kada je postao slavan, nadimak mu nije zaboravljen.

Po svemu sudeći, za to je zaslužan britanski crtač Džejms Gilrej čije su karikature Napoleona bile toliko popularne i uticajne da je na kraju svog života slavni Francuz rekao da je Gilrej „učinio više od svih evropskih armija u njegovom svrgavanju“.

Samo najstasitiji vojnici su mogli da budu pripadnici carske garde. Okružen njima, Napoleon je izgledao nizak.

Od početka je Gilrej Napoleona prikazivao kao galamdžiju i hvalisavca, ali ne i kao niskog čoveka. Novu karakteristiku mu je dodao inspirisan istinitim diplomatskim incidentom koji se desio 14. marta 1803. godine u palati Tiljeri u Parizu kada je Napoleon najstrašnije izvređao britanskog ambasadora lorda Vitvorta. Pred dve hiljade zaprepašćenih svedoka on je pokazao svu svoju žestinu, brutalnost i aroganciju.

Profimedia

Gilrej je, povodom toga događaja, napravio karikaturu gde Napoleona prikazuje kao patuljka u čizmama koji besni a oko njega se nalazi prevrnut nameštaj. Tada mu je dao i nadimak „Mali Boni“ i od tog trenutka francuski car je prikazivan kao histerično dete koje besni i baca sve oko sebe.

Profimedia

Karikature su se ređale jedna za drugom, a tu ideju su prihvatili i drugi karikaturisti. Napoleona je to jako nerviralo i poslao je niz diplomatskih nota preko La Manša, zahtevajući da britanska vlada cenzuriše štampu. Britanski ministri su to izignorisali.

Gilrejeve karikature su pokazale kako ruganje i svođenje hirovitog vojskovođe na sićušnu figuru mogu biti moćno oružje protiv moćnika.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike