Drevni parfemi: Staroegipatske pomade stare 3.000 godina i dalje mirišu

15.02.2021

13:30 >> 09:26

0

Najveća sofisticiranost u izradi parfema pripisuje se Rimljanima

Drevni parfemi: Staroegipatske pomade stare 3.000 godina i dalje mirišu
Copyright Profimedia

Prvi mirisni zapisi potiču još iz starog Egipta, Grčke, Kine, Rimskog carstva…

Godine 1922. otkrivena je grobnica faraona Tutankamona u kojoj su nađene i činije sa pomadama koje, kad su otvorene, iako stare 3.000 godina, nisu izgubile svoj miris.

Drevni Egipćani su primenjivali i izmišljali mnogo toga kako bi što bolje mirisali. Često su nosili na glavi, vratu i zglobovima guste paste ili uljne masti koje sadrže sastojke mirisnih biljaka poput kajsije, cimeta, limunske trave, ljiljana, smirne i ruže.

Egipćani su takođe palili mirisni tamjan i razvijali nakit koji je sadržao mirisne materijale, što je tradicija koju još uvek praktikuju kulture širom Severne Afrike. Hijeroglifi prikazuju muškarce i žene koji nose male čunjeve na vrhu glave za koje se veruje da su napravljeni od parfimisanog voska i životinjskih masti.

Profimedia

Pročitajte još:

Najveća sofisticiranost u izradi parfema pripisuje se Rimljanima. Svoje telo prskali su bezbroj puta tokom dana, a parfimisali su i životinje.

Najranije poznate parfimerije datiraju iz Rimskog carstva, retkog perioda u istoriji kada je bilo normalno svakodnevno kupanje, nakon čega je telo mazano mirisnim uljima koja su se nosila u malim bočicama vezanim oko zgloba.

Rane mirisne mešavine uključivale su cvetne mirise poput jasmina, ruže, irisa, lavande, ljubičice ili kamilice, kao i začinske mirise iz prirodnih materijala poput žutog ambera, kamfora i karanfilića. Mirisni prah napravljen od talka nosio se u vrećicama, a odevni predmeti su šiveni od tkanina natopljenih parfemom.

Profimedia

Grci su uzdigli parfeme na viši nivo. Verovali su da lep miris potiče od bogova. Grci koji su živeli u IV veku p. n. e. mazali su svoja tela nakon kupanja u javnim kupalištima aromatičnim uljima, i to svaki deo tela drugim mirisom.

Do 13. veka hemičari su savladali umetnost destilacije, u kojoj se prirodna supstanca kuva u vodi, u isto vreme ispuštajući esencijalno ulje. Pronalazači su kombinovali ova esencijalna ulja sa alkoholom kako bi stvorili stabilan, brzosušeći parfem kakav danas znamo. Prvi miris na bazi alkohola bio je parfem ruzmarina s kraja 14. veka poznat kao mađarska voda, s obzirom na to da je dizajniran za mađarsku kraljicu Elizabetu.

Profimedia

Kada su biljni ili cvetni mirisi postali moderni, Francuska je dominirala međunarodnom industrijom parfema. Jedan od najpopularnijih mirisa bila je kolonjska voda, recept originalno proizveden kao zaštita od kuge, koji je uključivao esencije ruzmarina i citrusa. U istoriji Francuske, poznat kao veliki ljubitelj parfema bio je Luj XV. Njemu i ostatku plemstva parfemi su bili zamena za sapun i vodu. Engleska kraljica Elizabeta I je izričito zahtevala da sva javna mesta budu namirisana, dok je i sama bila pobornik korišćenja najkvalitetnijih mirisnih nota.

Francuska aristokratija podigla je parfimeriju na novi nivo, postavljajući mirisne fontane na svoje zabave i praveći esencije po svojoj meri. Kožne rukavice natopljene mirisom narandžinog cveta bile su jedan od najuspešnijih proizvoda u zemlji.

Profimedia

Ubrzo su se pojavile i male mirisne kutije dizajnirane da se u njima drže tečni parfemi. Nazvani „mirisnim kutijama“, „kutijama za torbe“, a kasnije i „vinaigretama“, u ovim ukrasnim kutijama nalazili su se sunđeri ili uzorci tkanina natopljeni mirisima na bazi alkohola ili sirćeta.

Najraniji uspešni brend komercijalnog dezodoransa razvio je 1888. godine izumitelj u Filadelfiji i nazvao ga „Mamina reč“. Prva patentirana verzija ovog mirisa prodavala se kao voštana krema, koja je brzo dobila i svoje kopije.

Početkom 20. veka, hirurg iz Sinsinatija želeo je da mu se ruke ne znoje tokom rada, pa je izumeo antiperspirant zvan „Odo-Ro-No“. Godine 1912. njegova ćerka Edna Marfi angažovala je agenciju da pojača prodaju kompanije, a njihov prvi uspešan oglas pozicionirao je prekomerno znojenje kao medicinski poremećaj.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike