aktuelno

Za šta služi znak "beba u automobilu"? Postoji drugi i daleko važniji razlog od upozorenja drugim vozačima da imaju strpljenja

10.12.2024

16:11

0

Autor: K. O.

Evo kako je uopšte i nastao

Za šta služi znak "beba u automobilu"? Postoji drugi i daleko važniji razlog od upozorenja drugim vozačima da imaju strpljenja
Copyright Profimedia

Mnogi automobili nose nalepnicu "beba u automobilu" na zadnjem staklu, a većina ljudi pretpostavlja da je njen cilj upozoriti ostale vozače na potrebu za oprezom i strpljenjem. Međutim, prava svrha ovog znaka ide mnogo dalje od toga.

Stručnjak za auto-moto sport, poznat kao Pentagram Motorsport, objavio je video na TikToku u kojem razjašnjava čemu ovaj znak zapravo služi. Prema njegovim rečima, znak nije tu samo da signalizira da vozač ima bebu i vozi pažljivije, već da upozori hitne službe u slučaju saobraćajne nesreće.

Prava funkcija znaka

Znak "beba u automobilu" prvenstveno je namenjen hitnim službama. U slučaju nesreće, kada je automobil oštećen, prevrnut ili vozač onesvešćen, znak upozorava spasioce da bi u vozilu moglo biti dete koje treba spasiti. Međutim, problem može nastati kada znak ostane zalepljen čak i kada dete nije prisutno, jer može navesti hitne službe na pogrešnu procenu.

Jedan korisnik TikToka komentarisao je: „Nisam znao da ovo ima veze sa hitnim službama, uvek sam mislio da je upozorenje za druge vozače.“

Drugi su priznali da su zaboravili znak na automobilu iako su im deca odavno odrasla.

Za šta služi znak "beba u automobilu"? Postoji drugi i daleko važniji razlog od upozorenja drugim vozačima da imaju strpljenjaProfimedia
 

Pogled iz ugla hitnih službi

Bolničarka Nikki Jurcutz, suosnivač programa prve pomoći Tiny Hearts Education, potvrdila je ovu informaciju. Iako hitne službe ne oslanjaju isključivo na znakove, oni uvek proveravaju dodatne tragove, poput sedišta za decu ili dečjih torbi.

Osiguravajuće kompanije i stručnjaci, poput predstavnika firme Go Girl, ističu da znak ima važnu ulogu i kao upozorenje za druge učesnike u saobraćaju. Uz to, može biti od ključne važnosti u kriznim situacijama, kada je potrebno brzo reagovati i proveriti prisustvo dece.

Kako je sve počelo

Priča o nastanku znaka datira iz 1984. godine, kada je Michael Lerner, bivši investitor iz SAD-a, prvi put vozio svog 18-mesečnog nećaka. Nakon što je primetio nestrpljenje drugih vozača, odlučio je da pronađe način da ih upozori.

Za šta služi znak "beba u automobilu"? Postoji drugi i daleko važniji razlog od upozorenja drugim vozačima da imaju strpljenjaProfimedia
 

Udružio se sa sestrama Patricijom i Helen Bradley, koje su već radile na promociji sličnih znakova, i osnovao kompaniju Safety 1st. Njihova ideja brzo je postala popularna, pa je već u prvom mesecu prodato 10.000 znakova.

Iako se na prvi pogled čini kao jednostavan dodatak, znak "beba u automobilu" može igrati presudnu ulogu u slučaju nesreće. Zato je važno da se koristi odgovorno – samo kada dete zaista jeste u vozilu, piše Večernji list.

BONUS VIDEO:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike