
"Nečujni" telefonski pozivi Joko Ono i Džona Lenona otkrivaju dugo čuvanu tajnu: Otmica deteta, sekta, noćne more... (FOTO/VIDEO)
Fascinantna priča koja otkriva šokantne detalje iz zajedničkog života slavnog para

Novi dokumentarni film "One to One: John & Yoko", koji je premijerno prikazan 25. januara na Filmskom festivalu Sundance pruža uvid u fascinantnih prvih 18 meseci života u Njujorku, Joko Ono i Džona Lenona.

Dokumentarac je sastavljen uglavnom od "nečujnih" telefonskih poziva koje su snimali Lenon i Ono kao zaštitu od prisluškivanja FBI-a.
Očajna potraga za ćerkom
Film režisera Kevina Mekdonalda dočarava revolucionarni duh tog vremena, a dokumentarac se bavi glavnim razlogom njihove selidbe u Ameriku, koji je duboko ličan.
Odluka da se presele je zapravo bila deo očajničkog pokušaja Joko da pronađe svoju osmogodišnju ćerku Kjoko, koja je nestala.

Ovo je bilo turbulentno vreme kada se čuveni par sprijateljio s političkim radikalima poput Džerija Rubina i Abija Hofmana, i kada su dospeli u sukob sa konzervativnom vladom predsednika Ričarda Niksona.
Potrošeno malo bogatsvo za pravne bitke
Kjoko je bila jedino dete Ono iz njenog prethodnog braka sa muzičarem i filmskim režiserom Entonijem Koksom, koji je pobegao sa devojčicom nakon što je prekršio sudsku zabranu.

Do tada, Lenon i Ono su već potrošili malo bogatstvo na pravne bitke i potragu za njima. Kada su dobili informaciju da se oni kriju u Koksovoj rodnoj Americi, odlučili su da se presele tamo kako bi nastavili potragu.
- Joko nije videla svoje dete već dve godine. Već dve godine ih juri po celom svetu -objašnjava Lenon u intervjuu iz 1972. godine, koji je deo dokumentarca.
Porodična drama trajala godinama
U privatnom telefonskom razgovoru, koji se takođe čuje u filmu, Ono deli svoju bol sa prijateljicom:
- Džon i ja sedimo i gledamo TV, a onda ugledam neko dete ili nešto slično. Ne mogu da podnesem da gledam decu, jer me podsećaju na Kjoko.
Profimedia
Ova porodična drama je trajala godinama jer je Kjoko živela sa svojim ocem pod lažnim imenom u religioznoj sekti. Na kraju, trebalo je više od 20 godina da se majka i ćerka ponovo pronađu.
- Gubitak moje ćerke bio je strašan bol. Uvek je postojao neki prazni prostor u mom srcu - izjavila je Ono za People 2003. godine.
Lenon hteo da osnuje još jedan bend
Ono i Koks su se venčali 1963. godine, a Kjoko je rođena dva meseca kasnije. Joko priznaje da joj je majčinstvo bilo u drugom planu.
- Bila sam neka vrsta nesvakidašnje majke. Uzimala sam Kjoko na scenu kada nije imala ni godinu dana. Mislim da se moj bivši muž više brinuo o njoj - kaže ona u telefonskom snimku.
Profimedia
Kada je Ono finalizovala svoj razvod u februaru 1969. godine, sve je proteklo u prijateljskom tonu.
Lenon i Ono su dočekali 1970. godinu tako što su proveli Novu godinu u Koksovom domu u Danskoj, zajedno sa njegovom novom devojkom, Melindom Kendal.
Koksu je čak bilo dozvoljeno da snima dokumentarni materijal o bivšoj supruzi i njenom novom superzvezdanom mužu tokom praznika. Toliko su se svi dobro slagali da je Lenon predložio da parovi osnuju bend.
Život pun glamura
U skladu sa duhom vremena, nije bio podnet formalni ugovor o starateljstvu za Kjoko. U filmu "One to One", ona se može videti u intimnim kućnim snimcima kako se igra na zadnjem sedištu Lenonovog i Oninog rols-rojsa, drema u džinovskom avionu, izbegava paparace na aerodromu, pa čak i mazi pod pokrivačem tokom Lenonovog i Oninog poznatog „bed-in“ za mir.
Joko Ono i Džon Lenon/ Youtube printscreen/ Yoko Ono
Iako je život bio pun glamura, odnos Kjoko sa svojim očuhom bio je komplikovan.
Podsećajući se na svoje detinjstvo, Kjoko je 2003. godine rekla za People da je Lenon uvek bio „fin prema njoj“, ali ga je opisala kao „neverovatnu silu“ zbog koje je ona morala da se takmiči za majčinu pažnju i vreme:
- On je želeo celu moju majku, a onda nije ostajalo mnogo za mene.
Počinje paranoja
Prvi problemi u ovoj "spojenoј" porodici pojavili su se u julu 1969. godine, kada je Lenon, poznat po lošoj vožnji, sleteo sa puta u jamu dok je vozio Ono, Kjoko i svog sina Džulijana po Škotskoj. Svi su završili u bolnici sa šavovima na licu.
Profimedia
Prema knjizi Filipa Normana iz 2008. godine "John Lennon: The Life", nesreća je izazvala da Koks „poludi“, i od tada je zahtevao da bude prisutan svaki put kada su Lenon i Ono u poseti Kjoko. Očinska zaštite uskoro je prerasla u ono što je Lenon opisao kao „paranoično“ razmišljanje, a prava na viđanje deteta postala su sporna.
"Želimo mir, nema FBI-a, nema detektiva"
Do proleća 1971. godine, Koks je odveo Kjoko i napustio dom, ne obavestivši nikoga o svom mestu boravka. Na kraju, prijatelj je otkrio Lenonu i Joko da su se preselili na Majorku.
Oni su odmah odleteli tamo. Došlo je do ružne scene kada je Koks optužio par za „otmicu“ deteta iz škole u kojoj je bila upisana. Pozvana je policija, a Lenon i Ono su bili kratko uhapšeni pre nego što je stvar zataškana.
Profimedia
Kjoko se vratila svom ocu, ali Koks je postajao sve više uznemiren, verujući da će bogat i moćan par iskoristiti svoj uticaj da mu oduzmu ćerku. Čak ni pomirljiva poruka od Lenona nije uspela da popravi situaciju:
"Želimo mir, nema FBI-a, nema detektiva. Razumemo problem. Molimo vas da nas kontaktirate preko bilo koje grupe ili medija kojima verujete. Nećemo uraditi ništa. Čekaćemo vaš poziv ili pismo. Rat je gotov ako želite. Dajte nam šansu. Ljubav i mir", Džon Lenon.
Više od milion dolara za privatnu istragu
Koks se povukao u SAD tog leta, a Lenon i Ono su ih odmah pratili. Sud je dodelio Joko starateljstvo pod uslovom da ćerka odrasta u Americi gde je i rođena a ovo je uslov koji je odgovarao i Joko i Lenonu.
- Ne dozvoljavaju nam da vidimo Kjoko, a Joko tada poludi kao svaka majka - pričao je tada Lenon.
U decembru 1971. godine, kada je Koks ponovo odbio da preda njihovu ćerku, bio je uhapšen zbog nepoštovanja suda. Nakon što je pušten iz zatvora, njegova žena Melinda i Kjoko su ponovo pobegli, ovog puta zauvek. Nestali su bez traga.
Kjoko, koja je tada imala sedam godina, nije komunicirala sa majkom naredne 23 godine.
Profimedia
Koks je živeo u stalnom strahu da će biti optužen za otmicu, a menjao je adresu i lažna imena. Tokom naredne tri godine, Lenon i Ono su navodno potrošili oko 1,5 miliona dolara na privatnu istragu kako bi pronašli Kjoko.
Ponekad su sami pratili tragove, a jednom su putovali širom zemlje do San Franciska nakon što su dobili informaciju. Prolazeći kroz kvart za koji se verovalo da je Koksov, Ono je upala u zgradu gde joj se učinilo da ga je videla, besno kucajući na vrata i zabijajući glavu u domove šokiranih stanara. Na kraju, nije pronašla ništa.
Onina beznadežnost bila je još veća zbog činjenice da Lenon nije mogao da dobije američku vizu zbog osude za narkotike iz 1968. godine.
"Šifrovane" pesme
Sa stalnom pretnjom od deportacije koja je visila nad njegovom glavom, ali i dalje nespremna da napusti potragu za Kjoko, Ono je bila suočena sa nemogućom odlukom.
- Stavljena sam u situaciju da moram da biram između svog muža i svog deteta - rekla je tokom nastupa na Dick Cavett Show-u.
Lenon je dodao da je Ono počela da pati od noćnih mora.
- Ako radimo ceo dan da ne bismo razmišljali o tome, to mora negde da izađe, a izlazi svake noći oko pet.
Kako su privatne poruke ostajale bez odgovora, Lenon i Ono su počeli da komuniciraju sa Kjoko kroz muziku.
B-strana singla „Don’t Worry Kyoko (Mummy’s Only Looking for Her Hand in the Snow)” bila je jedan od prvih pokušaja kontakta putem muzike. Prvi zvuk koji se čuje na njihovoj božićnoj pesmi iz 1971. godine „Happy Xmas (War Is Over)” je Ono koja šapuće: „Srećan Božić, Kjoko.“
Svoju bol je direktnije pretočila u pesmu „Looking Over from My Hotel Window“, čija rana verzija se čuje u dokumentarcu.
Dečaci koji se igraju mačo muškaraca
Njihovi apeli postali su još direktniji u najvećim TV emisijama tog vremena. Tokom "Dick Cavett Show-a", u septembru 1971. godine, Lenon se direktno obratio Koksu, insistirajući na tome da nikada nisu želeli da mu oduzmu ćerku:
- Ne možemo sakriti Kjoko bilo gde kao ti, jer smo previše poznati. Nema mesta na kojem možemo otići a da nas ne primete. A Joko smatra da dete mora da vidi oba roditelja. Nije nas briga kakav on aranžman želi da napravi, samo da dete ima oba roditelja.
Sam Lenon je odrastao bez oca i bio odvojen od majke, pa ga je sve ovo sigurno podsećalo na njegovo vlastito mučno detinjstvo, piše magazin People.
Profimedia
Lenon nikada više nije video Kjoko pre nego što je ubijen 8. decembra 1980. godine. Tri meseca pre toga, govorio je o slomu odnosa u intervjuu za Playboy:
- To je bio klasičan slučaj velikih dečaka koji se igraju mačo muškaraca. Ja sam pokušavao da dominiram Tonijem Koksom a njegov stav je bio: "Uzeo si moju ženu, ali nećeš dobiti moje dete".
Potpuni šok
Nakon Lenonovog ubistva, Joko Ono je primila saosećajni telegram od Koksa i Kjoko ali bez kontakt adrese. Koks se na kraju ponovo pojavio 1986. godine sa dokumentarcem pod nazivom "Vain Glory", u kojem je detaljno opisao svoju deceniju života u ilegali, u kojoj je zapravo bio deo sekte, iz koje se na kraju izvukao.
Nedugo nakon toga, usledio je lični susret sa ćerkom, i odnosi su brzo počeli da se zagrevaju.
Portparol Ono je 1997. godine za New York Magazine izjavio da je Kjoko posećuje „stalno, da imaju veoma lep odnos i da svakodnevno razgovaraju.“
Joko Ono Profimedia
Kjoko je bila prisutna na Oninom koncertu za mir u Hirošimi 1995. godine, kao i na Oninoj zabavi za 70. rođendan 2003. godine u njujorškom restoranu Mr. Chow i na otvaranju Lenonovog Brodvej mjuzikla 2005. godine.
Iako Kjoko voli miran život van svetla reflektora, ostaje bliska sa Onom, koja sada ima 91 godinu.
- Kada se Kjoko konačno pojavila, bila sam potpuno u šoku - sećala se Ono 2003. godine. Kako je dodala:
- Osećala sam kao da se vratio deo mene koji je nedostajao.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari