aktuelno

Ne daje nikakve simptome, a može da izazove kancer: Sve što treba da znate o HPV i vakcini protiv njega

13.09.2023

08:10

0

Autor: I.K.

Tek 26.000 dece je primilio ovu zaštitu od podmuklog virusa

Ne daje nikakve simptome, a može da izazove kancer: Sve što treba da znate o HPV i vakcini protiv njega
Ilustracija - Copyright Profimedia

Država Srbija obezbedila je besplatnu devetovalentnu vakcinu HPV-a, a tek je 26.000 dece primilo ovu vrstu zaštite od podmuklog virusa. Vakcinu o trošku države mogu da prime dečaci i devojčice uzrasta od devet do 19 godina i prema oceni Svetske zdravstvene organizacije, u pitanju je jedna od najbezbednijih vakcina.

Humani papiloma virus može da izazove rak grlića materice, od koga svake godine u našoj zemlji oboli oko 1.000 devojaka i žena, a njih oko 500 izgubi ovu bitku. To je četvrti najčešći rak kod žena širom sveta, a peti po učestalosti u Evropi.

Koje bolesti izaziva HPV?

HPV "napada" kožu i sluzokožu najčešće tokom intimnog kontakta sa jednog partnera na drugog. U pitanju je polno prenosiva infekcija, od koje obolevaju uglavnom žene. Ipak, HPV je takođe odgovoran za više od 90 odsto slučajeva raka završnog dela debelog creva, 71 odsto slučajeva raka genitalnih organa kod oba pola i za 72 odsto slučajeva raka usne duplje i ždrela.

Simptomi infekcije se ne ispoljavaju i u najvećem broju slučajeva imunitet sam eliminiše virus. Ipak, u određenom broju slučajeva bolest se ispolji i dođe do pojave kondiloma ili premalignih i malignih promena. Iako je izdvojeno skoro 200 sojeva HPV-a, samo neki od njih su visokorizični i mogu da prouzrokuju zdravstvene probleme, poput genitalnih bradavica, kondiloma i karcinoma.

Na vezu ovog virusa i raka grlića materice ukazuje činjenica da su visokorizični tipovi HPV-a nađeni kod 80 odsto slučajeva karcinoma raka grlića materice. Ako se prilikom redovne kontrole utvrdi prisustvo visokorizičnih HPV virusa to ne znači da će ta osoba oboleti od raka grlića materice, već da bi trebalo redovnije da odlazi na kontrolne ginekološke za žene i urološke preglede za muškarce. Za testiranje na HPV i rak grlića materice mogu se primeniti HPV test, PAPA test i ginekološki pregled grlića materice.

Od čega štiti vakcina?

Vakcinacija protiv HPV-a ne štiti od svih tipova ovog virusa, ali štiti od tipova koji izazivaju rak grlića materice u skoro 90 odsto slučajeva i od genitalnih bradavica u sličnom procentu. Treba imati na umu da je ovaj virus toliko čest da više od 80 odsto nevakcinisanih muškaraca i žena bude inficirano u nekom trenutku tokom života. Oni koji su vakcinu primili pre nego što su postali seksualno aktivni, neće dalje širiti virus na druge.

Da vakcina ima dejstvo potvrđuje i činjenica da je među vakcinisanim ženama registrovano značajno smanjenje broja žena sa promenama na grliću materice, kao i obolevanja od genitalnih bradavica i među muškarcima, i među ženama. U zemljama u kojima se već dugi niz godina primenjuje ova vakcina gotovo da su iskorenjene bolesti koje prouzrokuje ovaj virus, a to su Australija, Novi Zeland, Belgija, Nemačka, Švedska, Velika Britanija... 

Godinu dana imunizacije u Srbiji

Inače u Srbiji se ova vakcina o trošku države daje već godinu dana, ali mora da se radi na podizanju svesti o njenom značaju. Kako je istakla direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić, ovo je prvi inovativni lek uveden na listu lekova kao prevencija, imaju pravo da se imunizuju i dečaci i devojčice, ali rezultati su se pokazali samo u većim gradovima kao što su Beograd, Novi Sad, Kragujevac, te je potrebno raditi na podizanju svesti o njenom značaju i u drugim krajevima zemlje.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović istakla je značaj bolje informisanosti i rušenja predrasuda koje roditelji ili adolescenti imaju u pogledu vakcinacije protiv HPV virusa, te da je potrebno kod dece podsticati zdrave životne stilove i promovisati zdravstvenu pismenost.

Bonus video:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike