Nada za srpsku privredu: Pad nemačkog BDP-a manji od očekivanog!

22.09.2020

09:35 >> 13:34

0

Ekonomija najvećeg srpskog trgovinskog partnera biće u minusu 5,2 odsto ove godine, što je znatno bolje od letos prognoziranih 6,7 odsto

Nada za srpsku privredu: Pad nemačkog BDP-a manji od očekivanog!
Copyright Joffi/Pixabay

Pad nemačke privrede biće ove godine manji nego što se ranije predviđalo i iznosiće 5,2 odsto, prema najnovijoj prognozi ekonomskog instituta IFO. Vest koja donosi dašak optimizma za srpske privrednike ipak treba uzeti „sa zrnom soli“, kaže, za 24sedam, analitičar Ivan Nikolić sa Ekonomskog instituta u Beogradu.

Istraživači instituta sa sedištem u Minhenu su letos predviđali pad bruto domaćeg proizvoda od 6,7 odsto u 2020. godini, podseća IFO.
– Pad u drugom kvartalu bio je manji nego što smo se pribojavali, a trenutni oporavak je bolji od očekivanja – kaže Timo Volmershojzer, šef sektora za prognoze u tom institutu.
Istovremeno, IFO je revidirao naniže projekciju rasta BDP- za iduću godinu na 5,1 odsto umesto prvobitno predviđene stope od 6,4 odsto. Za 2022. godinu IFO prognozira rast od 1,7 odsto.
– Dobro je da se oni brže oporavljaju jer su nam i najvažniji, ali loše je što zaostaju Italija i zemlje iz okruženja, koje su sledeće na listi naših partenera. Videćemo i za Nemce, još je to sve neizvesno, jer nije sigurno da će se taj pozitivan trend nastaviti zbog novog pogoršanja zdravstvene situacije – kaže Nikolić, koji je i član Saveta guvernera NBS.

Najznačajnija auto-industrija

Takav oprez, doduše, imaju i sami Nemci.
– Stepen neizvesnosti u našim prognozama je ogroman, jer niko ne zna kako će se pandemija koronavirusa razvijati, da li će biti ”tvrdog” Bregzita, i da li će se rešiti situacija s trgovinskim ratovima – navodi Volmershojzer.
Ovo su važne vesti za Srbiju, jer je 15 odsto izvoza direktno vezano za to tržište.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

– Direktno smo vezani za pojedine sektore, pre svega automobilsku industriju, koja se sada u Nemačkoj dobro oporavlja, ali je imala i najteže posledice tokom cele ove krize u vezi s koronom – kaže Nikolić.
Sa Nemačkom imamo ove godine trgovinsku razmenu od 998 miliona evra izvoza i 1.401 milion uvoza. Vrednost izvoza Srbije pala je u periodu januar-jun 2020. za gotovo devet odsto u odnosu na isti period lane, beleži srpska zvanična statistika.
Najveći pad, 10 odsto, beleži sektor prerađivačke industrije, koji čini više od 90 odsto ukupnog izvoza, dok za otprilike isti procenat raste samo sektor poljoprivrede.
Manji nam je i uvoz, za 6,8 odsto, zbog slabijeg rada upravo prerađivačke industrije od 5,8 odsto i pada u sektoru rudarstva od 18 odsto.

Brz oporavak Nemačke

Broj nezaposlenih će, prema proceni instituta IFO, porasti sa prosečnih 2,3 miliona prošle godine na 2,7 miliona ove godine. Dogodine će se spustiti na 2,6 miliona, a zatim na 20 miliona nezaposlenih 2022. godine.

Profimedia

Brojke naizgled deluju veliko, ali za nemačke uslove to je procentualno malo, jer nezaposlenost će porasti sa pet odsto na 5,9 odsto ove godine, naredne će se blago smanjiti na 5,7 odsto, a 2022. godine će opasti na 5,5 odsto.
Suficit državnog budžeta Nemačke iz 2019. godine, od 53 milijarde evra, potonuće na minus 171 milijardu evra ove godine usled pada prihoda i drastičnog rasta rashoda zbog paketa mera finansijske podrške privredi.
Iduće godine, budžetski deficit će iznositi 87 milijardi evra. Nemačka državna kasa će i 2022, prema projekciji IFO instituta, ostati u minusu od 68 milijarde evra.
Oštro kritikovani suficit tekućeg računa Nemačke (izvoz, uvoz, usluge, transferi) takođe će opasti ove godine sa 244 milijarde evra na 215 milijardi, jer će izvoz pasti mnogo više od uvoza.
Međutim, ovaj suficit će sledeće godine ponovo porasti na 276 milijardi evra, a 2022. će dostići 290 milijardi evra, procenjuje IFO.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike