aktuelno

Inspekcija pronašla više od 3.000 radnika 218 firmi koji rade na crno

18.09.2025

14:00

0

Srbija bi morala da unaprediti status inspektora rada, koji su ove godine već imali 40.000 inspekcija

Google Dodaj 24sedam kao Google izvor
Inspekcija pronašla više od 3.000 radnika 218 firmi koji rade na crno
Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

U periodu od januara do avgusta ove godine, inspektori rada ostvarili su značajne rezultate i izvršili 40.677 inspekcijskih nadzora, kažu iz Ministarstva rada.

"Zatečeno je 3.087 lica na radu na crno, od kojih je čak 74 odsto nakon mera inspektora dobilo ugovor o radu. Doneto je više od 4.100 rešenja za otklanjanje nepravilnosti i preduzeto više od 9.300 mera. Izvršeno je 611 nadzora povodom povreda na radu, uključujući i slučajeve sa najtežim posledicama, utvrđeno je 218 neregistrovanih subjekata, od kojih je gotovo polovina ušla u zvanične registre. Na  osnovu postupaka inspektora izrečene su novčane sankcije u ukupnom iznosu većem od 170 miliona dinara", navela je Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Ministraka je rekla da će se snažno zalagati za unapređenje statusa inspektora rada i veću vidljivost njihovog rada, saopšteno je iz tog ministarstva.

Govoreći na seminaru Inspektorata za rad, ministarka je istakla da je posao inspektora odgovoran i težak, jer podrazumeva zaštitu i radnika i poslodavaca, uz poruku da inspekcijski nadzor nije samo postupak kontrole, već prilika da se unaprede uslovi rada i obezbedi fer odnos u privredi.

Dodala je da je vreme da javnost sazna koliko su života zaštitili, nepravilnosti ispravili i radnih mesta sačuvali.

Ona je podsetila da je prioritet Ministarstva izrada novog Zakona o radu, koji će, kako je naglasila, biti rezultat kvalitetnog socijalnog dijaloga - zakon koji će učvrstiti prava radnika, ali neće ugroziti privrednike koji stvaraju dodatnu vrednost.

Đurđević Stamenkovski najavila je i pokretanje inicijative "Otvorena vrata za radnike", koja će omogućiti svim zaposlenima koji trpe nepravde ili pritiske da se direktno obrate Ministarstvu.

"Tako ćemo pokazati da smo institucija koja brine o ljudima, koja im je bliska i u koju mogu da imaju poverenja", istakla je ministarka.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike