aktuelno

Gorivo nije poskupelo, a trebalo je

16.08.2024

10:18

0

Autor: G.M.Š.

Rast cene nafte u svetu i derivata u Mediteranu ovaj put nije podigao cene na srpskim pumpama

Gorivo nije poskupelo, a trebalo je
Copyright Profimedia

Nakon mesec trenda pada cena goriva na srpskim pumpama sada izgleda ulazimo u period stagnacije ili tek malo višig cedna. Cena nafte tipa brent je na svetskim berzama ove nedelje krenula uzbrdo, a prate je i cene derivata na Mediteranu, kao repernom tržštu za ceo region.

Brent se na svetskim tržištima trenutno kotira na nešto manje od 81 dolar za barerl, i za nedelju dana je dobio 3,4% na vrednosti.

Gorivo nije poskupelo, a trebalo je Screenshot: CME Grupa
Cena benzina na Mediteranu u poslednjih mesec dana

 

Ovoga puta cenu sirove nafte prate i cene ultraniskosumpornog dizela i bezolovnog benzina na Mediteranu. Benzin je imao oscilaciju cene u proteklih nedelju dana, ali je u trend rastući. Trenutno su fjučersi za oktobar na 527 dolara za tonu, što je 2,8% više nego prošlog petka.

Kod dizela cena je imala blaži rast, tek 1,1% i sada je na 735 dolara za tonu.

Gorivo nije poskupelo, a trebalo jeScreenshot: CME Grupa
Cena dizela na Mediteranu u poslednjih mesec dana

 

ALi, iako je trend cena u svetu i na Mediteranu rastući, ovo nije danas imalo za posledicu povećanje cene goriva u Srbiji. Prema kalkulaciji nadležnih za određivanje maksimalne cene, prema cenama veleprodavaca i repernom tržištu, cena benzina BMB95 na srpskim pumpama je za sledećih sedam dana određena na 187 dinara za litar a evrodizela 198 dinara.

To znači da cene nisu menjane od prethodne nedelje.

Gorivo nije poskupelo, a trebalo je Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
Cena goriva pod kontrolom Vlade Srbije

 

Cena goriva u Srbiji po Uredbi Vlade

U Srbiji su maloprodajne cene goriva na pumpama određene prema Uredbi o ograničenju cena goriva, koja je doneta još sredinom februara 2022. godine, a kojoj se važnost produžava svakog meseca. Aktuelno produženje je šest meseci, do kraja januara, i u njemu je maloprodajna marža povećana na 16 dinara.

Uredba propisuje da se cena derivata formira na osnovu srednje veleprodajne cene koju utvrđuje Ministarstvo energetike i rudarstva. Ova cena se zasniva na prosečnoj veleprodajnoj ceni u Srbiji, na koju se dodaju odobrena maloprodajna marža i PDV.

Za formiranje veleprodajne cene ne uzima se u obzir fabrička cena domaće rafinerije, već prosek kotacija cena određenog goriva na berzi za tržište Mediterana (PLATTS CIF Mediteran, za luku u Đenovi/Lavera).

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike