Plaše je se i banke i advokati: Zašto je jedna vrsta tužbe i dalje nedostupna potrošačima

19.09.2021

05:23 >> 08:23

0

Novi Zakon o zaštiti potrošača doneo je mnoge novine ali pravo na kolektivnu tužbu protiv masovnog kršenja prava potrošača nije jedna od njih

Plaše je se i banke i advokati: Zašto je jedna vrsta tužbe i dalje nedostupna potrošačima
Copyright Pixabay

Srpski sudovi zatrpani su tužbama građana, a po stotinama hiljada onih na kojima su kao tuženi navedene banke, moglo bi da se pomisli da se kod nas odlično, i odlučno, štite potrošačka prava. Da li će to tako i ostati videće se kada krenu prve presude nakon što je ovih dana Vrhovni kasacioni sud preokrenuo ćurak i sada dozvolio bankama da svoj trošak osiguranja uvale klijentima, a u ugovor stave šta god žele.

Utisak o zaštiti prava potrošača pojačan je i upravo donetim novim Zakonom o zaštiti potrošača. U njega su neke stvari novouvedene, a neke vraćene, ali i dalje ne postoji ono što stručnjaci naglašavaju kao neizostavno za pravu zaštitu prava građana – mogućnost kolektivne tužbe.

A moglo bi jednostavno…

Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) zatražila je u junu 2021. godine promenu Zakona o parničnom postupku, kojim bi se uvažile sugestije stručne javnosti.

– Sve bi moglo da bude znatno jednostavnije, brže i efikasnije da je kolektivna tužba, kao moćno pravno sredstvo, dostupna građanima, odnosno licenciranim organizacijama koje bi, pošto ispune zakonom propisane kriterijume, imale pravo njenog korišćenja – saopštila je tada NOPS.

Taj nedostatak u samom zakonu o potrošačima i ne bi bio tako tragičan da kolektivna tužba postoji kao mogućnost u nekom drugom zakonu. Međutim, Ustavni sud je 2012. godine odlučio da odredbe Zakona o parničnom postupku, kojim se definiše zaštita kolektivnog interesa građana putem kolektivne tužbe, nisu u skladu sa Ustavom. Otada je prošla gotovo čitava decenija, a kolektivna tužba se nije vratila ni na mala, a kamoli na velika vrata u srpsko pravosuđe.

A sada je još Kasacioni sud “zakovao ekser u sanduk“ potrošačima, pa su i dosadašnje masovne tužbe pod znakom pitanja. Presuda Kasacionog suda nije obavezna za primenu u “nižim“ sudovima, ali bi mogla da bude jaka “preporuka“.

To ne treba nikoga da čudi, kažu sagovornici 24sedam, jer prava zaštita potrošača ne postoji bez kolektivne tužbe a ona ne postoji jer tako odgovara i bankama, velikim trgovcima i pružaocima komunalnih i telekomunikacionih usluga… ali ni advokatima.

Kako štititi potrošače od “sitne” krađe i “sitnih slova”, Foto: Profimedia

– Kolektivna zaštita je alfa i omega zaštite potrošača. Ako ne možete da zaštitite sve potrošače jednim sporom, onda ostaje potrošaču da se bori sam i da kao David krene na Golijata. Ili da se uzda u Ministarstvo trgovine i inspekcije koje ne vole da se bave potrošačkim sporovima jer to podrazumeva proces dokazivanja na sudu – rekao je pred usvajanje Zakona o potrošačima za 24sedam Jovan Ristić, pravnik u organizaciji za zaštitu potrošača “Efektiva” iz Beograda.

Upravo je “Efektiva“ i bila razlog zašto je kolektivna tužba ukinuta u Srbiji. Nakon kolektivne tužbe 10.000 klijenata protiv dve grčke i jedne austrijske banke zbog netransparentnog menjanja kamatne stope kod kredita u švajcarskim francima, u kojima je “Efektiva“ pravno pomagala oštećene građane, 2012. Ustavni sud je proglasio kolektivnu tužbu u Zakonu o parničnom postupku kao neustavnu.

Devet godina nakon toga, Ministartvo pravde još nije pronašlo način da se ona vrati u pravosudni sistem.

Ako nećemo sami “uvešće“ nam Evropa

Kolektivnu tužbu odnedavno je uvela i EU i u vezi sa njom postoji nekoliko preporuka i jedna direktiva. Zbog toga će postojanje mogućnosti kolektivne tužbe u pravosudnom sistemu biti uslov za ulazak Srbije EU, odnosno još jedna tema u pregovorima o pristupanju, kažu pravni stručnjaci.

– Ukoliko je i ne uvedemo sami, pravo EU će biti “jače“ po snazi i građani će moći da tuže po evropskim zakonima, što nije baš najsrećnije rešenje ni po jednu ozbiljnu državu – upozoravaju naši sagovornici.

A neće ni naći jer je moć Ustavnog suda kod nas takva da uvek može da iz stanja tumačenja zakona pređe u stanje kreacije, a nisu se stekli uslovi da taj sud promeni mišljenje, kaže za 24sedam ugledni advokat iz kuće čiji su klijenti i banke i veliki trgovci, pa zbog toga ostaje anoniman.

– Razlog zašto takve tužbe nema je jasan i bode oči što kolektivnu tužbu nije spomenula ni jedna strana prilikom nedavnih burnih i javnih trzavica advokata i pravosuđa u vezi sa masovnim tužbama građana protiv banaka. Bilo je žučnih “sudijskih“ argumenata za promenu taksi na podizanje tužbi i jednako žučnih odbrana prava građana da tuže i advokata da to naplaćuju, a niko nije pomenuo kolektivnu tužbu. One bi i bolje štitile građane i rasteretile sudove, a ne biste imali advokate koji “kupuju na kilo“ tužbe građana i dobro na tome zarađuju – kaže naš sagovornik.

Računica protivnika kolektivne tužbe je jasna i upućeni navode jednostavan primer. Ako neka firma ošteti 100.000 građana za po 10 evra, gotovo niko zbog toga neće ići na sud. Bez obzira da li se radi o većem računu za struju, internet ili je prodata bofl ili oštećena roba i isporučeno nešto pogrešno preko interneta.

Pročitajte još:

– Tu je prodavac “dobar“ milion evra. A da se tih 100.000 ljudi udruži u kolektivnu tužbu i za advokata odvoji samo jedan evro, za te pare može da dobije najbolji advokatski tim u zemlji i sigurno pobedi na sudu. I pritom neće naplatiti 100.000 sudskih troškova već samo za jedan kolektivan slučaj. Naravno, u slučaju da kolektivna tužba postoji kao mogućnost – objašnjavaju upućeni.

A kako to izgleda kad se u svetu David naoruža kolektivnom tužbom protiv Golijata vidi se iz jednog britanskog primera iz avgusta ove godine. Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva odobrio je pokretanje kolektivne tužbe građana zbog “interčejndž“ naknade, koja bi tuženoj kompaniji “Masterkard“ mogla da nanese više od 14 milijardi dolara štete. Možete li da zamislite građanina Srbije ili čak i Velike Britanije kako sam “kreće“ na “Masterkard“?

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike