aktuelno

Vlada Irske na velikim mukama: Kako da potroše neželjenih 14 milijardi evra?

11.09.2024

09:12

0

Autor: R.B.

Očekivani ali neželjeni „poklon“ Evropskog suda, u vidu milijardi evra „oproštenog“ poreza američkom „Eplu“, sada postaje problem za vlast u Dablinu

Vlada Irske na velikim mukama: Kako da potroše neželjenih 14 milijardi evra?
Ilustracija - Copyright Profimedia

Irska vlada sada ima politički, ali i ekonomski izazov na kojem bi joj mnoge zemlje pozavidele - kako da potroši skoro 13,8 milijardi evra koje, prema odluci Suda pravde EU, američka tehnološka kompnija „Epl“ mora da plati kao porez.

Ne radi se o maloj sumi, jer to je jednako 14% ovogodišnje državne potrošnje, ili 2.700 evra za svakog muškarca, ženu i dete, piše „Blumberg“.

Problem je u tome što irska vlada taj novac ne želi i tvrdi da ne veruje da joj „Epl“ duguje te poreze. Međutim, Evropski sud smatra drugačije, i u utorak je podržao odluku Evropske komisije iz 2016. godine prema kojoj je Irska prekršila zakone o državnim subvencijama dajući kompaniji poreske olakšice koje su rezultirale nepravednom prednošću nad konkurencijom.

Novac od tada stoji u zalogu, a šefica komisije za konkurenciju EU Margret Vestager izjavila je na konferenciji za novinare da se taj porez sada mora osloboditi za irsku državu.

Irsko ministarstvo finansija saopštilo je da poštuje nalaze, iako je nastavilo da insistira na tome da Irska ne pruža povoljniji poreski tretman nijednoj kompaniji ili poreskom obvezniku.

Dodali su da će proces prenosa sredstava iz zalog fonda sada početi, ali...

‒ To je složen proces, za koji se očekuje da će trajati nekoliko meseci. To je jednokratna isplata i imaćemo razgovore sa liderima stranaka o tome koji će biti naredni koraci ‒  kaže ministar finansija Džek Čembers.

Sredstva su akumulirala kamatu otkako ih je „Epl“ uplatio na račun u zalogu. Irska vlada je u julu izjavila da ukupna vrednost fonda iznosi 13,8 milijardi evra, nakon što je generisala 400 miliona evra u 2023. godini.

Ovaj novčani poklon EU dolazi u trenutku kada irski političari očekuju da će vlada raspisati izbore u narednim mesecima, što dodaje dodatnu dimenziju debati o tome kako najpametnije potrošiti taj novac.

Partije opozicije već pozivaju na parlamentarnu raspravu o tome kako koristiti novac, kritikujući vladu što je branila interese korporacija, a ne javnosti.

‒ Svi će zahtevati sve, i biće veoma teško za vladu da kaže „ne“ kada žele da se ponovo vrate na vlast ‒ rekao je Ejdan Regan, vanredni profesor na Školi za politiku i međunarodne odnose na Univerzitetu u Dablinu.

Zemlja se suočava sa krizom stanovanja i rekordnim brojem beskućnika, uz nedostatak ponude i cene stanova koje su nedostižne za većinu. Ivana Bacik, liderka Laburističke partije, rekla je u postu na X da bi prihodi od slučaja mogli biti korišćeni za uspostavljanje posvećenog dugoročnog fonda za stanovanje.

Međutim, potrošnja u budžetu za 2025. godinu, koja će biti objavljena 1. oktobra, već je odlučena, rekao je Čembers.

‒ Ovo neće uticati na parametre već postavljene za budžet 2025. ‒ rekao je novinarima.

Retko viđen suficit

Dablin je u zavidnom položaju u EU, jer ima jedan od retkih budžetskih suficita u Evropi, zahvaljujući prisustvu svih tih multinacionalnih kompanija. U septembru, vlada je prijavila značajan porast prihoda od poreza na korporacije, a zvaničnici rade na uspostavljanju suverenog fonda koji ministarstvo finansija procenjuje da bi mogao da dostigne 100 milijardi evra.

‒ Čak i sa tako zdravim javnim finansijama, 13,8 milijardi evra je i dalje ogromna suma za malu zemlju ‒ rekao je Regan.

Postojale su brige u Dablinu da bi slučaj i naknadna žalba mogli stvoriti nesigurnost zbog poreskih pitanja u Irskoj, gde su niske stope dugo bile primamljive. Zemlja je ostala privlačno središte za tehnološku i farmaceutsku industriju, sa mnogim svetskim velikim kompanijama, uključujući „Meta Platforms“, „Alfabet“ i „Fajzer“, koje imaju veliko fizičko prisustvo.

„Epl“ je jedan od prvih tehnoloških divova koji je osnovao poslovanje u Irskoj, kao rezultat namerno niskih korporativnih poreza tokom 1980-ih i početkom 1990-ih kako bi se privukla strana ulaganja. Kompanija je osnovala svoje evropsko sedište u blizini južnog grada Korka 1980. godine i sada zapošljava oko 6.000 ljudi u Irskoj.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike