aktuelno

Neočekivana cena goriva na srpskim pumpama

30.08.2024

10:28

0

Autor: G.M.Š.

Gorivo je u Srbiji nastavilo da pojeftinjuje iako cena nafte u svetu a derivata u regionu raste

Neočekivana cena goriva na srpskim pumpama
Ilustracija - Copyright Unsplash

Trend pada cena goriva na srpskim pumpama, započet počekom jula, nastavljen je i ove nedelje i to uprkos okolnostima na regionalnom veleprodajnom tržištu. Sa rastom cene nafte u svetu, podigle su se i cene goriva na Mediteranu, gde je cena dizela i benzina rasla od 20. avgusta.

Brent se na svetskim tržištima trenutno kotira nešto ispod 80 dolara za barel, i za poslednjih sedam dana cena je otišla naviše za 3%.

Ove nedelje poklopili su se i trendovi kretanja cena nafte na svetskim berzama i derivata na Mediteranu, kao repernom tržištu za ovaj region. Posebno oštar rast imao je benzin, više od 10%.

Pod okvakvim okolnostima došlo je do neočekivanog smanjenja cene u računici veleprodavaca u Srbiji, na osnovu koje se dobija i cena koju potvrđuje Ministarstvo trgovine.

Prema novoj kalkulaciji nadležnih za određivanje maksimalne cene, a koja će važiti narednih nedelju dana, cena benzina BMB95 na srpskim pumpama je 182 dinara za litar a evrodizela 194 dinara.

To znači da je benzin pojeftinio dva a dizel jedan dinar.

Neočekivana cena goriva na srpskim pumpama Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
Cena goriva pod kontrolom Vlade Srbije

 

Cena goriva po uredbi Vlade Srbije 2022-24.

U Srbiji cene goriva imaju trend pada od sredine jula, kada je BMB95 koštao 195 dinara a evrodizel 208 dinara za litar.
Cena goriva u Srbiji po Uredbi Vlade

U Srbiji su maloprodajne cene goriva na pumpama određene prema Uredbi o ograničenju cena goriva, koja je doneta još sredinom februara 2022. godine, a kojoj se važnost produžava svakog meseca. Aktuelno produženje je šest meseci, do kraja januara, i u njemu je maloprodajna marža povećana na 16 dinara.

Uredba propisuje da se cena derivata formira na osnovu srednje veleprodajne cene koju utvrđuje Ministarstvo energetike i rudarstva. Ova cena se zasniva na prosečnoj veleprodajnoj ceni u Srbiji, na koju se dodaju odobrena maloprodajna marža i PDV.

Za formiranje veleprodajne cene ne uzima se u obzir fabrička cena domaće rafinerije, već prosek kotacija cena određenog goriva na berzi za tržište Mediterana (PLATTS CIF Mediteran, za luku u Đenovi/Lavera).

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike