Za ovu banju malo ko zna, ali ona leči čak i slepilo! U njoj izvire "očna voda": Apartmani već od 25 evra za dvoje
Nije u pitanju klasično banjsko lečilište, već se radi o etno-selu koje poseduje lekoviti izvor
Iz bogate turističke ponude Raškog okruga svojim lepotama izdvaja se Gradačka Banja.
Nije u pitanju klasično banjsko lečilište, već se radi o etno-selu koje poseduje lekoviti izvor.
Blagotvorna dejstva vode na oči i organe za varenje popularizovali su ovo mesto, a posetioce dodatno oduševljava i priroda sela Gradac.
Etno-selo Gradačka Banja nalazi na obroncima planine Golije u neposrednoj blizini opštine Raška. Selo se prostire u gornjem slivu reke Brvenice, koja nastaje u centru sela gde se spajaju Grabovička i Kruševička reka. Udaljeno je 12 kilometara od ibarske magistrale i oko 50 kilometara od turističkog centra Kopaonik, što je jedan od razloga da ga mnogi turisti koji posećuju ovu srpsku planinu uvrste u svoj plan izleta.
Etno-selo Gradačka banja postoji zvanično od 1. maja 2016. godine, a gradnja se odvijala tokom 2015. U vlasništvu poljoprivrednih gazdinstava Jovanović i Radivojević.
Kompleks se sastoji iz nekoliko delova. Kako piše Kopaonik onlajn, etno-selo se sastoji iz uređenog parka sa dve vodenice. U okviru parka je i izvor lekovite Očne vode. Kako navode na zvaničnom Fejsbuk profilu golijske banje, tu su još i ribnjak i vodopad, te sadržaji za decu… Još jedna pogodnost ovog mesta jeste čist golijski vazduh zbog kojeg spada u takozvane vazdušne banje.
Tri dela etno-sela Gradačka Banja
Kompleks se deli na tri dela u zavisnosti od namene i ima oko 25 apartmana.
Prvi deo ponude Banje predstavljaju apartmani u neposrednoj blizini manastira Gradac, drugi deo su autentične seoske kuće, a treći deo čini vila „Golija“, specijalizovan objekat za smeštaj na 1.630 metara nadmorske visine.
Svi apartmani su moderno opremljeni, imaju sve uslove za prijatan boravak gostiju. Domaća hrana je ovde sastavni deo ponude, a domaći sokovi i rakija su takođe nezaobilazni.
Smeštaj na Kopaoniku
Kao što smo već pomenuli, pored apartmana i brvnara u Gradačkoj Banji, mnogi turisti biraju smeštaj na Kopaoniku.
Primera radi, dvokrevetnu sobu sa bračnim krevetom i jednim krevetom za 1 osobu ovog avgusta možete iznajmiti za 32 evra, prema „Bukingu“. Apartman u centru se još može naći za 34-38 evra. Studio apartmani se izdaju za oko 50 evra, dok su takozvane premijum verzije oko 80-90 evra.
Apartmani se mogu naći u drugim mestima Raške oblasti, koja su blizu Gradačke Banje i manastira Gradac, a prosečna cena je od oko 25 do 39 evra.
Atrakcije etno-sela Gradačka Banja
Manastir Gradac je istinski biser i ključna tačka ovog kraja, pa i same priče o ovom etno-selu. Osnivačka povelja nije sačuvana, ali se smatra da je izgrađen krajem 13. veka kao ktitorska zadužbina kraljice Jelene Anžujske, žene kralja Uroša I. Manastir je posvećen Bogorodici, odnosno prazniku Blagoveštenje, pa se naziva još i Bogorodičina crkva. Pored gotičkih, ima i neke odlike raškog graditeljskog stila, pa značajno podseća na Studenicu. Manastirski kompleks odiše mirom i duhovnošću, a netaknuta prirodna upotpunjuje utisak.
Očna voda
Na stotinak metara od vodenica i apartmana je čuvena „očna voda“. Za njenu lekovitost su stanovnici grada i okolnih mesta znali odavnina. Dobra je i da se pije i da se lice mije. Neograničeno puta. Na licu mesta, a može „i za poneti“. Kao „rukom odneto“ nestaju očne infekcije, tamo gde je medicina ostala nemoćna, leči kožne infekcije i blagotvorno deluje na organe za varenje. Otvorene oči se ispljuskaju, pa ako počne da pecka, onda odmah deluje. Ako ne zapecka, mora više puta da se ponovi. I sve tako dok se pogled ne razbistri, krmelji i crvenilo ne sklone. Pljuskaj dok ne progledaš.
Narod se uzda u priču da je kraljica Jelena Anžujska, potonja monahinja Jelisaveta, „očnom vodom“ izlečila slepilo jednog svog sina, pa je u znak zahvalnosti Bogorodici, na brdu iznad izvora, izgradila manastir Gradac.
Pored bogate ponude Kopaonika i Golije, etno-selo Gradačka Banja pripada širem kulturno-istorijskom pojasu Raške, gde su smeštene tvrđave Maglič, Brvenik, Zvečan, zatim i manastiri Sopoćani, Studenica, Nova i Stara Pavlica, Žiča, Đurđevi stupovi i brojni drugi spomenici kulture našeg naroda.
Kada je reč o zabavnom programu, ovo mesto ima svoju tradicionalnu manifestaciju koja ga je proslavila. U pitanju su Golijski susreti, koji se ove godine održavaju 4. avgusta. Organizatori kažu da je planiran bogat kulturno-umetnički program i da dolaze gosti iz celog regiona.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari