Pad cene nije jedini problem sa kojim se kriptovalute susreću: Na meti sajber kriminalaca, u 175 napada "iscurilo" 1,97 milijardi dolara

10.07.2022

11:14

0

Novčani gubici se izračunavaju na osnovu stope konverzije određene kriptovalute u vreme hakovanja ili prevare

Pad cene nije jedini problem sa kojim se kriptovalute susreću: Na meti sajber kriminalaca, u 175 napada "iscurilo" 1,97 milijardi dolara
Ilustracija - Copyright Pixabay

Interesovanje za kriptovalute opada širom sveta, a bitkoin doživljava najveći pad cene u poslednjih 11 godina. Ipak to ne sprečava sajber kriminalce da zarađuju milijarde ciljajući različite kripto projekte.

Tako su opljačkali 1,97 milijardi dolara od 175 hakovanja kripto projekata u prvoj polovini 2022, piše svijeosiguranja.eu.

"Iscurilo" 600 miliona dolara

Novčani gubici se izračunavaju na osnovu stope konverzije određene kriptovalute u vreme hakovanja ili prevare. 

Najviše je pogođena kriptovaluta etereum sa više od milijardu dolara kojih je ukradeno u 32 događaja. Napadači su ukrali preko 600 miliona dolara u Eteru i USDC-u. Podaci su zasnovani na brojkama koje je dao Slovmist Hacked, koji prikuplja informacije o otkrivenim napadima na blokčejn projekte.

Ekosistem Solana je na drugom mestu na listi. Sajber kriminalci su ukrali 383,9 miliona dolara od projekata povezanih sa Solanom u samo 5 događaja. Najveći hak u ekosistemu pripada platformi decentralizovanih finansija (DeFi) Vormhole. Napadači su iskoristili ranjivost u verifikaciji potpisa u mreži platforme da bi kopali Eter na Solani, vredan oko 326 miliona dolara.

Sledeći je ekosistem Binance Smart Chain (BSC) sa gubicima od 141,4 miliona dolara. Ukupno, BSC ekosistem se suočio sa 47 hakovanja i prevara u prvoj polovini ove godine – više nego bilo koji drugi kripto projekat. Kubit Finance zasnovan na Binance Smart Chain-u pretrpeo je eksploataciju tokom koje je iz Kubit-ovog KBridge protokola izvučeno 80 miliona dolara vrednih Binance Coins-a (BNB). U međuvremenu, projekti nezamenljivih tokena (NFT) zaradili su sajber kriminalcima 84,6 miliona dolara u 45 događaja, dok je ekosistem Fantoma doneo 54,8 miliona dolara u 8 događaja.

Broj slučajeva sajber kriminala porastao na 94 odsto

Pixabay
 

Ostali kripto projekti koji su pretrpeli štetu od sajber kriminalaca u prvoj polovini ove godine uključuju kripto razmene sa 35,8 miliona dolara izgubljenih u 4 događaja, ekosistem Poligona sa 13,1 miliona dolara izgubljenih u 2 događaja, ekosistem Avalanche sa 8,3 miliona dolara izgubljenih u jednom događaju, Blockchain projekte sa 3,5 miliona dolara izgubljenih 3,5 milion dolara izgubljenih u 5 događaja i kripto novčanici sa 263,382 dolara izgubljeni u 2 sajber incidenta. Gubici zbog drugih događaja u vezi sa sajber kriminalom iznosili su 236,2 miliona dolara. Bilo je ukupno 24 takva incidenta.

Iako se kriptovalute se često reklamiraju kao sigurnija alternativa tradicionalnim metodama plaćanja, brojke govore drugačije. Ako uporedimo ovogodišnje i prošlogodišnje brojke, broj sajber kriminala koji utiče na kripto projekte porastao je za 94%, sa 90 u prvoj polovini 2021. na 175 u prvoj polovini 2022. godine.

U prvom kvartalu 2022. bilo je 79 događaja sajber kriminala — što je povećanje od 108% u odnosu na prvi kvartal 2021. sa 38 događaja. U međuvremenu, bilo je 96 događaja sajber kriminala u drugom kvartalu 2022. godine, što je povećanje od 85% u odnosu na 52 u drugom kvartalu 2021. Sveukupno, događaji sajber kriminala su porasli za više od petine (22%) od prvog kvartala ove godine do drugo. Maj je bio najgori mesec za kripto projekte, sa 37 hakova i prevara u jednom mesecu. Sigurnost projekata kriptovaluta ostavlja mnogo da se poželi. Dok se bezbednosni izazovi ne reše, nepovratna i decentralizovana priroda kriptovaluta će nastaviti da čini kripto kompanije jednom od glavnih meta sajber kriminalaca.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike