
Brašno ne sme da poskupi: Nova uredba Vlade o kontrolisanim cenama
Vlada je produžila važenje Uredbe o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica do 31. avgusta

Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, u cilju sprečavanja i otklanjanja štetnih posledica poremećaja na tržištu u pogledu snabdevanja, ograničavaju proizvođačke cene i cene u trgovini na veliko i malo osnovnih životnih namirnica, primenjuje se od 1. marta i trajaće do 31.avgusta ove godine.
Slična uredba je prethodno važila do 31. avgusta prošle godine, ali je Vlada Srbije produžila do 28. februara 2025.
Prema ovoj uredbi, maksimalna maloprodajna cena brašna tipa T-400 glatko, ne sme prelaziti 54,99 dinara po kilogramu, odnosno maksimalna proizvođačka cena ne sme prelaziti 45 dinara po kilogramu.
Trgovci na malo koji prodaju prehrambene proizvode obavezni su i da u strukturi dnevne ponude svih vrsta brašna tip T-400 glatko imaju najmanje jednu robnu marku tog tipa brašna u pakovanjima do jednog kilograma, uključujući jedan kilogram.
Pročitajte još:
Uredbom je propisano i da maksimalna maloprodajna cena brašna tip T-500 ne sme prelaziti 49,99 dinara po kilogramu, a maksimalna proizvođačka cena je 40,90 dinar.
Poslovno udruženje „Žitounija” zatražilo je ovih dana od Vlade da ukine Uredbu o ograničenim cenama brašna, ili da alternativno dozvoli povećanje cene ovog proizvoda u skladu sa rastom cena pšenice.
To udruženje je uputilo zahtev Vladi Srbije i ministarstvima unutrašnje i spoljne trgovine, finansija i poljoprivrede da odmah ukine ovu uredbu ili da je izmeni tako da proizvođačka cena brašna T-500 (pakovanje od kilogram) bude povećana sa 40,9 na 45 dinara, a brašna T-400 sa 45 na 52 dinara.
I po novoj uredbi trgovci na malo koji prodaju hleb obavezni su da u strukturi dnevne nabavke svih vrsta brašna tip T-500 imaju najmanje jednu robnu marku tog tipa u pakovanjima od kilogram.
Za kršenje Uredbe propisane su novčane kazne za pravna lica i preduzetnike od 5.000 do 2.000.000 dinara, a može se izreći i zaštitna mera zabrana vršenja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari