Bez dogovora u Arilju: Ništa od veće cene maline
Ni u ko zna kom po redu sastanku malinara i hladnjačara, u prisustvu zvaničnika resornog ministarstva, nije se došlo do svima prihvatljive cene
Proizvođači malina i hladnjačari na sastanku koji je održan danas u Arilju nisu postigli dogovor u vezi sa otkupnom cenom maline, a državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede Livija Pavićević poručila je da se ovo pitanje mora rešavati strateški.
– Formirana je radna grupa, čime ćemo sprečiti ovakve situacije u budućnosti. Ovo pitanje decenijama traje, problemi postoje i s jedne i s druge strane, i mi to kao država razumemo, a radna grupa će pomoći da se ne iscrpljujemo na ovakvim sastancima – poručila je Pavićevićeva.
Predsednik Udruženja proizvođača malina "Vilamet" Mileta Pilčević rekao je da je ponuđena cena otkupljivača u iznosu od 250 do 260 dinara potpuno neprihvatljiva.
– Tu cenu već imamo na terenu. Ovde se proizvodnja malina gasi – rekao je Pilčević, i dodao da je ovo druga godina da profit nije zadovoljavajući.
Pročitajte još:
Najavio je da će sazvati skupštinu Udruženja koja će odlučiti o narednim koracima, ali i da će se uključiti u radnu grupu koju je formiralo ministarstvo.
Promena cene je OK, ali ne sa ovakvim razlikama
Hladnjačar iz Arilja Radoje Cvetić rekao je da cena maline treba da raste u narednom periodu, ali pre svega da se stabilizuje.
– Potrebno je da stabilizujemo cenu maline od 350 do 400 dinara i da imamo oscilaciju godišnje od 10 odsto. Ako to napravimo sve ćemo rešiti. Ovakvim oscilacijama gubimo svetska tržišta – naveo je Cvetić.
On je dodao i da u narednom periodu država treba da subvencioniše proizvođače.
Cena maline prošle godine je bila oko 200 dinara, a 2022. godine akontna cena je bila 550 dinara, dok je malina sličnog kvaliteta u Mačvi plaćana i 650 dinara za kilogram, u Kosjeriću 600, a u Zapadnoj Srbiji i u tadašnjim prilikama „samo“ 450.
Rekordna godina, bar za izvoznike, bila je 2021, kada je proizvođačima plaćano od 400 do 420 dinara po kilogramu, a izvozna cena je išla od 600 do 900 dinara, što je uslovilo da mnogi poljoprivrednici svoje malinjake prošire novim zasadima.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari