
Iran odbrusio Mercu: Vaše reči pretvorile su Nemačku u istorijskog saučesnika u izraelskim zločinima
Teheran je tek sad reagovao na iznenađujući izjavu kancelara

Tvrdnje nemačkog kancelara Fridriha Merca da je Izrael obavio "prljavi posao" svojom agresijom protiv Irana u ime zapadnih zemalja pretvorile su evropsku zemlju u "istorijskog saučesnika" u izraelskim zločinima, rekao je portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagaei.
Tokom konferencije za novinare portparol je kritikovao Nemačku zbog stava o izraelskoj vojnoj agresiji protiv Irana, navodeži da Mercovi komentari podsećaju na opravdanja za zločine koje je počinila nacistička Nemačka.
Takođe je izjavio da su, podržavajući akcije Izraela i hvaleći ga za obavljanje "prljavog posla", nemački zvaničnici pretvorili svoju zemlju u „istorijskog saučesnika“ u ovim zločinima.
- Svi znaju šta ova reč znači. Nisam mislio da će nemački kancelar koristiti termine koji su korišćeni da opravdaju postupke Hitlera. Oni [nemački zvaničnici] moraju da objasne zašto je taj jezik korišćen, što je kao da se Irancima sipa so na rane - istakao je on.
Mercovi komentari izrečeni su na marginama samita G7 u Kanadi, kada je, govoreći o sukobu između Tel Aviva i Teherana, rekao da je "to prljavi posao koji Izrael obavlja za sve nas".
Takođe je izrazio svoje "najveće poštovanje prema činjenici da su izraelska vojska i vlada imale hrabrosti da ovo urade", odnosno da pokrenu ničim izazvan napad na Iran.
Prethodno je ponovio da ne žali zbog svojih reči i, naprotiv, naglasio ozbiljnost pretnje koju predstavlja Teheran, kao i potrebu da se deluje čvrsto kako bi se sprečilo jačanje vojske Islamske Republike.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari